Za co można dostać mandat zimą

Za co można dostać mandat zimą

Wraz z rozpoczęciem 2022 roku uwagę kierowców zaprząta nowy taryfikator mandatów, karnych, jakie można dostać na drodze. Przy okazji warto wspomnieć o tych, które można dostać konkretnie i wyłącznie zimą.

 

Lista powodów, z których portfel kierowcy może uszczuplić się tylko w sezonie zimowym nie jest długa. Jednak wielu kierowców nie dba o to, by tych mandatów uniknąć i zimowe obowiązki wykonuje niedbale. Tymczasem do najczęściej wręczanych zimowych mandatów należy ten za

 

Nieodśnieżony samochód

Odśnieżanie to zmora każdego kierowcy nieposiadającego garażu lub chociaż wiaty. Najczęściej niespodziankę w postaci kilkucentymetrowej warstwy śniegu na dachu i masce samochodu znajdujemy rano, kiedy spieszymy się do pracy. Wtedy zwykle dbamy tylko o to, by odśnieżyć przednią szybę, a boczne na tyle, by widzieć zakręty. I to jest właśnie największy błąd zimowego kierowcy. Za choćby kawałek zalegającego na dachu lub masce śniegu można dostać surowy mandat – taka pokrywa stwarza bowiem ogromne zagrożenie na drodze, szczególnie jeśli jest zbita lub zmrożona. Pod wpływem ciepła z wnętrza samochodu śnieg odkleja się od dachu i w czasie jazdy przesuwa po samochodzie, mogąc znienacka wpaść na samochód jadący za nami lub na przypadkowego przechodnia.

 

Skrobanie przy włączonym silniku

Szczególnie rano, kiedy towarzyszy pośpiech, najbardziej uciążliwe, co może spotkać kierowcę, to zamarznięte szyby. O ile z odśnieżaniem jesteśmy w stanie poradzić sobie w miarę szybko, to kilkumilimetrowa warstwa lodu nie jest już łatwym przeciwnikiem. Wtedy najczęściej pomagamy sobie włączając silnik i rozgrzewając auto od środka. I to jest błąd, za który możemy dostać nawet dwa mandaty! Przede wszystkim takie zachowanie przyczynia się do wzmożonej emisji spalin, a to jest surowo zakazane, a po drugie w terenie zabudowanym nie można pozostawiać samochodu z włączonym silnikiem.

 

Za brudne auto

Nie tylko nieodśnieżona lub zamarznięta szyba może być źródłem kłopotów kierowcy. Mandat można dostać także jeśli jest po prostu… brudna. Wg kodeksu prawa drogowego nic nie może kierowcy zasłaniać widoczności, a zalegający bokami brud – np. z błota pośniegowego jest już jej ograniczeniem. Doskonałą widoczność w czasie jazdy w śnieżycy lub deszczu mają także zapewnić wycieraczki – należy zatem czuwać nad tym, by były sprawne. Uszkodzone lub zepsute mogą także uszczuplić portfel kierowcy. Przednia szyba nie jedyny element, za którego utrzymanie czystości odpowiada kierowca. Równie musi czuwać nad czystością świateł oraz tablicy rejestracyjnej. A zgodzimy się na pewno, że w czasie zimowej chlapy o zabrudzenia tych elementów nie trudno. Trzeba tez pamiętać o tym, by je dokładnie odśnieżyć.

 

Za dodatki na kółkach

W przypadku poruszania się po drogach, na których wymagane są łańcuchy, przyda się umiejętność ich zakładania, a przede wszystkim samo ich posiadanie. Trzeba jednak pamiętać, by zdjąć je w momencie kiedy wjeżdżamy na suchy asfalt. Na takiej drodze używanie łańcuchów jest zakazane i można za to otrzymać mandat. Podobnie jak za jazdę na oponach z kolcami. Art. 60. Ust. 2 pkt. 5. Prawa o ruchu drogowym stanowi, że „Zabrania się używania opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi”. Te ostatnie w Polsce można stosować wyłącznie w samochodach biorących udział w wyścigach i rajdach zimowych.

 

Lista zimowych mandatów nie jest długa, ale wymaga czujności kierowcy. I poświęcenia na przygotowanie samochodu do jazdy nieco więcej czasu niż w pozostałych porach roku.

Najnowsze wpisy

Kiedy łańcuchy na koła

Kiedy łańcuchy na koła

Łańcuchy śniegowe kojarzą nam się z wyjazdem w wysokie góry. Tymczasem są sytuacje, w których wystarczy niewielkie nachylenie ...
Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w naszym samochodzie jest olej silnikowy, który odpowiada za prawidłową pracę jednostki napędowej. ...
Za co można dostać mandat zimą

Za co można dostać mandat zimą

Wraz z rozpoczęciem 2022 roku uwagę kierowców zaprząta nowy taryfikator mandatów, karnych, jakie można dostać na drodze. Przy ...