Wymiana szyby w samochodzie – wszystko, co warto wiedzieć

maxresdefault

Szyby samochodowe są odporne na uszkodzenia, ale mają swoją wytrzymałość. Najczęściej zlecana jest wymiana przedniej szyby w samochodzie. Ale są sytuacje, po których zaistnieniu może być potrzebna wymiana szyb w aucie z tyłu i z boku. Ile trwa wymiana szyby w aucie? Gdzie wymienić szybę w aucie?

Kiedy potrzeba jest wymiana szyb w samochodzie?

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, najczęściej zlecana jest wymiana przedniej szyby w aucie. To ona jest najczęściej uszkadzana. Albo najczęściej się zużywa.
Jakie są najczęstsze uszkodzenia i ich przyczyny, które kwalifikują przednią szybę do wymiany?

  • Uderzenie kamieniem i powstanie tzw. pajączka. Można naprawić uszkodzenie o średnicy nie większej niż 2 centymetry. I to wtedy, gdy uszkodzeniu nie uległa folia, znajdująca się pomiędzy dwoma taflami szkła.
  • Pęknięcie. Może być spowodowane przez uszkodzenie mechaniczne szyby, niefachową wymianę filtra kabinowego, uszkodzenia powypadkowe a także napięcia w karoserii, spowodowane przez niewłaściwie naprawione nadwozie auta. Warto pamiętać, że przednia szyba także przenosi pewne naprężenia i jest odpowiedzialna za zwiększenie sztywności nadwozia. Pęknięć się nie naprawia.
  • Uszkodzenia powypadkowe – pęknięcia, stłuczenia, duże pajączki.
  • Porysowanie przedniej szyby w tak dużym stopniu, że utrudnia to widoczność.

Rzadziej uszkodzeniom ulegają szyby boczne i tylna. Wymiana szyby w aucie w tym przypadku jest najczęściej spowodowana przez uszkodzenia powypadkowe, albo przez nieostrożne przewożenie rzeczy we wnętrzu auta.

Gdzie wymienić szybę w samochodzie? Wymiana szyby w samochodzie – ile trwa?

Szyby można wymienić tylko w firmie, która zajmuje się profesjonalną wymianą szyb w autach.

  • Standardowa przednia szyba wymaga zastosowania nowej uszczelki oraz specjalnego kleju. Po wyschnięciu (do 24 godzin) całość jego gotowa do eksploatacji. Sama wymiana trwa do godziny. Szyba może kosztować od 400 złotych do ok. 1500 zł (ceny orientacyjne).
  • Przednia szyba w nowoczesnym samochodzie z bogatym wyposażeniem będzie wymagać znacznie więcej czynności przy montażu. Teoretycznie, sama technika montażu się nie zmienia. Tak samo, jak czas montażu. Ale do tego trzeba jeszcze doliczyć czas na montaż czujników i ich kalibrowanie. Jeśli auto ma na wyposażeniu ADAS, to trzeba zamontować i skalibrować między innymi czujnik deszczu, czujnik światła, kamery itd. A to kosztuje. Nowoczesna szyba może kosztować kilka tysięcy złotych.
  • Cena przedniej szyby wzrasta, jeśli jest to szyba atermiczna albo wyciszona. Czyli ma dodatkowe warstwy specjalnej folii. Koszt wymiany się nie zmienia, ale sama szyba jest droższa.
  • Wymiana szyby tylnej przebiega podobnie do szyby przedniej. Trzeba zamontować nową uszczelkę i zastosować klej.
  • Podobnie wymienia się szyby boczne za słupkiem B w autach 2-drzwiowych i za słupkiem C w autach 4-drzwiowych.
  • Wymiana szyb w bocznych drzwiach przebiega inaczej. W tym przypadku mechanik okręca boczki drzwi (wewnętrzne boczne osłony) i uzyskuje dostęp do mechanizmu podnoszenia szyby.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać samochód po wypadku?

Wymiana szyby w samochodzie – koszt

Koszt wymiany szyby zależy od rodzaju szyby (jak wspomnieliśmy wcześniej, są różne rodzaje szyb przednich, gdzie cena może wynosić od 400 do 10.000 zł). Sama czynność wymiany przedniej szyby może kosztować od 400 do 1000 zł, a bocznych i tylnej zdecydowanie mniej.
W wielu przypadkach kierowca może sporo zaoszczędzić, kupując szyby z demontażu.

Wymiana szyby w samochodzie – ile trwa?

Wymiana przedniej i tylnej szyby może trwać do 3 godzin. Jednak potem taka szyba powinna schnąć (a dokładnie mocujący ją klej) do 24 godzin. W tym czasie kierowca powinien jeździć ostrożnie, bez narażania pojazdu na drgania. Najlepiej dojechać jedynie autem z warsztatu do domu i poczekać, aż klej mocujący szybę wyschnie.

Wymiana szyby w samochodzie z ubezpieczenia

Jeśli kierowca ma opłacone AC, może liczyć na sfinansowanie kosztów wymiany szyby z ubezpieczenia. Na przykład po uszkodzeniu szyby w wypadku albo po uszkodzeniu szyby po wichurze (jeśli w AC nie ma wykluczeń dotyczących takich zdarzeń).
Jeśli uszkodzenia szyby winien jest inny kierowca (np. w wypadku), również można liczyć na pokrycie kosztów naprawy z ubezpieczenia OC innego kierowcy. Bez potrzeby posiadania ubezpieczenia AC.

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć szyby przed zamarzaniem w trakcie zimy?

 

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...