Czyszczenie i impregnacja skór w samochodzie – dlaczego i jak często warto je wykonać?

Czyszczenie i impregnacja skór w samochodzie - dlaczego i jak często warto je wykonać w profesjonalnej myjni

Regularna konserwacja skóry w samochodzie pozwala na utrzymanie jej w odpowiednim stanie – bez utraty koloru, elastyczności i połysku. Regularne czyszczenie skór w samochodzie a także odpowiednie traktowanie tapicerki skórzanej sprawia, że nie będzie potrzebna renowacja skóry samochodowej. W jaki sposób przeprowadzać czyszczenie skóry w aucie?

Skórzana tapicerka wymaga regularnej pielęgnacji, a także odpowiedniego traktowania ze strony kierowcy i innych użytkowników auta. Nawet najlepszy preparat do skóry samochodowej nie pomoże, jeśli skóra nie będzie traktowana we właściwy sposób. Renowacja skóry w aucie, która nie należy do tanich, także pomoże na krótką metę. Dlatego zaczniemy właśnie od odpowiedniego traktowania tapicerki skórzanej.

Co robić, żeby renowacja skór w samochodzie nie była potrzebna?

Renowacja skóry w samochodzie to cały szereg procesów, które mają na celu naprawę uszkodzeń mechanicznych (pęknięć i dziur), łuszczącej się wierzchniej warstwy skóry, zbytnio nawilżenie zbytnio wyschniętej skóry, która pęka i się łuszczy, a także przywrócenie jej elastyczności, właściwego koloru (poprzez farbowanie) i odtworzenie zewnętrznej warstwy ochronnej. Renowacja skór w aucie nie zawsze pozwala na usunięcie wszystkich uszkodzeń.
Rozcięcia, dziury po papierosach albo zaniedbane skóry można czasami jedynie wymienić na nowe. A do tego celu trzeba zatrudnić tapicera i sporo zapłacić.

Obecnie w większości samochodów z tapicerką skórzaną stosuje się eko-skóry (skóry sztuczne). Jednak w autach wyższych klas można dalej znaleźć skórzane tapicerki, wykonane ze skóry naturalnej. Najczęściej stosowane są skóry bydlęce matowe albo błyszczące z pigmentem (farbą, nadającą kolor), nakładanym na powierzchnię lica, odporne na wchłanianie wody. Są łatwe w czyszczeniu.
W nielicznych, naprawdę luksusowych autach stosowane są skóry gładkie anilinowe i semianilinowe, które chłoną wodę.

Nawet w najtańszych samochodach znajdują się elementy, wykonane ze skóry (najczęściej ze wspomnianej wcześniej eko – skóry). To mieszki dźwigni zmiany biegów i hamulca ręcznego. Czasami także kierownica. Można je pielęgnować tak, jak skórę bydlęcą.

Czego unikać, aby nie zniszczyć tapicerki skórzanej?

 • Palenia papierosów w samochodzie.
 • Przewożenia ostrych przedmiotów, które mogą tapicerkę uszkodzić.
 • Noszenia ubrań, na których znajdują się wystające suwaki, ćwieki i inne elementy metalowe, mogące uszkodzić tapicerkę.
 • Należy ostrożnie przewozić dzieci, zwierzęta i bagaże. Trzeba stosować maty ochronne.
 • Regularne czyszczenie i impregnacja tapicerki skórzanej to podstawa, aby utrzymać ją w odpowiednim stanie.
 • Tapicerka nie powinna być wystawiana na długotrwałe działanie promieni słonecznych i ultrafioletowych. Także zbyt wysoka temperatura wnętrza może przyspieszać jej uszkodzenia. (Przeczytaj – jak można chronić auto przed słońcem i dlaczego warto to robić.)
 • Tapicerka skórzana nie lubi także wilgoci.
 • Nie powinno się dotykać tapicerki rękoma, ubrudzonymi w smarach, olejach i innych tłustych substancjach.

Przeczytaj również: Czy myć auto w trakcie zimy?

Pielęgnacja skóry w samochodzie

Pielęgnacja skóry w aucie (całej tapicerki skórzanej) powinna być przeprowadzana raz w miesiącu. Pozwala to utrzymać skórę w odpowiednim stanie i uchronić ją przed zniszczeniem.
Czyszczenie i konserwacja skóry w samochodzie wymaga stosowania się do zasad oraz do korzystania z dobrych jakościowo kosmetyków samochodowych (nie oznacza to, że najdroższych).

 • Jak wyczyścić skórę w samochodzie? Trzeba zacząć od jej dokładnego odkurzenia. Jednak pamiętamy o wcześniej opisanych zasadach, jak pielęgnować skórę w aucie. Czyszczenie skór samochodowych może być przeprowadzane jedynie przy pomocy delikatnych narzędzi i w delikatny sposób. Jeśli szczotka to o miękkim włosiu. Jeśli odkurzacz – to bez ostrej końcówki.
 • Wszystkie zanieczyszczenia muszą być usunięcie, albowiem przykładowo, drobinki piasku pozostawione na tapicerce będą ją rysować.
 • Co do czyszczenia skóry w samochodzie? W kolejnym etapie pracy można użyć ciepłej wody, ale w niewielkich ilościach. Pielęgnacja skór samochodowych może być prowadzona z wykorzystaniem lekko wilgotnej, miękkiej ściereczki bawełnianej. Należy nią wyczyścić wszystkie elementy, usuwając w ten sposób pozostałe zabrudzenia.
 • Często pada pytanie – skóra w samochodzie – czym czyścić? Czy tylko wodą? Niekoniecznie. Można także używać specjalnych pianek do czyszczenia skóry. Taką piankę nakłada się delikatnie na skórę, następnie czyści miękką szczoteczką, a potem zbiera zanieczyszczenia i resztki środka ściereczką bawełnianą albo mikrofibrą. Czym pielęgnować skore w aucie? Warto zwracać uwagę na to, aby preparat do czyszczenia skóry w aucie miał neutralne PH.
 • Po czyszczeniu skóry trzeba odczekać do 2 godzin. Przed nami jeszcze jeden ważny etap – impregnacja skóry w samochodzie. Czym impregnować skórę w samochodzie? Potrzebny jest specjalny środek, zazwyczaj w formie mleczka.
 • Impregnat do skóry samochodowej nawilża skórę, nadaje jej elastyczność, zapobiega pękaniu, a także ożywia kolor. Impregnacja skóry w aucie jest prosta. Środek nakłada się cienkimi warstwami. Trzeba poczekać, aż wyschnie. Impregnat do skóry w samochodzie zawsze ma instrukcję użycia na opakowaniu i zawsze należy się z nią zapoznać. Impregnat do skór samochodowych może kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych za opakowanie.
 • Preparat do skóry w aucie (impregnat) może być opracowany pod kątem impregnacji określonego rodzaju skóry, np. impregnat do alcantary (jeśli taka została zastosowana w aucie).

Dobre środki do pielęgnacji skóry w samochodzie a także odpowiednie traktowanie skóry powinny utrzymać tapicerkę skórzaną w odpowiednim stanie. Jeśli na skórze pojawią się uszkodzenia, potrzebna będzie regeneracja skóry samochodowej. Jak ją przeprowadzić – odpowiemy w kolejnych poradnikach.

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...