Pranie tapicerki samochodowej – czym i jak prać siedzenia w samochodzie?

Czy wiesz, co czai się w Twojej tapicerce? Profesjonalne czyszczenie tapicerek

Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny naszego samochodu jest jego (i naszą) wizytówką. Na rynku dostępnych jest wiele myjni bezdotykowych, które ułatwiają nam zadbanie o pojazd z zewnątrz, chociaż w większości takich miejsc nie możemy wyczyścić go w środku. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zadbać o wnętrze pojazdu warto więc skorzystać z profesjonalnego prania tapicerek samochodowych.

Dlaczego warto dbać o wnętrze naszego samochodu?

Przeciętny kierowca spędza w samochodzie od kilku minut do kilku godzin dziennie. Często w tym czasie przewozi w pojeździe dzieci, spożywa posiłki czy pije, dlatego powstawanie zabrudzeń jest nieuniknione. Niektóre plamy są ciężkie do usunięcia, a resztki jedzenia i napojów są świetną pożywką dla drobnoustrojów, które gnieżdżą się w fotelach samochodowych. Dla zdrowia i komfortu podróży kierowcy i pasażerów warto zdecydować się na systematyczne pranie tapicerki samochodowej.

Jak prać tapicerkę w samochodzie?

Tapicerki samochodowe najczęściej wykonane są z materiałów tekstylnych lub skóry syntetycznej. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do prania tapicerek, które dedykowane są konkretnym typom materiału. Możemy więc zdecydować się na samodzielne czyszczenie tapicerki samochodowej, ale długie godziny spędzone w garażu na doczyszczaniu najciaśniejszych zakamarków kabiny samochodu nie są dla wielu osób wymarzonym sposobem na spędzanie czasu. Zwłaszcza jeżeli mamy w planach czyszczenie tapicerki skórzanej, bo trzeba wiedzieć czym wyczyścić skórę w aucie, by nie wyszło więcej szkód niż pożytku.

Zobacz także: Czyszczenie i impregnacja skór w samochodzie – dlaczego i jak często warto je wykonać w profesjonalnej myjni

Ile trwa pranie tapicerki samochodowej?

Profesjonalne czyszczenie tapicerki i czyszczenie skóry w samochodzie stały się bardzo popularnymi usługami w branży auto detailingu, na które decyduje się coraz więcej klientów. Pranie tapicerki samochodowej to proces czasochłonny i kilkuetapowy, który rozpoczyna się od dokładnego odkurzania tapicerki samochodowej, które usuwa resztki jedzenia, kurz, zaschnięte błoto czy zwierzęcą sierść. Następnie stosuje się odpowiednio dobraną i dozowaną chemie, która wywabia bardziej uporczywe plamy.

Metody prania tapicerek

Zastanawiacie się czym wyprać tapicerkę w samochodzie? Możemy zdecydować się na dwie metody mycia tapicerek samochodowych – ekstrakcyjny lub za pomocą pary. Metoda ekstrakcyjna, która jest bardziej popularna, polega na nałożeniu preparatu rozpuszczającego brud, tzw. prespray’u, a następnie naniesienia pod dużym ciśnieniem kolejnego środka, który bardzo szybko jest odsysany wraz z brudem. Z kolei drugi rodzaj, dość podobny do ekstrakcyjnego, polega na potraktowaniu tapicerki parą wodną o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu. Jego zaletą jest lepsze usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a tapicerka szybciej jest sucha. Ta metoda prania tapicerki samochodowej jest jednak dużo bardziej pracochłonna i czasochłonna.

Czyszczenie tapicerki samochodowej – cena

W Nowej Hucie w Krakowie za pranie foteli trzeba zapłacić ok. 50 zł, a czyszczenie i impregnacja skóry to wydatek rzędu 200 zł. Usługi można dobrać wedle własnych potrzeb, a ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od stopnia zabrudzenia i wielkości pojazdu oraz od tego czy pranie tapicerki samochodowej zamawiamy na sucho czy na mokro.

Warto wiedzieć: Jak zadbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...