Dlaczego auto powinno być czyste?

brudne-auto

Brudny samochód źle świadczy o właścicielu. Ale wrażenia estetyczne to nie wszystko. Brudne samochody są narażone na poważne ataki korozji, uszkodzenia powłoki lakierniczej i porysowanie szyb. Ponadto brudne wnętrze auta i zanieczyszczona klimatyzacja mogą być też źródłem problemów zdrowotnych.

Czyste auto, nawet stare, wygląda zdecydowanie lepiej od młodszego, ale brudnego pojazdu. Czysty samochód świadczy dobrze o właścicielu, który dba o swój pojazd. Co oczywiste, czyste auto jest też mniej podatne na zagrożenia, które przyspieszają jego uszkodzenia i starzenie się.

Dlaczego brudne auto jest zagrożone przyspieszonym zużyciem?

Kurz, brud i zaschnięte błoto są wielkimi sprzymierzeńcami korozji. Brudne auta, które były rzadko czyszczone, są często bardzo mocno skorodowane. W takich samochodach korozja atakuje nie tylko standardowe miejsca. Korodują w nich też miejsca pod listwami ozdobnymi, nadkola, łączenia blach na dachu, okolice przedniej i tylnej szyby i wiele innych miejsc.
Zaschnięte ptasie odchody powodują blaknięcie lakieru. Pojawiają się na nim białe plamy, których nie sposób później usunąć.
Nieusuwane owady wydzielają ze swoich ciał niewielkie ilości kwasów. Są one kolejnym powodem uszkodzeń powłoki lakierniczej samochodu. Dodatkowo na lakierze powstają nieestetyczne plamy, szczególnie widoczne na autach o jasnych kolorach lakierów.
Nieusuwany pył i mikrokamienie rysują powierzchnię lakierniczą, będąc powodem wielu rys.

Pył, kurz i brud, osadzający się na szybach, powoduje ich rysowanie. Samo używanie wycieraczek i płynu do spryskiwaczy nie zawsze pomaga. Co jakiś czas należy umyć i wycieraczki i wszystkie szyby w aucie.

Zbierający się brud powoduje zapychanie się kanałów odprowadzających wodę na dachu, w podszybiu, a także wlotów powietrza w podszybiu samochodu.

A co z wnętrzem samochodu? Nietrudno się domyślić. Nieczyszczone wnętrze auta będzie odzwierciedleniem niesprzątanego domu. Na powierzchniach dotykanych często przed dłonie, będą gromadzić się bakterie i wirusy. Na wykładzinie podłogowej może pojawić się szkodliwa pleśń. To oczywiste, że na tapicerce samochodu, która nie jest odkurzana i prana, pojawiają się roztocza i bakterie. Gruba warstwa kurzu jest pożywką dla owadów.

Pamiętaj o tym, że auto warto czyścić. Dla własnego bezpieczeństwa, dla dbałości o nie, dla przyjemnych wrażeń estetycznych. A także dlatego, że za brudne auto można dostać konkretny mandat.

Przeczytaj również: Mandat za brudne auto to prawda!

Jak wyczyścić samochód?

Czyszczenie auta jest proste i każdy jest w stanie sobie z tym poradzić.
Czym czyścić samochód?

 • Zestaw minimum to gąbka do mycia samochodu, kilka ściereczek z mikrofibry, dwa wiadra, szampon z woskiem, środek do mycia szyb (taki sam, jak domowy), środek do mycia felg, szczotka, środek do czyszczenia tworzyw. Dodatkowo możesz kupić wosk samochodowy, quick detailer nabłyszczający, a także kosmetyk do pielęgnacji skórzanej tapicerki, jeśli takowa jest w Twoim aucie.

Jeśli nie chcesz samodzielnie myć auta i kupować kosmetyków, skorzystaj z profesjonalnej myjni. Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze są myjnie parowe. W takim przypadku nie trzeba żadnych kosmetyków, maszyna parowa obsługiwana przez przeszkolonego pracownika doskonale radzi sobie z każdym brudem. Jeśli mieszkasz w Krakowie – odwiedź Irmar. To ceniony warsztat, w którym działa także myjnia parowa w Krakowie.

