Wymiana szyby w samochodzie – wszystko, co warto wiedzieć

maxresdefault

Szyby samochodowe są odporne na uszkodzenia, ale mają swoją wytrzymałość. Najczęściej zlecana jest wymiana przedniej szyby w samochodzie. Ale są sytuacje, po których zaistnieniu może być potrzebna wymiana szyb w aucie z tyłu i z boku. Ile trwa wymiana szyby w aucie? Gdzie wymienić szybę w aucie?

Kiedy potrzeba jest wymiana szyb w samochodzie?

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, najczęściej zlecana jest wymiana przedniej szyby w aucie. To ona jest najczęściej uszkadzana. Albo najczęściej się zużywa.
Jakie są najczęstsze uszkodzenia i ich przyczyny, które kwalifikują przednią szybę do wymiany?

  • Uderzenie kamieniem i powstanie tzw. pajączka. Można naprawić uszkodzenie o średnicy nie większej niż 2 centymetry. I to wtedy, gdy uszkodzeniu nie uległa folia, znajdująca się pomiędzy dwoma taflami szkła.
  • Pęknięcie. Może być spowodowane przez uszkodzenie mechaniczne szyby, niefachową wymianę filtra kabinowego, uszkodzenia powypadkowe a także napięcia w karoserii, spowodowane przez niewłaściwie naprawione nadwozie auta. Warto pamiętać, że przednia szyba także przenosi pewne naprężenia i jest odpowiedzialna za zwiększenie sztywności nadwozia. Pęknięć się nie naprawia.
  • Uszkodzenia powypadkowe – pęknięcia, stłuczenia, duże pajączki.
  • Porysowanie przedniej szyby w tak dużym stopniu, że utrudnia to widoczność.

Rzadziej uszkodzeniom ulegają szyby boczne i tylna. Wymiana szyby w aucie w tym przypadku jest najczęściej spowodowana przez uszkodzenia powypadkowe, albo przez nieostrożne przewożenie rzeczy we wnętrzu auta.

Gdzie wymienić szybę w samochodzie? Wymiana szyby w samochodzie – ile trwa?

Szyby można wymienić tylko w firmie, która zajmuje się profesjonalną wymianą szyb w autach.

  • Standardowa przednia szyba wymaga zastosowania nowej uszczelki oraz specjalnego kleju. Po wyschnięciu (do 24 godzin) całość jego gotowa do eksploatacji. Sama wymiana trwa do godziny. Szyba może kosztować od 400 złotych do ok. 1500 zł (ceny orientacyjne).
  • Przednia szyba w nowoczesnym samochodzie z bogatym wyposażeniem będzie wymagać znacznie więcej czynności przy montażu. Teoretycznie, sama technika montażu się nie zmienia. Tak samo, jak czas montażu. Ale do tego trzeba jeszcze doliczyć czas na montaż czujników i ich kalibrowanie. Jeśli auto ma na wyposażeniu ADAS, to trzeba zamontować i skalibrować między innymi czujnik deszczu, czujnik światła, kamery itd. A to kosztuje. Nowoczesna szyba może kosztować kilka tysięcy złotych.
  • Cena przedniej szyby wzrasta, jeśli jest to szyba atermiczna albo wyciszona. Czyli ma dodatkowe warstwy specjalnej folii. Koszt wymiany się nie zmienia, ale sama szyba jest droższa.
  • Wymiana szyby tylnej przebiega podobnie do szyby przedniej. Trzeba zamontować nową uszczelkę i zastosować klej.
  • Podobnie wymienia się szyby boczne za słupkiem B w autach 2-drzwiowych i za słupkiem C w autach 4-drzwiowych.
  • Wymiana szyb w bocznych drzwiach przebiega inaczej. W tym przypadku mechanik okręca boczki drzwi (wewnętrzne boczne osłony) i uzyskuje dostęp do mechanizmu podnoszenia szyby.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać samochód po wypadku?

Wymiana szyby w samochodzie – koszt

Koszt wymiany szyby zależy od rodzaju szyby (jak wspomnieliśmy wcześniej, są różne rodzaje szyb przednich, gdzie cena może wynosić od 400 do 10.000 zł). Sama czynność wymiany przedniej szyby może kosztować od 400 do 1000 zł, a bocznych i tylnej zdecydowanie mniej.
W wielu przypadkach kierowca może sporo zaoszczędzić, kupując szyby z demontażu.

Wymiana szyby w samochodzie – ile trwa?

Wymiana przedniej i tylnej szyby może trwać do 3 godzin. Jednak potem taka szyba powinna schnąć (a dokładnie mocujący ją klej) do 24 godzin. W tym czasie kierowca powinien jeździć ostrożnie, bez narażania pojazdu na drgania. Najlepiej dojechać jedynie autem z warsztatu do domu i poczekać, aż klej mocujący szybę wyschnie.

Wymiana szyby w samochodzie z ubezpieczenia

Jeśli kierowca ma opłacone AC, może liczyć na sfinansowanie kosztów wymiany szyby z ubezpieczenia. Na przykład po uszkodzeniu szyby w wypadku albo po uszkodzeniu szyby po wichurze (jeśli w AC nie ma wykluczeń dotyczących takich zdarzeń).
Jeśli uszkodzenia szyby winien jest inny kierowca (np. w wypadku), również można liczyć na pokrycie kosztów naprawy z ubezpieczenia OC innego kierowcy. Bez potrzeby posiadania ubezpieczenia AC.

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć szyby przed zamarzaniem w trakcie zimy?

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...