Za co można dostać mandat zimą?

Za co można dostać mandat zimą

Zimą kierowca może dostać mandat za wiele czynności, albo za zły stan techniczny auta. W przestrzeni komunikacji międzyludzkiej krąży wiele mitów, dotyczących zimowych mandatów. Dlatego w naszym artykule odpowiemy na szereg ważnych pytań. Czy można dostać mandat za letnie opony zimą? Czy można odśnieżać samochód przy włączonym silniku? Czy można dostać mandat za nieodśnieżone auto?

Żaden kierowca nie chce dostać mandatu. Zwłaszcza teraz, gdy taryfikatory mandatów wystrzeliły niebezpieczne w górę. Koszty eksploatacji samochodów (na skutek wysokich cen paliw) także poszły w górę. Budżet państwa można wspierać w inny sposób, niż za pomocą mandatów.

Za co kierowca może dostać mandat w okresie zimowym? Jakich zachowań trzeba unikać? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze rzeczy, na które kierowca powinien uważać.

Mandaty za brak opon zimowych i inne zimowe zagrożenia – za co można dostać mandat?

Zacznijmy zatem od opon. Czy jest mandat za opony letnie w zimie? Czy jest kara za brak opon zimowych w Polsce? Nie. Mandat za brak opon zimowych w Polsce to fikcja. Nie ma przepisów prawa, które nakazują zmianę opon na zimowe.
Problem może pojawić się wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek w trakcie zimy, a w trakcie badania okaże się, że jego auto miało na kołach opony letnie. Biegli mogą wówczas dojść do wniosku (zresztą całkiem słusznie), ze brak odpowiednich opon zmniejszył przyczepność i znacząco wydłużył drogę hamowania.
Osoby, które wyjeżdżają za granicę, powinny pamiętać, że w innych krajach europejskich możliwe jest otrzymanie mandatu za brak opon zimowych. Przed wyjazdem należy sprawdzić, jakie przepisy przewiduje tamtejszy kodeks ruchu drogowego. Opony zimowe albo opony całoroczne, z homologacją zimową, mogą być w tamtejszych krajach obowiązkowe.

Przeczytaj również: Kiedy zacząć myśleć o zmianie opon na zimowe?

Za co jeszcze można dostać mandat zimą?

Sprawdźmy, na co kierowca powinien zwrócić szczególną uwagę w trakcie zimowych miesięcy.
Jakie czynności grożą mandatem?

 • Rozgrzewanie auta na postoju, w terenie zabudowanym. Kierowcy włączają silnik, ogrzewanie na pełną moc z nadmuchem na przednią szybę i zaczynają czyścić przednią szybę ze śniegu i lodu. Jest to zabronione.
  Poza tym taki sposób działania jest szkodliwy dla silnika. Co należy zrobić? Oczyścić szybę za pomocą odmrażacza w sprayu (płynie) i skrobaczki. Uruchomić silnik i ruszyć.
 • Niedbałe odśnieżenie auta. Należy odśnieżyć cały samochód, a nie tylko przednią szybę. Nie może być śniegu na masce, ani na dachu pojazdu. Jeśli będzie – można otrzymać mandat za nieodśnieżony samochód. Mandat za nieodśnieżone auto może być wysoki. Warto pamiętać, aby nie odśnieżać auta szczotką o ostrym włosiu, bo można uszkodzić lakier. Najlepsza do tego celu jest szczotka silikonowa.
 • Złe oczyszczenie szyb samochodu. Kierowca musi oczyścić dokładnie wszystkie szyby z lodu i śniegu. Wystarczy użyć skrobaczki i/albo środka do odmrażania szyb. Szyby nie powinny być także zaparowane, od środka albo od zewnątrz.
 • Używanie niewłaściwego oświetlenia. Np. jazda z wykorzystaniem świateł do jazdy dziennej DRL w trakcie utrudnionej widoczności (deszcz, mgła, opady śniegu).
 • Niesprawny układ wycieraczek i brak płynu do spryskiwaczy. Za to również można dostać wysoki mandat.
 • Tablice rejestracyjne, zasłonięte przez śnieg, lód albo błoto.
 • Zbyt niski bieżnik. Graniczna grubość to 1,6mm. Jeśli opony mają niższy bieżnik, kierowca może stracić dowód rejestracyjny i dostać mandat w wysokości 500 zł.
 • Możliwy jest też mandat za kulig. Nie wolno urządzać kuligu za samochodem. Ale nie tylko za samochodem. Można także dostać mandat za kulig ciągnikiem.
 • Kierowca powinien pamiętać o tym, że łańcuchy na koła można stosować tylko na drogach pokrytych śniegiem (określa to prawo drogowe w Polsce, w innych krajach są podobne przepisy). Jeśli skończy się droga pokryta śniegiem – kierowca musi zdjąć łańcuchy. Inaczej dostanie mandat.

Trzeba również pamiętać, że Policjanci mają do swojej dyspozycji przepisy, które umożliwiają im nałożenie mandatu w sytuacjach, których nie przewidział ustawodawca. Kierowca może dostać mandat za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu, albo za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zima to szczególny czas dla kierowców. Trzeba bardzo uważać, żeby nie spowodować wypadku i żeby nie dostać mandatu za proste rzeczy, o których często kierowcy zapominają. Widać to na przykład po opadach szadzi i śniegu. W wielu samochodach pracują silniki, kierowcy włączają ogrzewanie, a potem dopiero czyszczą szyby.

Przeczytaj również: Jak zapobiec wilgoci i parowaniu szyb w aucie?

Odwiedź warsztat samochodowy IRMAR, jeśli potrzebujesz naprawy albo zmiany opon

W krakowskim warsztacie IRMAR wymienimy Twoje opony letnie na zimowe, naprawimy opony, a także sprawdzimy stan Twojego ogumienia. Montujemy opony zimowe i całoroczne.
Diagnozujemy samochodu i usuwamy wszelakiego typu awarie.

Jeśli potrzebujesz diagnostyki, naprawy, serwisowania lub zmiany opon – zapraszamy do IRMAR!

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...