Jak zadbać o felgi aluminiowe?

Jak zadbać o felgi aluminiowe?

Dobrze dobrane alufelgi potrafią zupełnie odmienić oblicze auta. Niemal każdy kierowca, jeśli chce podnieść walor estetyczny swojego wozu, zaczyna od dobrania odpowiednich „alusów”. Jednak bez odpowiedniej pielęgnacji, z czasem stracą one swój blask i wdzięk. Jak więc zadbać o felgi aluminiowe, aby cieszyły oko przez długi czas?

Uważaj na silne środki czyszczące

Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór różnego rodzaju środków chemicznych do czyszczenia felg. W dużej mierze są to jednak środki agresywne, które przy kiepskiej lub uszkodzonej powłoce lakieru mogą felgę uszkodzić. Podobnie sprawa ma się z alkoholem, benzyną, rozpuszczalnikami czy innymi kwasowymi substancjami, zwłaszcza jeśli ich stężenie jest wysokie. Trzeba mieć na uwadze, że jeśli zastosujemy taki środek do felg nielakierowanych, wykonanych z polerowanego aluminium, felg anodyzowanych czy chromowanych, możemy je zniszczyć w stopniu tak dużym, że nie będzie na to rady.

Trzeba też mieć na uwadze, że w myjniach, a zwłaszcza myjniach automatycznych, można natknąć się na bardzo agresywne środki do usuwania brudu i osadu. Mogą one źle wpływać nie tylko na felgi, ale również na stan karoserii. Nie zaleca się także stosowania do mycia felg twardych szczotek, gdyż mogą one uszkodzić wykończenie i lakier.

Jaki jest więc najlepszy środek do mycia felg? Może to brzmieć prozaicznie, ale… szampon do mycia samochodu. Jest on dużo mniej inwazyjny niż silne chemikalia. Dzięki temu jest on znacznie bezpieczniejszy dla lakieru oraz powłoki ochronnej felgi, niestety wiąże się to z dużo częstszym myciem. Aby utrzymać atrakcyjny wygląd felg, należy się nad nimi pochylić z gąbką i szamponem nawet raz w miesiącu.

Konsekwencja przede wszystkim

Aluminiowe felgi dobrze jest często myć, a oprócz tego także konserwować. Dobrze jest to zrobić zaraz po umyciu, za pomocą wosku. Woskowanie felg zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz osadzaniem się brudu. Można zdecydować się na specjalny wosk do felg, jednak taki do karoserii również nada się bardzo dobrze.

Dobrze wiedzieć, że istnieją felgi „specjalnej troski”. Są to felgi polerowane oraz chromowane, które wymagają dużo więcej uwagi, niż zwykłe aluminiowe. Woskowanie wypada w ich przypadku przeprowadzać nawet co tydzień, pamiętając o tym, żeby nie myć i nie konserwować felg bezpośrednio po jeździe samochodem. Są one wówczas rozgrzane, przez co wysychająca woda pozostawi na nich plamy. Ponadto łatwiej jest uszkodzić lakier na rozgrzanej feldze. Systematyka i konsekwencja są kluczowe, jeśli chcemy cieszyć się pięknymi felgami przez długi czas.

Najnowsze wpisy

Samochód po zimie – co w nim sprawdzić?

Samochód po zimie – co w nim sprawdzić?

Sezon zimowy potrafi być udręką nie tylko dla kierowcy, ale także dla jego samochodu. Wysokie amplitudy temperatur, wysoka ...
Auto detailing – jakie uszkodzenia nadają się do regeneracji

Auto detailing – jakie uszkodzenia nadają się do regeneracji

Jest bardzo duża grupa kierowców, która drobne rysy i uszkodzenia na lakierze samochodu traktuje jako jego naturalny element. ...
Co warto wiedzieć o chorobach współistniejących w kontekście ubezpieczenia

Co warto wiedzieć o chorobach współistniejących w kontekście ubezpieczenia

Choroby współistniejące stały się głośnym tematem w trakcie pandemii koronawirusa. Okazało się, że osoby z chorobami współistniejącymi dużo ...