Brudne auto może słono kosztować – mandat do 3000 zł!

11111111111111111111111

Czy można dostać mandat za brudny samochód? W określonych sytuacjach policjant może kierowcy wypisać mandat za brudny samochód. Można też dostać mandat za brudny samochód w środku (brudne wnętrze pojazdu). Na szczęście są to sytuacje bardzo rzadkie, w których brud faktycznie może wpływać na bezpieczeństwo jazdy.

Czy za brudne auto można dostać mandat? W sieci można znaleźć wiele artykułów, które straszą kierowców a nie mają żadnej wartości merytorycznej. Dlatego postanowiliśmy samodzielnie sprawdzić, czy można dostać mandat za brudny samochód w Polsce.
Od czego zaczniemy? Od przepisów, o które może się oprzeć policjant, chcąc wypisać nam mandat.

Co mówią przepisy? Czy są podstawy prawne, które umożliwiają nałożenie mandatu za brudny samochód?

Artykuł 66.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi wyraźnie o tym, że samochód ma być tak utrzymany, aby kierowca miał zapewnione pełne pole widzenia. Widoczne musi być również oznakowanie oraz oświetlenie auta.

Kiedy policjant może wystawić mandat za to, że auto jest brudne?

  • Kiedy szyby samochodu są tak brudne, że uniemożliwia to pracę kierowcy. Szyby mogą być pokryte bardzo grubą warstwą kurzu.
    Warto pamiętać, że policjant może przy okazji sprawdzić działanie układu oczyszczania przedniej szyby – spryskiwaczy i wycieraczek. Za niesprawne wycieraczki, spryskiwacze albo brak płynu do spryskiwaczy również można dostać mandat – do 500 zł.
  • Kiedy oświetlenie zewnętrzne auta jest tak brudne, że utrudnia to jego właściwą pracę (na przykład nie widać świecących żarówek albo ich światło jest przyćmione). Dotyczy to oświetlenia przedniego i oświetlenia tylnego, jak również kierunkowskazów. Za zasłonięte albo brudne światła kierowca może dostać mandat do 300 zł.
  • Kiedy brud skutecznie zasłania część albo całość tablicy rejestracyjnej. Tablica rejestracyjna (przednia i tylna) musi być zawsze w pełni widoczna. Za zabrudzoną albo zasłoniętą tablicę można dostać mandat do 500 zł. Ciekawe, czy ktoś jeszcze pamięta tak zwany „patent” sprzed lat, który polegał na przyklejeniu do tablicy liścia? Miał on uniemożliwić fotoradarom odczytanie pełnej tablicy rejestracyjnej.
  • Brud nie powinien także zasłaniać znaków specjalnych lub specjalnych tablic w pojazdach, które muszą być takowymi oznaczone.

Czy policjant może wystawić mandat za to, że auto ma zabrudzoną, zabłoconą czy zakurzoną karoserię? Nie.

Przeczytaj również: Jak prawidłowo umyć auto?

Mandat za brudne wnętrze pojazdu – czy policjant ma prawo wypisać Ci mandat, jeśli masz nieporządek w samochodzie?

Wszystko zależy, co mamy na myśli, pisząc nieporządek. Jeśli we wnętrzu samochodu przewozisz artykuły, które zagrażają bezpieczeństwu Twojemu i pasażerów, np. niezabezpieczone drabiny, policjant może wypisać Ci mandat.
Ale na pewno nie dostaniesz mandatu za to, że masz brudne siedzenia czy podłogę.

Jeśli jednak jesteś kierowcą taksówki, właścicielem busa czy autobusu – masz obowiązek utrzymywania czystego wnętrza pojazdu. Jeśli tego nie zrobisz – wówczas możesz otrzymać mandat do 1500 zł.

Przeczytaj również: Jak myć auto w zimie

Sprawne czyszczenie nadwozia przy pomocy pary w Krakowie – szybko i bez chemii

Twoje auto czekało miesiącami na mycie, bo gdzieś wyjechałeś/aś? Twój samochód jest wyjątkowo brudny i chcesz w krótkim czasie doprowadzić go do czystości, bez konieczności męczenia się i stosowania agresywnych środków? Odwiedź warsztat Irmar w Krakowie. Nasi specjaliści wyczyszczą Twoje auto nowoczesną myjką parową. Skutecznie, bezdotykowo i szybko. Bez konieczności stosowania środków chemicznych, które mogą uszkodzić lakier. Najlepsza myjnia parowa w Krakowie – tylko w Irmar!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...