Podstawy czystego wnętrza samochodu – czyszczenie wnętrza samochodu krok po kroku

Czyszczenie-wnętrza-samochodu

Regularne czyszczenie wnętrza auta to czynność, którą warto wykonać przynajmniej raz na miesiąc. Akcesoria do czyszczenia wnętrza samochodu i środki do czyszczenia wnętrza samochodu nie są drogie, a ich stosowanie jest bardzo proste. Czyste i pachnące wnętrze auta z pewnością sprawi, że jazda samochodem będzie bardzo przyjemna. A do tego bezpieczna dla zdrowia.

Odświeżanie wnętrza samochodu wpływa nie tylko na walory estetyczne. To także usuwanie bakterii i roztoczy, które mogą być groźne dla Twojego zdrowia. Po co ryzykować, skoro odnawianie wnętrza samochodu nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne, ani drogie?

Środek do czyszczenia samochodu – jaki wybrać?

Jaki płyn do czyszczenia wnętrza samochodu warto wybrać? Na rynku jest bardzo wiele środków.

 • Uniwersalny środek do czyszczenia wnętrza auta – dzięki niemu wyczyścisz wszystkie tworzywa w środku a także sztuczną skórę. Taki środek nadaje zapach. Może też nadać błysk albo może być matowy. Takie środki najczęściej są dostępne w sprayu, rzadziej w wersji, gdzie rozprowadza się je specjalną gąbeczką. Niektóre środki wyższej klasy wymagają rozprowadzenia, odczekania, a następnie wypolerowania suchą ściereczką.
 • Środek do mycia wnętrza samochodu – taki środek warto zastosować co kilka tygodni, aby usunąć bakterie z tych miejsc, które dotyka kierowca i pasażerowie. Kierownica, tunel środkowy, przyciski, klamki, boczki.
 • Pianka do czyszczenia wnętrza samochodu – przeznaczona do powierzchniowego prania tkanin. Spryskuje się nią tkaniny welurowe albo zwykłe, następnie czeka się kilka minut, a na koniec zbiera zanieczyszczenia. Można również pomóc środkowi szczoteczką, jeśli zabrudzenia są silne.
 • Pianka przeznaczona do czyszczenia ekranów dotykowych i szybki deski rozdzielczej.
 • Środek do pielęgnacji elementów skórzanych. Przeznaczony do skórzanej tapicerki, skórzanej kierownicy czy też skórzanych elementów w okolic drążka zmiany biegów i hamulca ręcznego. Takie zestawy zazwyczaj składają się z dwóch środków: czyszczącego oraz pielęgnującego. Pielęgnujący warto stosować po wyczyszczeniu i wyschnięciu tapicerki. Zapobiega on wysychaniu i pękaniu tapicerki skórzanej, nadaje jej elastyczność, może nadawać też połysk (w zależności od rodzaju).
 • Dodatki zapachowe: zawieszki, w sprayu, na nawiewy itd.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się kurzu z wnętrza auta?

Jak wyczyścić wnętrze samochodu krok po kroku?

Na początek zawsze stosuje się czyszczenie na sucho wnętrza samochodu. Trzeba wytrzepać wycieraczki, a potem dokładnie odkurzyć wnętrze auta. Także fotele. Większe powierzchnie czyści się miękką szczoteczką. Niezbędna jest też ssawka do czyszczenia przestrzeni pod fotelami i pomiędzy fotelami a drzwiami i tunelem środkowym.
Czym czyścić wnętrze samochodu? Szczotka na pewno nie powinna być ostra.
A skoro już jesteśmy przy szczotkach. Do czyszczenia tapicerki może zostać wykorzystana specjalna, miękka szczotka do czyszczenia wnętrza samochodu. Można nią czyścić tapicerkę materiałową i skórzaną, idealnie usuwa ona kurz i zabrudzenia nawet z trudnych zakamarków.
Zestaw do czyszczenia wnętrza auta powinien zawierać także pędzelek detailingowy. Taki pędzelek można kupić już za kilka złotych. Dzięki niemu można skutecznie czyścić nawiewy i wszystkie szczeliny, a nawet wnętrza małych schowków.
Niezbędne będą też ściereczki z mikrofibry, do osuszania i do usunięcia kurzu.

Jak odświeżyć wnętrze samochodu krok po kroku?

 • Wyjąć i wyczyścić dywaniki.
 • Odkurzyć podłogę i tapicerkę.
 • Umyć szyby od środka.
 • Zetrzeć kurz.
 • Umyć deskę rozdzielczą, kierownicę i wszystkie powierzchnie z tworzywa.
 • Osuszyć.
 • Zastosować środki nabłyszczające i konserwujące.
 • W razie potrzeby wyprać tapicerkę materiałową.
 • Zastosować środki do czyszczenia i pielęgnacji tapicerki skórzanej.
 • Wyczyścić podsufitkę.
 • Wyczyścić szybkę deski rozdzielczej oraz ekrany dotykowe i nawigacji.
 • Zamontować zapach samochodowy.

Teraz już wiesz, jak odświeżyć wnętrze samochodu i jakie środki zastosować. A jeśli chcesz skutecznie, szybko i sprawnie wyczyścić auto z zewnątrz, pamiętaj o tym, że w naszym warsztacie Irmar w Krakowie mamy świetną myjnię parową. Dzięki niej jesteśmy w stanie usunąć wszystkie zabrudzenia z lakieru – bez agresywnych środków myjących. Najlepsza myjnia parowa w Krakowie – zapraszamy do Irmar!

 

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...