Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

oswietlenie-wnetrza-samochodu-czy-sa-przepisy-ktore-okreslaja-jakie-swiatla-trzeba-montowac-wewnatrz-pojazdu

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, które zabraniają stosowania określonych elementów oświetlenia wnętrza kabiny samochodu?

Oświetlenie wnętrza auta przez dziesiątki lat pełniło funkcję przede wszystkim użyteczną. Oświetlało ono przyrządy na desce rozdzielczej i w tunelu środkowym. Z czasem, niektóre marki zaczęły stosować podświetlenie przyrządów o specjalnej barwie (czerwone, niebieskie), które stawało się ich znakiem rozpoznawczym. W samochodach klas premium montowano specjalne lampki kierunkowe, ułatwiające korzystanie z oświetlenia pasażerom. Oświetlenie przyrządów automatycznie dostosowywało się do natężenia światła na zewnątrz, zapobiegając oślepianiu kierowcy.
Obecnie, dzięki technologii LED, możliwe jest stosowanie także szeregu dodatkowych elementów dekoracyjnych.

Przeczytaj również: Regeneracja lamp samochodowych – kiedy jest potrzebna?

Typowe rodzaje oświetlenia we wnętrzu samochodu

We współczesnym samochodzie znajdziemy następujące źródła światła.

 • Podświetlenie deski rozdzielczej – przede wszystkim podstawowych zegarów obrotomierza, prędkościomierza, wskaźnika paliwa i temperatury płynu chłodniczego.
 • Podświetlenie przycisków na desce rozdzielczej i w tunelu środkowym. To podświetlenie panelu sterowania multimediami i klimatyzacją.
 • Oświetlenie górne – montowane nad siedzeniami kierowcy i pasażera przedniego fotela, a także nad fotelami lub kanapą z tyłu auta. W autach premium może to być oświetlenie kierunkowe, z możliwością ręcznego sterowania natężeniem punktowego strumienia światła.
 • Oświetlenie bagażnika.
 • Oświetlenie schowków.
 • Oświetlenie montowane pod drzwiami auta, ułatwiające bezpieczne wysiadanie z samochodu.
 • Oświetlenie dekoracyjne – mogą to być cieniutkie listwy świetlne, podświetlane logo, elementy dekoracyjne na suficie (jedna z marek oferowała sufit, w którym lampki LED odwzorowywały gwiaździste niebo).
  W starszych samochodach źródłem oświetlenia wewnętrznego były najczęściej żarówki T5 i C5. Obecnie stosuje się przede wszystkim diody LED i panele LED.

Przeczytaj również: Dbajmy o nasze światła!

Oświetlenie wnętrza samochodu – przepisy

Nie ma przepisów, które regulują kwestie oświetlenia wnętrza pojazdu. Kierowca, który chce zmodyfikować fabryczne oświetlenie wnętrza kabiny auta powinien pamiętać o kilku kwestiach:

 • Oświetlenie nie powinno ingerować w pracę kierowcy. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę jego odpowiednie natężenie.
 • Wszystko musi być podłączone w bezpieczny sposób. Warto pamiętać, aby każdy układ był zabezpieczony osobnym bezpiecznikiem.

Kierowcy w swoich autach najczęściej wymieniają standardowe żarówki na ich LED-owe odpowiedniki. Ma to kilka aspektów. Dzięki temu można zdecydowanie odświeżyć wygląd wnętrza samochodu, bo zimne białe światło wygląda o wiele lepiej niż żółte, generowane przez typowe żarówki. Diody LED mogą zapewnić znacznie silniejsze strumienie światła, co pomaga w czytaniu po zmroku. Są też bardziej trwałe i energooszczędne. Na zauważalne oszczędności paliwa raczej nie ma co liczyć, ale na ciekawszy wygląd wnętrza i większą funkcjonalność na pewno tak. Mocne światło LED w bagażniku z pewnością doceni każdy kierowca.

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...