Opona czarna i błyszcząca – jak to zrobić?

opona-czarna-i-blyszczaca

Czy wiesz, czym czyścić opony samochodowe i jak konserwować opony samochodowe? Chcesz, żeby opony w Twoim samochodzie były czarne i błyszczące? Chcesz, żeby opony w Twoim samochodzie służyły dłużej? Przeczytaj nasz poradnik o oponach.

Opony samochodowe mają wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, komfort jazdy, zużycie paliwa, czy drogę hamowania. Opony mają także wpływ na wygląd samochodu. Jeśli jesteś miłośnikiem motoryzacji, to z pewnością pamiętasz opony samochodowe ze starszych aut, które miały dwukolorowe ścianki boczne, czarno-białe. Czyż nie wyglądało to efektownie?
Tak samo efektownie będą wyglądać czarne ścianki opon w Twoim samochodzie, kontrastujące z eleganckimi felgami aluminiowymi albo ładnymi kołpakami.

Przeczytaj również: Sprawdź opony przed wymianą

Konserwacja opon samochodowych – dlaczego jest ważna?

Opony są drogie. Każdemu kierowcy zależy na tym, aby móc je eksploatować przez jak najdłuższy okres. Standardowo, opony sezonowe, eksploatowane i konserwowane w odpowiedni sposób, mogą pracować przez pięć sezonów. Opony całoroczne zazwyczaj są eksploatowane przez okres od 3 do 4 lat. Wiele zależy również od ilości pokonywanych kilometrów, stylu jazdy, stanu felg, stanu zawieszenia czy też dbania o właściwe ciśnienie we wnętrzu ogumienia.

Konserwacja opon samochodowych potrzebna jest podczas standardowej eksploatacji opon zamontowanych na koła (kierowca może dbać o ścianki boczne i o bieżnik, usuwając z niego kamienie) jak również podczas przechowywania opon sezonowych po ich zdjęciu.

Czym czyścić opony samochodowe?

Opony samochodowe czyści się wodą, można też stosować gąbkę albo miękką szczotkę. Dotyczy to opon zamontowanych na kołach i zdjętych z kół, jak również koła zapasowego i dojazdowego. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie stosować ostrych szczotek ani myjki wysokociśnieniowej do mycia ścian bocznych opon. Czyszczenie opon samochodowych jest ważne, ale nie trzeba do tego celu używać żadnych specyficznych środków ani narzędzi. Ważne, żeby usunąć z nich wierzchnią warstwę kurzu.

Przeczytaj również: Typowe oznaczenia opon letnich i zimowych

Czym konserwować opony samochodowe?

Czyszczenie opon samochodowych rozpoczyna proces ich konserwacji. Jak konserwować opony samochodowe? Kiedy opony wyschną, można zastosować środek konserwujący. Jaki?
W sprzedaży są specjalne środki do opon, konserwujące, czernidła i nabłyszczające. Warto wybierać środki wielozadaniowe, czyli takie, które jednocześnie dbają o ścianki opon i je konserwują, nadając im również czarny kolor.

Jak nakładać takie środki? Są one najczęściej w formie emulsji (o konsystencji mydła) albo w formie sprayu. Przed nakładaniem środka warto założyć rękawiczki a następnie zabezpieczyć kołpaki (jeśli to możliwe, to je zdemontować) i alufelgi. Środek w formie sprayu nakłada się spokojnymi ruchami, a środek w formie emulsji za pomocą specjalnej gąbeczki, tak, aby pokryć całą ściankę boczną, a równocześnie nie ubrudzić felg albo kołpaków.
Niektóre środki do opon mogą być używane także do czernienia plastyków, np. czarnych zderzaków z tworzywa. O czym warto pamiętać? O tym, aby nie smarować ani nie pryskać bieżnika. Tylko i wyłącznie ścianki boczne.

Stosowanie środków konserwujących do ścianek bocznych opon zapewnia im piękny, czarny kolor (czasami także połysk) a także zapewnia gumie elastyczność, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...