Jak zadbać o felgi aluminiowe?

Jak zadbać o felgi aluminiowe?

Renowacja felg aluminiowych to proces, który pozwala na przywrócenie im pełnej sprawności i atrakcyjnego wyglądu. Jednak renowacja felg aluminiowych nie zawsze jest potrzebna. Jeśli kierowca regularnie dba o swoje felgi, będą one cieszyć oczy atrakcyjnym wyglądem przez wiele lat. Odpowiemy na szereg pytań: czym wyczyścić felgi aluminiowe? Jak wyczyścić felgi aluminiowe z rdzy? Jak zabezpieczyć felgi aluminiowe przed uszkodzeniami?

Felgi aluminiowe dla samochodu są niczym biżuteria dla kobiety. Jeśli ich styl jest dobrze dobrany do stylu auta, to felgi aluminiowe podkreślają wygląd samochodu. Ale piękno to nie wszystko. Felgi aluminiowe zapewniają dobrą wentylację dla elementów roboczych układu hamulcowego (tarcz i klocków hamulcowych), dzięki czemu chronią je przed przedwczesnym zużyciem. Materiał, z którego wykonane są felgi aluminiowe (różne stopy z aluminium) jest bardziej miękki od stali, z której wykonane są felgi stalowe. A zatem, przynajmniej teoretycznie, felgi aluminiowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. W praktyce jednak felgi aluminiowe są często porysowane i to mocno. Jak temu zapobiec? Na początek zacznijmy od najgorszej sytuacji.

Renowacja felg aluminiowych – kiedy felgi są mocno zużyte

Renowacja felg aluminiowych to szereg procesów, które mają na celu przywrócenie felgom atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego. Należy pamiętać o tym, że popękane felgi aluminiowe nie zawsze nadają się do naprawy. Spawane felgi mogą pęknąć w trakcie jazdy. I może się to zakończyć tragedią. Na czym polega renowacja felg aluminiowych? Na dokładnym oczyszczeniu felg aluminiowych z wszelakich zanieczyszczeń. Następnie uzupełnia się ubytki za pomocą specjalnej szpachli z dodatkiem pyłu aluminiowego. Po wyrównaniu powierzchni do stanu idealnego, felgi aluminiowe poddawane są malowaniu. Na początek pokrywa się je lakierem w odpowiednim kolorze. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować kompozycję dwóch kolorów, np. srebrnego i czarnego. Po wyschnięciu, felgi malowane są lakierem bezbarwnym, który tworzy warstwę nabłyszczającą i chroniącą lakier właściwy przed zużyciem.

Przeczytaj również: Auto detailing, jakie uszkodzenia nadają się do regeneracji?

Jak dbać o felgi aluminiowe? Pielęgnacja alufelg w praktyce

Kierowca może dbać o felgi aluminiowe na co dzień. Dzięki temu nie będzie potrzebna renowacja felg aluminiowych. Jak dbać o felgi, żeby ich nie uszkodzić? Oto kilka przydatnych rad:

  • Warto zakupić opony ze specjalnym, gumowym rantem ochronnym. Rant ten chroni felgi przed otarciami bocznymi.
  • Nie należy jeździć po dziurawych drogach, zwłaszcza z większą prędkością.
  • Kierowca musi unikać podjeżdżania pod wysokie krawężniki i podczas zbliżania się do nich, albo do innych betonowych elementów, np. progów na stacji benzynowej.
  • Niezbędne jest też regularne czyszczenie felg. Jak to zrobić? O tym piszemy dalej.

Felgi aluminiowe można skutecznie zabezpieczyć przed uszkodzeniami, równocześnie nadając im piękny połysk na bardzo długi czas. W jaki sposób? Felgi można pokryć (tak jak całe nadwozie auta) za pomocą powłoki ceramicznej. Felgi aluminiowe muszą zostać odpowiednio przygotowane do takiego zabiegu. Jednak efekt jest długotrwały i bardzo interesujący.

Konserwacja felg aluminiowych

Konserwacja felg aluminiowych to proces, który warto wykonywać jak najczęściej. Czym wyczyścić felgi aluminiowe? Czym czyścić felgi aluminiowe? Czym wyczyścić alufelgi?

  • Trzeba zastosować preparat do czyszczenia felg aluminiowych. Dobry środek do czyszczenia felg aluminiowych mają w swoich ofertach producenci kosmetyków samochodowych. Można znaleźć polski płyn do felg aluminiowych o wysokiej skuteczności działania.

Każdy dobry preparat do felg aluminiowych zawiera niewielkie ilości kwasu, dlatego należy go stosować ostrożnie.

Jak czyścić felgi aluminiowe? Rozpylić dokładnie preparat do mycia felg aluminiowych na całej powierzchni felgi, nie zapominając o wszelakich zakamarkach. Środek do felg aluminiowych może zapewniać efekt tak zwanej, krwawej felgi. Dzieje się tak dlatego, że preparat reaguje z metalicznym proszkiem, pochodzącym ze startych okładzin klocków hamulcowych. Jak wyczyścić felgi aluminiowe? Kiedy preparat do felg aluminiowych jest nałożony na felgi, należy odczekać kilka minut. Następnie preparat należy spłukać wodą. Przypominamy – środki do mycia felg zawierają dodatek kwasu. Należy chronić wzrok i skórę! Środek do mycia felg aluminiowych może nie być w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń z felg. Czym myć alufelgi, które są bardzo brudne? Jak wyczyścić alufelgo mocno zabrudzone? Tutaj pomoże specjalna szczoteczka do alufelg. Dzięki niej uda się dotrzeć do wszelakich zakamarków i wyczyścić zanieczyszczenia. Zastosowanie szczoteczki pozwoli wielokrotnie zwiększyć siłę środka do czyszczenia alufelg.

Taka pielęgnacja felg aluminiowych w zupełności wystarczy. Można je, jak wspomnieliśmy wcześniej, zabezpieczyć ceramiką, albo nawoskować, tak jak nadwozie auta.

  • Konserwacja felg aluminiowych na zimę ma na celu zabezpieczenie ich przed niekorzystnymi warunkach na drogach (między innymi wilgocią i solą drogową), co może wywoływać korozję i uszkodzenia.

Konserwacja alufelg na zimę może też przygotowywać je do przechowywania, bo wielu kierowców zimą porusza się na felgach stalowych. W obydwu przypadkach felgi należy odpowiednio wyczyścić, osuszyć i zabezpieczyć, stosując wosk albo ceramikę. Jak wyczyścić felgi aluminiowe z rdzy? Można zastosować drobny papier ścierny (od wewnętrznej strony) ale najlepiej stosować środek chemiczny do zmywania rdzy. Regularna  pielęgnacja felg aluminiowych pozwoli zachować ich piękny wygląd i zapewni im odporność na rdzę i uszkodzenia.

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...