Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

felgi stalowe

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe są tańsze i to jest ich największa przewaga nad felgami aluminiowymi. Jak odnowić felgi stalowe? Jak powinna przebiegać renowacja felg stalowych?

Felgi stalowe również mogą być ozdobą samochodu. Wystarczy, że będą czyste, pozbawione nalotów korozji i pokryte czarną albo srebrną farbą. W obecnych czasach jest całe mnóstwo możliwości, które pozwalają zadbać o stan i wygląd felg stalowych.

Co niszczy felgi stalowe?

W trakcie codziennej eksploatacji felgi stalowe są narażone na działanie mnóstwa przeciążeń (np. podczas jazdy po nierównościach), a do tego działają na nie warunki atmosferyczne, wilgoć i brud, powodujące korozję.

Przeczytaj również: Felgi stalowe czy alufelgi na zimę?

Prostowanie felg stalowych – kiedy potrzebna jest pomoc fachowca?

Kiedy wymieniasz opony, specjalista wulkanizator zawsze powinien sprawdzić, czy felgi są proste. Tobie może wydawać się, że nie ma w nich uszkodzeń, jednak wulkanizator sprawdza to na specjalnej maszynie. Jednym z objawów skrzywionych felg są nieszczelności i wycieki powietrza z opony. Skąd się biorą? Współczesne opony są bezdętkowe, dlatego ich szczelność zależna jest między innymi od idealnej współpracy na linii stopka opony i krawędź felgi stalowej.
Prostowanie felg stalowych nie jest procesem skomplikowanym i trwa kilka minut.

Kiedy możliwa jest renowacja felg stalowych?

Kiedy felgi nie są uszkodzone mechanicznie (na skutek wypadku i bezpośredniego uderzenia w felgę), kiedy wulkanizator może je wyprostować na specjalnej maszynie i kiedy naloty korozji na felgach są niewielkie i można je usunąć.

Przeczytaj również: Felgi stalowe – odśwież je sam!

Jak wyczyścić felgi stalowe?

Czym wyczyścić felgi stalowe z rdzy? Aby to zrobić, trzeba zdemontować całe koło, albowiem felgi mogą rdzewieć także od wewnętrznej strony.
Jak wyczyścić felgi stalowe z rdzy? Jak usunąć rdzę z felg stalowych?
Jeśli naloty korozji są niewielkie, to można zastosować chemiczny zmywacz do rdzy w płynie. Wystarczy nim pokryć naloty.
Jeśli naloty rdzy są większe, to co należy zrobić? Czym wyczyścić felgi stalowe z rdzy, której jest dużo? W takim przypadku można zastosować szczotkę drucianą. Może to być szczotka ręczna albo specjalna szczoteczka na wiertarkę lub wkrętarkę. W przypadku zastosowania takiego rozwiązania praca będzie bardziej efektywna i zdecydowanie, szybsza.
Po zakończeniu pracy ze szczotką, możesz zastosować drobny papier ścierny, aby usunąć rdzę do końca. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby znów sobie pracę ułatwić i zastosować tarcze ścierne na rzep, montowane do specjalnej nakładki na wiertarkę albo wkrętarkę.
Czyszczenie felg stalowych po usunięciu rdzy warto zakończyć ich dokładnym umyciem i osuszeniem. Jeśli mamy zamiar felgi malować, czyszczenie felgi stalowej warto zakończyć zastosowaniem odtłuszczacza (specjalny preparat można zastąpić ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń).

Można również zastosować piaskowanie felg stalowych. W takim przypadku felga będzie wyczyszczona ze wszystkich zanieczyszczeń i śladów rdzy. Jednak piaskowanie felgi stalowej wymaga zastosowania odpowiedniej maszyny, a takie są tylko dostępne w odpowiednio wyposażonych warsztatach (piaskuje się wiele części samochodu, np. podwozie albo obudowy turbosprężarek). Malowanie felg stalowych po piaskowaniu również wymaga wcześniejszego ich umycia i odtłuszczenia.

Przeczytaj również: Jakie uszkodzenia można regenerować, stosując autodetailing?

Regeneracja felg stalowych – jakie metody można zastosować?

Jak odnowić stalowe felgi? Najlepsza metoda to malowanie felg stalowych.
Odnowienie felg stalowych za pomocą malowania może nadać felgom standardowy albo ekstrawagancki wygląd. Warto zastanowić się wcześniej, jaki kolor farby wybrać. Farba do felg powinna współgrać z kolorem kołpaków, dzięki czemu będą stanowić atrakcyjną całość.

Odnawianie felg stalowych za pomocą farby można zrobić na trzy sposoby:

  • malowanie felg stalowych sprayem z zastosowaniem lakierów akrylowych. Metoda prosta i szybka do wykonania. Można kupić samą farbę do felg (co niestety, nie będzie trwałe) albo kompletny zestaw do malowania felg. Składa się on (tak jak zestaw do malowania lakieru samochodowego) z farby podkładowej, lakieru właściwego (nadającego kolor) i lakieru zewnętrznego (nadającego połysk albo mat, chroniącego lakier właściwy). Można również zastosować wcześniej specjalny podkład antykorozyjny, który skutecznie zabezpieczy felgi przed powstawaniem nalotów korozji.
  • Malowanie felg stalowych sprayem ale z zastosowaniem farb gumek. To lakiery o specjalnej strukturze, które tworzą na feldze coś w rodzaju gumowej, cienkiej, kolorowej folii. Można ją łatwo zerwać. Pod lakier gumkę również można podłożyć podkład antykorozyjny.
  • Malowanie felg stalowych kompresorem, jak specjalista. W tym przypadku również stosuje się trzy albo cztery elementy składowe (podkład antykorozyjny, podkład wyrównujący, lakier bazowy kolorowy, lakier zewnętrzny błyszczący albo mat).

Regeneracja felg stalowych chroni je przed szkodliwym działaniem korozji, a także nadaje im atrakcyjny wygląd, który ma również wpływ na wygląd zewnętrzny samochodu.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...