Podstawy czystego wnętrza samochodu

Czyszczenie-wnętrza-samochodu

Mycie samochodu to nie tylko pozbycie się brudu, polerowanie i konserwacja karoserii samochodu na zewnątrz. To także dbanie o wnętrze pojazdu. Wielu kierowców ten etap mycia bagatelizuje. To błąd, bo w grę wchodzi nie tylko estetyka, trwałość elementów i bezpieczeństwo jazdy, ale także nasze zdrowie i higiena.

Podstawowymi etapami czyszczenia wnętrza auta jest odkurzanie i czyszczenie plastików. Od czego zacząć? Logiczniejszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od odkurzania. Niestety, podczas odkurzania foteli piach i kurz może się przyczepić do naniesionego na plastiki preparatu i cała nasza praca pójdzie na marne.

Żeby skutecznie odkurzyć samochód powinniśmy w komplecie z odkurzaczem mieć zestaw nakładek, tak, żeby dotrzeć do najtrudniej dostępnych zakamarków. Poza dywanikami odkurzamy dokładnie całą tapicerkę. Niestety, odkurzacz nie poskromi niektórych nieuniknionych plam z naszych foteli. Dlatego warto wtedy sięgnąć po odpowiedni środek czyszczący. Pamiętajmy, żeby dobrać go odpowiednio do tego, jaki rodzaj tapicerki posiadamy: bawełnianą, skórzaną, bądź welurową. Niestety, nawet najdroższe preparaty są bezsilne wobec niektórych plam, np. mocno zaschniętych, bądź tłustych. Niektórzy polecają wtedy użyć do mycia benzyny ekstrakcyjnej. My nie polecamy jednak eksperymentować, bo możemy ryzykować np. odbarwieniem foteli, albo trudnym do usunięcia zapachem w pojeździe. Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem w takim przypadku jest oddanie czyszczenia w ręce profesjonalistów, np. z myjni parowej, którzy świadczą kompleksowe usługi mycia samochodu. Sporym problemem dla kierowców są także zaschnięte gumy do żucia, plamy z jedzenia, zapach papierosów czy sierść naszych czworonogów. Niestety, często w domowych i garażowych warunkach w takim przypadku musimy skapitulować. I czasami na tym wyjdziemy dużo korzystniej, bo nieco inwestując na myjni będziemy mogli cieszyć się z dokładnie wyczyszczonego samochodu.

Jeśli chodzi o czyszczenie plastików to w tym przypadku też zaczynamy od inwestycji w preparaty i sprzęt do czyszczenia. Jak zawsze sprawdza się zasada „co tanie, to drogie”, dlatego odradzamy najtańsze preparaty z hipermarketów. W tym przypadku lepiej zainwestować w solidną piankę, niż preparat w sprayu. Piankę nanośmy bawełnianą szmatką. Unikajmy raczej papieru toaletowego, chusteczek higienicznych czy ręcznika papierowego, bo zostawiają osad na mytych elementach. Nie ograniczajmy się do samej deski rozdzielczej. Dokładnego wymycia potrzebuje też skrzynia biegów, a przede wszystkich kierownica.

 

 

 

 

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...