Czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie – jak dbać o skórę w aucie?

Jak zadbać o skórzaną tapicerkę w samodzodzie?

Tapicerka skórzana to ozdoba każdego samochodu. Zazwyczaj „skóra” pokrywa siedzenia i inne elementy w autach z autosegmentu D i E (klasa średnia – wyższa i wyższa), a także w kabrioletach. Tapicerka skórzana wymaga jednak odpowiednich zabiegów, aby mogła być utrzymana w odpowiednim stanie. Czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie, zwłaszcza czyszczenie jasnej skóry w samochodzie, musi być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Jak powinna wyglądać pielęgnacja tapicerki skórzanej w samochodzie?

Skórzana tapicerka w aucie jest narażona na działanie szeregu czynników, które powodują jej uszkodzenia. Przede wszystkim, ściera się i zużywa warstwa ochronna, znajdująca się na zewnętrznej powierzchni skóry, która zabezpiecza tapicerkę przed działaniem promieni ultrafioletowych, wilgoci oraz wysokich i niskich temperatur. Dlaczego ta warstwa się ściera? Chociażby na skutek tego, że kierowca i pasażerowie siadają na siedzeniach i ocierają się o nie ubraniami. Całkowita utrata zewnętrznej warstwy ochronnej tapicerki skórzanej powoduje powstawanie przebarwień, pęknięć i wyblaknięć. Może też dochodzić do przetarć i pęknięć, a sama skóra może zrobić się twarda. Skórzana tapicerka powinna być miękka i elastyczna. Odpowiednia pielęgnacja tapicerki skórzanej w samochodzie, przy użyciu właściwych kosmetyków, zapewnia skórze miękkość, elastyczność i długą trwałość zewnętrznej warstwy ochronnej. Trzeba też pamiętać o tym, że niektóre rodzaje ubrań farbują, gdy kierowca się poci, albo gdy wsiada do auta w trakcie deszczu. Dla tapicerki groźne są też metalowe elementy ubrań – suwaki, kołki, napy itd.

Czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie – co ile należy to robić?

Kompleksowe czyszczenie i stosowanie kosmetyków do pielęgnacji tapicerki skórzanej powinno zostać przeprowadzone przynajmniej raz na kwartał. Można oczywiście robić to częściej, zwłaszcza wtedy, gdy wnętrze auta jest intensywnie eksploatowane i może być narażone na szybsze zabrudzenie, czy też zużycie.

Przeczytaj również: Samochód a upał. Wysokie temperatury negatywnie wpływają na wiele elementów auta. Także na skórzaną tapicerkę, bo wysuszają ją.

Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie? Zacznij od odkurzania

Należy zacząć od odkurzenia całej tapicerki, co znacznie ułatwi kolejne kroki. Poodkurzaną powierzchnię należy następnie dokładnie wyczyścić środkiem dedykowanym do tapicerek skórzanych. Wybór preparatów na rynku jest naprawdę szeroki, i każdy  będzie w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla własnych potrzeb i portfela. Na jakie właściwości zwracać uwagę? W dystrybucji dostępne są płyny, które czyszczą i zapobiegają ponownemu wnikaniu brudu w materiał. Do trudniejszych, bardziej uporczywych plam nadadzą się preparaty, które rozbijają cząsteczki brudu, które później wystarczy wytrzeć. Najważniejsze jest, aby czyszczenie skórzanej tapicerki przeprowadzać dokładnie i fragmentarycznie. Dlatego warto zlecić to zadanie specjalistom oferującym czyszczenie i impregnację skór w samochodzie.

Kiedy skóra jest już wyczyszczona, specjaliści przejdą do etapu pielęgnacji. Jego celem jest zwłaszcza nawilżenie skóry oraz odbudowanie powłoki chroniącej przez UW, wilgocią u wnikaniem zabrudzeń. W zależności od koloru tapicerki w naszym samochodzie, możemy wybierać pomiędzy odżywkami dedykowanymi specjalnie do ciemnej lub jasnej skóry. Nie należy przesadzać z ilością odżywki. Lepszą praktyką jest sumienne dokonywanie kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych co 3-6 miesięcy, niż używanie nadmiernej ilości preparatów, które nie zwiększają swojej skuteczności wraz ze wzrostem użytej ilości środka. 

Czym umyć tapicerkę skórzaną w samochodzie?

Do tego celu wystarczy letnia woda. Potrzebujesz także miękkiej, czystej ściereczki bawełnianej. Zmocz ją delikatnie i mocno wyciśnij. Następnie przetrzyj wszystkie skórzane elementy w aucie. Przetrzyj – to słowo klucz. Czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie nie ma nic wspólnego z jej praniem. Niewielka ilość wody ma na celu jedynie usunięcie kurzu. Zbyt duża ilość wody jest szkodliwa dla skóry.

Przeczytaj również: Autodetailing – jakie uszkodzenia lakieru można naprawić?

Pielęgnacja tapicerki skórzanej w samochodzie

Przechodzimy do ostatniego etapu. Czym czyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie? Czyszczenie jasnej skóry w samochodzie, a także wszystkich jej ciemnych odmian należy przeprowadzić przy użyciu specjalistycznych kosmetyków do czyszczenia i pielęgnacji tapicerki skórzanej.

  • Do usuwania poważniejszych zabrudzeń można wykorzystać specjalną piankę do czyszczenia skóry. Formuła pianki sprawia, że skóra nie ulegnie przemoczeniu. Dostępne są także środki w sprayu i w formie mleczek, przeznaczone do usuwania lekkich i mocnych zabrudzeń. Środki te najlepiej nakładać na ściereczkę z mikrofirby albo bawełny, a następnie czyścić tapicerkę.
  • Można kupić także środki, które równocześnie czyszczą i pielęgnują skórę, tzw. 2 w 1 albo 3 w 1. W tym przypadku oszczędza się czas.
  • Najlepszy efekt uzyskuje się jednak wtedy, gdy stosuje się etapami, pojedyncze kosmetyki do określonych zastosowań. Na początek środek do czyszczenia, do lekkich lub silnych zabrudzeń. Potem środek do pielęgnacji skóry, nadający jej miękkość i elastyczność. Na koniec można jeszcze zastosować odżywkę do skóry albo środek do zabezpieczania skóry (chroniący między innymi przed wysychaniem). Dostępne są nawet powłoki ceramiczne do skór.

Środki do pielęgnacji skóry powinny być odpowiednio dobrane do jej rodzaju. W sklepach z kosmetykami do pielęgnacji skóry można znaleźć środki do pielęgnacji skóry naturalnej, alcantary, aniliny, półaniliny itd. W przypadku poważnych uszkodzeń, takich jak pęknięcia, czy utrata koloru, niezbędna będzie renowacja tapicerki skórzanej, wykonana w profesjonalnej firmie.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...