Jak zadbać o biały samochód? Jak dbać o biały lakier?

jak-zadbac-o-bialy-samochod-jak-dbac-o-bialy-lakier

Biały kolor znów jest w modzie. Na ulicach można spotkać eleganckie limuzyny, SUV, auta kompaktowe i małe samochody miejskie z białym lakierem. Każdy posiadacz białego auta powinien wiedzieć, czym wyczyścić biały lakier samochodowy i jak powinno przebiegać mycie białego samochodu.

Przez lata auta z białym lakierem kupowały przede wszystkim firmy. Dlaczego? Bo za biały kolor nie trzeba było dopłacać, a poza tym zawsze pasował do umieszczanych na pojeździe reklam. Od kilkunastu lat widać jednak, że biały lakier przestał być domeną aut do pracy. Popularne są nie tylko klasycznie białe auta – w nowoczesnych samochodach biały lakier łączy się coraz częściej z kontrastowym, najczęściej czarnym dachem, albo z czarnym dachem i czarnymi słupkami.
Biały lakier jest uniwersalny i dobrze się prezentuje na każdym nadwoziu. Biały lakier może być też ekskluzywny. Dostępne są wersje aut z białym lakierem metalik albo perła. Stosuje się je przede wszystkim w autach klas wyższych.

Jak dbać o biały lakier samochodu?

Na białym lakierze widoczne jest wszystko. Kurz, brud, zacieki i czarne plamki, których powodem są owady. Oczywiście, wyjątkowo widoczne są ptasie odchody i żywice z drzew. Biały lakier ma jednak tą zaletę, że w przypadku problemów z łuszczeniem się zewnętrznej warstwy lakieru (tzw. klaru albo clear – u) nie jest to tak bardzo widoczne jak w przypadku aut z ciemniejszymi kolorami lakierów.

Jak dbać o biały kolor lakieru? Nie ma specjalnych kosmetyków do białych lakierów. Wyjątkiem są kolorowe woski. Kiedy warto je stosować? Kiedy pojawi się rysa na białym lakierze. W takim przypadku (gdy rysa jest niewielka, albo właściciel auta nie ma zamiaru stosować zaawansowanych metod naprawy) rysę można zamaskować, stosując wosk do białego lakieru. Należy odtłuścić miejsce uszkodzenia, potem nałożyć w nie wosk i polerować, aż rysa zniknie lub stanie się mniej widoczna.

Biały lakier można pielęgnować w standardowy sposób, myjąc go za pomocą aktywnej piany, szamponu albo szamponu z woskiem.
Aby nadać mu połysk, można stosować każdy rodzaj wosku (naturalny, twardy, hybrydowy czyli połączony z ceramiką), albo wosk na mokro.
Jeśli kierowca chce skutecznie zabezpieczyć biały lakier przed uszkodzeniami, na co najmniej kilka lat, może zastosować warstwę krzemionkowej ceramiki lub może zlecić oklejenie auta transparentną folią.

Przeczytaj również: Mycie auta w gorące dni – czy można myć samochód w upały?

Jak myć biały samochód?

Mycie auta zawsze rozpoczyna się od mycia wstępnego. Bez względu na to, czy kierowca myje auto samodzielnie, na myjni czy w studiu detailingu. Mycie wstępne może wykorzystywać aktywną pianę (z myjką wysokociśnieniową albo pianownicą ręczną), albo samą wodę, aby usunąć wstępnie największe zanieczyszczenia.
W przypadku zabrudzeń takich jak ślady po owadach warto zastosować specjalny środek, który usunie bez problemu czarne i zielone kropki.
Jeśli na białym nadwoziu są ptasie odchody, trzeba je odpowiednio zmiękczyć.
Mycie wstępne pozwala na usunięcie drobinek kurzu i piasku, które mogłyby porysować nadwozie białego auta.

Jak umyć biały samochód? Dalej, w następnym etapie pracy, stosuje się metodę na dwa wiadra. Jedno wiadro zawiera zawsze czystą wodę. Służy ono do płukania gąbki, aby usunąć z niej cząsteczki piasku i miniaturowe kamienie. Mogą one powodować powstawanie hologramów na lakierze. Czyli okrągłych rys.
Czym umyć białe auto? Jeśli samochód ma być później woskowany, wystarczy zastosować zwykły szampon. Jeśli kierowca chce sobie zaoszczędzić pracy, może od razu umyć auto szamponem z woskiem i na tym zakończyć pracę. Ale warto pamiętać, że po wyschnięciu i tak może być potrzebne lekkie polerowane, za pomocą mikrofibry, aby usunąć ewentualne zacieki.
Jak woskować białe auto? Należy wybierać określone elementy nadwozia, a potem dzielić je na fragmenty wielkości pół metra na pół metra. Fragment nadwozia należy pokryć woskiem, poczekać kilkadziesiąt sekund, a potem polerować mikrofibrą albo bawełną, aż ten będzie pięknie błyszczeć. Następnie należy przejść do kolejnego fragmentu.

Rysy na białym lakierze – jak je usunąć?

Można skorzystać z dwóch metod.
Metoda pierwsza, którą może przeprowadzić każdy. Pisaliśmy o niej wcześniej. Stosuje się do niej wosk kolorowy w kolorze białym. Dzięki niemu uda się niemalże całkowicie zamaskować małe rysy.
Metoda druga to polerowanie białego lakieru. To zadanie należy zlecić specjalistom. W metodzie tej specjalista, przy użyciu polerki mechanicznej, ściera zewnętrzną warstwę lakieru bezbarwnego. Dzięki temu może usunąć lekkie rysy, sprawić, że głębokie rysy będą mniej widoczne, a także przywrócić prawdziwą biel i błysk staremu lakierowi.

Profesjonalne mycie białego lakieru – bez chemii

Idealnym sposobem na szybkie, skuteczne i ekologiczne mycie auta z białym lakierem jest czyszczenie go z wykorzystaniem myjni parowej. Ten sposób pozwala na skuteczne usuwanie wszystkich zanieczyszczeń tylko dzięki samej parze. Jednak myjka parowa to urządzenie tylko dla specjalistów, posiadających odpowiednie przeszkolenie.

Jeśli chcesz umyć auto w Krakowie – skorzystaj z oferty profesjonalnej myjni parowej, będącej częścią warsztatu Irmar. Myjnia parowa w Krakowie zaprasza!

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...