Regeneracja lamp samochodowych – kiedy jest potrzebna?

polerowanie-reflektorow-w-naszym-serwisie

Klosze lamp w Twoim samochodzie stały się bardzo mocno mleczne, albo wręcz żółte? Reflektory świecą coraz słabiej? Niezbędna jest regeneracja lamp samochodowych, która przywróci im pełną sprawność, przejrzystość i moc strumienia świetlnego. Regenerowanie lamp samochodowych można wykonać samodzielnie, ale taki sposób naprawy zapewnia krótkotrwały efekt. Polerowanie lamp samochodowych w warsztacie, z zastosowaniem specjalnych metod zabezpieczenia, zapewnia długotrwały efekt.

Dlaczego potrzebna jest regeneracja reflektorów samochodowych? W trakcie eksploatacji reflektory samochodowe zużywają się. Co powoduje ich zużycie?

Dlaczego potrzebne jest odnawianie lamp samochodowych?

Co zużywa się w reflektorach samochodowych?

  • Przede wszystkim przezroczyste klosze, które przepuszczają strumień światła i są ukształtowane w odpowiedni sposób, aby odpowiednio ukierunkować strumień świetlny. Od wielu lat klosze produkowane są z tworzywa sztucznego. Dlaczego robią się mleczne, albo wręcz żółte? Bo działają na nie promienie ultrafioletowe, a także wszelakiej maści kurz i pyły, które uderzają w nie w trakcie jazdy, powodując szereg mikrorysek. To dlatego żółkną przednie reflektory i czasami także kierunkowskazy boczne. Tylne lampy zazwyczaj zużywają się znacząco wolniej.
  • W trakcie eksploatacji mogą zużywać się także odbłyśniki, które odbijają i równocześnie, odpowiednio ukierunkowują strumień światła. Można je wymienić na nowe, można je poddać regeneracji. W specjalistycznych firmach pokrywa się je pyłem aluminiowym.
  • Na przestrzeni lat mogą zużywać się też uszczelnienia gumowe reflektorów. Na skutek nieszczelności, do reflektorów dostaje się para wodna. Powoduje ona parowanie reflektorów od wewnątrz, a także korozję na złączach elektrycznych.
  • Mogą pojawić się też inne uszkodzenia, np. wypalanie diod w reflektorach wykonanych w technologii LED.

Najczęstszym problemem jest jednak zużywanie się kloszy z tworzywa sztucznego.

Przeczytaj również: Wilgoć i parowanie szyb – tak samo groźne, jak mleczne reflektory

Polerowanie reflektorów samochodów – jest, konieczne, albowiem…

Mleczne, zabrudzone, porysowane reflektory są coraz mniej przejrzyste. Przez to żarówki, reflektory ksenon, albo diody LED świecą coraz słabiej. Jaki jest tego efekt? Kierowca widzi coraz mniej, po zmierzchu. Równocześnie, sam jest też coraz gorzej widziany przez innych kierowców. Czasami kierowcy stosują ekstremalne rozwiązania, które powodują jeszcze więcej szkody. To montowanie coraz mocniejszych żarówek. Np. żarówek H7 o mocy 100W, zamiast standardowych 55W, zalecanych przez producenta auta. Montaż coraz mocniejszych żarówek nic nie daje, bo klosz reflektora dalej robi się coraz bardziej matowy. Zbyt mocne żarówki powodują przyspieszone wypalanie odbłyśników. Mogą też spowodować inne uszkodzenia. Tymczasem skuteczne polerowanie lamp w samochodzie rozwiązuje problem mlecznych kloszy.

Jak polerować lampy w samochodzie?

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, jak polerować reflektory samochodowe i czy można to wykonać samodzielnie. Można. Jednak należy pamiętać, że na pewno nie będzie to tak precyzyjne i trwałe, jak odnowa lamp samochodowych, przeprowadzona w profesjonalnym warsztacie.

Czym polerować lampy w samochodzie? W sklepach motoryzacyjnych można znaleźć specjalne środki. Są one w formie specjalnych proszków, które trzeba troszkę rozwodnić, albo w formie past. Pasta do polerowania lamp w samochodzie kosztuje średnio kilkanaście złotych za opakowanie.