Jak samodzielnie umyć samochód krok po kroku?

 • Dokładnie spłucz nadwozie auta wodą. Możesz użyć specjalnej piany do mycia pojazdu, ale aby móc ją zastosować, potrzebna będzie pianownica. Jeśli używasz piany, odczekaj kilka minut po jej nałożeniu. Następnie ją spłucz.
 • Zacznij mycie samochodu od góry, od dachu. Nie myj szyb ani wycieraczek.
 • Stosuj metodę na dwa wiadra. W jednym wiadrze ma być woda z szamponem, w drugim czysta woda. Płucz często gąbkę we wiadrze z czystą wodą, aby usunąć z niej piasek i kurz. To one są odpowiedzialne za okrągłe rysy, tak zwane hologramy.
 • Myj auto kolistymi ruchami.
 • Po zakończonym myciu nadwozia, spłucz je dokładnie. Jeśli jest gorąco, zastosuj ręczniki do osuszania nadwozia, w przeciwnym razie na nadwoziu pojawią się plamy.
 • Użyj środka do mycia felg i szczotki. Uważaj, bo środek jest lekko żrący. Spłucz felgi.
 • Przejdź do mycia szyb i wycieraczek. Zastosuj do tego płyn do mycia szyb, może być standardowy, jak w domu.
 • Ostatni etap to czyszczenie wnętrza samochodu. Zacznij od dokładnego odkurzenia podłogi i siedzeń. Potem wyczyść elementy deski rozdzielczej, najpierw za pomocą mokrej ściereczki, żeby usunąć kurz. Kiedy wszystko wyschnie, zastosuj płyn do tworzyw na desce rozdzielczej.
 • Jeśli auto ma skórzaną tapicerkę, wyczyść ją wilgotną ściereczką. Potem, kiedy tapicerka wyschnie, zastosuj preparat do pielęgnacji skórzanej tapicerki.

Chcesz mieć prawdziwie czyste auto? Detailing to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, które nie tylko zapewnia czystość, ale również błysk lakieru i metody jego odświeżania. O detailingu pisaliśmy w szeregu wcześniejszych wpisów:

 1. https://www.irmarserwis.pl/blog/dlaczego-auto-powinno-byc-czyste
 2. https://www.irmarserwis.pl/blog/pranie-tapicerki-samochodowej-metody-cena
 3.  https://www.irmarserwis.pl/blog/czyszczenie-tapicerki-skorzanej-w-samochodzie
 4. https://www.irmarserwis.pl/blog/jak-zadbac-o-felgi-aluminiowe
 5. https://www.irmarserwis.pl/blog/renowacja-felg-stalowych-jak-to-zrobic
 6. https://www.irmarserwis.pl/blog/auto-detailing-jakie-uszkodzenia-nadaja-sie-do-regeneracji
 7. https://www.irmarserwis.pl/blog/renowacja-felg-stalowych-jak-to-zrobic
 8. https://www.irmarserwis.pl/blog/regeneracja-lamp-samochodowych-kiedy-jest-potrzebna
 9. https://www.irmarserwis.pl/blog/czyszczenie-i-impregnacja-skor-w-samochodzie-dlaczego-i-jak-czesto-warto-je-wykonac
 10. https://www.irmarserwis.pl/blog/wymiana-szyby-w-samochodzie-wszystko-co-warto-wiedziec
 11. https://www.irmarserwis.pl/blog/jak-zadbac-o-bialy-samochod-jak-dbac-o-bialy-lakier
 12. https://www.irmarserwis.pl/blog/opona-czarna-i-blyszczaca-jak-to-zrobic
 13. https://www.irmarserwis.pl/blog/podstawy-czystego-wnetrza-samochodu

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...