Odśnieżanie samochodu – jak szybko odśnieżyć samochód?

1294693

W trakcie zimy kierowcy popełniają wiele błędów, albowiem nie wiedzą, jak odśnieżać auto. Odśnieżanie auta z włączonym silnikiem może się skończyć mandatem, a na pewno skończy się przyspieszonym zużyciem silnika. Są proste sposoby na odśnieżanie auta. Jakie? Odpowiedź w naszym artykule. Jak odśnieża auto typowy kierowca? Włącza silnik samochodu. Uruchamia ogrzewanie na pełną moc, z nawiewem na szybę. Czeka kilka minut. A potem mozolnie czyści szyby, licząc na to, że śnieg i lód łatwiej zejdą. Za takie odśnieżanie samochodu grozi mandat.

Przeczytaj od razu – Za co jeszcze można dostać mandat zimą?

Odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku – nigdy tego nie rób

Dlaczego? Z prostego powodu. Przyspieszysz zużycie silnika Twojego samochodu. Osiągniesz marne rezultaty, bo silnik na biegu jałowym musiałby pracować ok. 30 minut w trakcie zimy, żeby z nawiewów zaczęło lecieć w miarę ciepłe powietrze. I możesz dostać mandat, bo w mieście nie wolno uruchamiać silnika na postoju dłużej, niż minutę.

Istnieje inne rozwiązanie – nie jest to szybkie odśnieżanie auta, ale za to wyjątkowo wygodne. To ogrzewanie postojowe. Najnowsze systemy można uruchomić zdalnie – poprzez smartfon. Ogrzewanie postojowe to system, który pobiera niewielkie ilości paliwa do małego urządzenia grzewczego. Ogrzewa ono płyn chłodniczy. Następnie uruchamiają się nawiewy, które ogrzewają auto od środka. Po kilkunastu minutach lód na szybach topnieje, wnętrze jest nagrzane, a silnik nie jest zagrożony zimnym startem. Problemem jest tylko cena i oczywiście, odpowiednie naładowanie akumulatora. A z tym zimą bywa problem.

Sposoby odśnieżania i narzędzia do odśnieżania auta

Co będzie Ci potrzebne do odśnieżania samochodu?

  • Miękka szczotka do odśnieżania samochodu – może to być szczotka do odśnieżania samochodu teleskopowa. Im dłuższe ramie, tym łatwiej usuniesz śnieg z dachu. Dlaczego szczotka ma być miękka? Dlatego, że możesz porysować lakier.
    Alternatywą, w dodatku bardzo skuteczną, są specjalne szczotki z silikonu. Dzięki nim można bardzo łatwo usunąć śnieg z pojazdu.
  • Płyn rozmrażacz do szyb. Dzięki niemu usuniesz lód z szyb i uwolnisz przymarznięte wycieraczki, bez uszkodzenia ich piór. Przyda Ci się też do innego, ciężkiego zadania – usuwania zamarzniętego lodu pomiędzy kołami a nadkolami.
  • Przydać się mogą też wygodne – długie rękawice, na końcu których znajdują się skrobaczki.
  • Na pewno przyda Ci się miotełka (miotła do odśnieżania samochodu) , albo łopatka do śniegu. W końcu musisz nie tylko oczyścić auto, ale warto też oczyścić miejsce, gdzie parkujesz. Auto nie powinno stać w śniegu. Jeśli ten stwardnieje, a Ty będziesz wjeżdżać na miejsce – możesz uszkodzić zderzak.
  • Jeśli nie lubisz pracy fizycznej – rozwiązaniem może okazać się dmuchawa do odśnieżania samochodu.

Jak odśnieżać samochód?

Nie uruchamiaj silnika. Nie otwieraj drzwi. Weź szczotkę silikonową albo szczotkę z miękkim włosiem i zacznij usuwać śnieg z dachu auta. Kiedy oczyścisz dach, oczyść szyby, a potem maskę i tylną klapę. Następnie przejdź do boków auta.  Pamiętaj, aby dokładnie oczyścić nadwozie samochodu ze śniegu. Jeśli śnieg zostanie na dachu – w trakcie hamowania może spaść na szybę i całkowicie pozbawić Cię widoczności.  Możesz też za to dostać mandat.  Przejdź do dolnych części auta. Oczyść nadkola. Jeśli zebrał się tam twardy śnieg z lodem – użyj rozmrażacza do szyb. On skutecznie rozpuści twardy lód. Odczekaj kilka chwil. Co dalej? Spryskaj rozmrażaczem szyby. Sprawdź, czy wycieraczki nie przymarzły. Jeśli tak, spryskaj ich pióra. Odczekaj kilka minut, aż rozmrażacz do szyb zacznie działać. Jeśli na szybie zostaną jeszcze ślady lodu – nie włączaj wycieraczek przedniej i tylnej szyby! Uszkodzisz je bezpowrotnie!
Użyj jeszcze raz rozmrażacza. Znów odczekaj kilka chwil. Następnie za pomocą miotły albo łopatki oczyść okolice auta, usuwając zwały śniegu.  Co dalej? Dopiero teraz wejdź do auta. Uruchom silnik, włącz ogrzewanie na pełną moc (to przyspieszy osiągnięcie przez silnik temperatury roboczej) i od razu ruszaj. To najlepsza metoda.

Czy odśnieżać auto przed mrozem? Oczywiście, że tak. W trakcie silnego mrozu śnieg nie będzie padać. Za to Twoje auto będzie już w miarę czyste. Usuniesz tylko ślady lodu.
W sklepach można znaleźć różne akcesoria do odśnieżania samochodu. Pamiętaj, że wszystkie tanie skrobaczki do szyb i ostre szczotki mogą narobić jedynie uszkodzeń.

Przeczytaj również: Jak przygotować samochód na zimę?

Jak chronić auto przed śniegiem i lodem?

Czasami zamiast odśnieżać, po prostu lepiej zabezpieczyć. W jaki sposób? Można założyć na szyby albo na całe auto specjalny pokrowiec. Ochroni i przed szadzią i przed śniegiem.
Można zastosować pokrowiec tylko na szyby. Wtedy wystarczy auto odśnieżyć – a szyby będą skutecznie zabezpieczone.
Najlepiej parkować pod wiatą. Albo w swoim garażu.

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...