Jak polerować reflektory w samochodzie? Można to robić ręcznie, nakładając odrobinę pasty lub proszku z wodą na miękką szmatkę. Następnie wykonuje się koliste ruchy, aż do uzyskania przejrzystości przez klosz. Taka metoda jest pracochłonna, ale za to bezpieczna dla okalającego reflektor lakieru.

Można też ułatwić sobie pracę, stosując polerkę albo nakładkę polerską na tarczę wiertarki albo wkrętarki. Jak polerować reflektor samochodowy w ten sposób? Wcześniej należy zabezpieczyć całe otoczenie reflektora, aby tarcza polerska nie uszkodziła lakieru auta.

Czym polerować reflektory samochodowe, przy korzystaniu z polerki mechanicznej? Tymi samymi środkami, co przy polerowaniu ręcznym.

Oczywiście, najwygodniej byłoby wymontować reflektor, a wtedy nie byłoby żadnego zagrożenia uszkodzeniem lakieru. Jednak w niektórych samochodach jest to bardzo pracochłonne, ze względu na brak miejsca. Poza tym laik może uszkodzić wiele elementów, w tym delikatne elementy montażowe z tworzywa sztucznego. Przed przystąpieniem do pracy, reflektory należy dokładnie umyć i odtłuścić.

Czym zabezpieczyć reflektory po polerowaniu? Regeneracja kloszy lamp samochodowych powinna zostać zakończona profesjonalnym zabezpieczeniem powierzchni kloszy. W tym celu stosuje się specjalny lakier bezbarwny, albo folię. Jednak, jak już wcześniej wspominaliśmy, samodzielne czyszczenie lamp w samochodzie i ich późniejsze zabezpieczenie jest nieprofesjonalne i nietrwałe. Do tego można spowodować wiele uszkodzeń powierzchni klosza, która jest specjalnie wyprofilowana.

Przeczytaj również: Ochrona samochodu przed słońcem i promieniami ultrafioletowymi – to też niszczy reflektory

Specjaliści wiedza, jak polerować lampy w aucie i jak powinno wyglądać zabezpieczenie reflektora po polerowaniu

Regeneracja reflektorów, przeprowadzona w profesjonalnym warsztacie, jest najbardziej trwała i skuteczna. Specjaliści wiedzą, jak wypolerować reflektor samochodowy, żeby nie uszkodzić jego zewnętrznej powierzchni i kształtu, a równocześnie, przywrócić mu pełną przejrzystość. W profesjonalnych firmach wiedzą także, jak zregenerować reflektory samochodowe, w których doszło np. do uszkodzenia odbłyśnika czy zaśniedzenia elementów elektrycznych.

Polerowanie reflektora samochodowego prowadzone jest z użyciem polerek i szeregu delikatnych materiałów ściernych o różnej gradacji. Polerowanie lamp samochodu odbywa się po ich demontażu z auta. Możliwa jest regeneracja lamp LED samochodowych i lamp ksenon.

Polerowanie kloszy lamp samochodowych jest zakończone nałożeniem specjalistycznych zabezpieczeń na klosze reflektorów. To kilka warstw odpowiedniego lakieru, albo specjalna folia.

Regeneracja lamp przednich samochodowych w IRMAR

Jeśli lampy w Twoim samochodzie straciły przejrzystość, stały się mleczne a skuteczność świecenia znacząco spadła – odwiedź IRMAR, profesjonalny warsztat samochodowy w Krakowie. Nasi mechanicy sprawdzą, jakie prace należy wykonać. Czy wystarczy tylko polerowanie lampy w samochodzie i nałożenie zabezpieczeń, czy też będzie potrzebna regeneracja odbłyśników lamp samochodowych. Jeśli niezbędna będzie regeneracja lamp ledowych samochodowych, nasi pracownicy wymontują uszkodzone lampy i odeślą je do specjalistycznej firmy, zajmującej się profesjonalną regeneracją.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...