Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

oswietlenie-wnetrza-samochodu-czy-sa-przepisy-ktore-okreslaja-jakie-swiatla-trzeba-montowac-wewnatrz-pojazdu

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do wnętrza pojazdu. Zamarznięta szyba od środka powoduje uciążliwe problemy dla kierowcy, bo trudno ją oczyścić. Do tego zamarznięta szyba od środka w samochodzie dokucza najczęściej o poranku, kiedy to kierowca spieszy się do pracy. W naszym artykule wyjaśnimy, skąd bierze się ten problem i jak go uniknąć.

Szyba w aucie zamarza od środka, kiedy we wnętrzu kabiny auta jest sporo wody. Skąd ona się bierze?

Zamarznięta szyba w środku samochodu – za dużo wilgoci we wnętrzu kabiny auta!

W jaki sposób wilgoć trafia do wnętrza samochodu?

 • Auto jest nieszczelne – może mieć uszkodzone uszczelki w drzwiach, uszczelki w podszybiu albo uszkodzone są mechanizmy poruszające szybami i szyby się nie domykają. Do wnętrza dostaje się wilgotne powietrze, które potem zamarza.
 • Do wnętrza samochodu dostaje się woda – np. cieknie woda pod dywaniki. Źródłem problemu mogą być uszkodzone uszczelnienia w podszybiu.
 • Tkaniny na siedzeniach, dywaniki materiałowe i wykładzina na podłodze we wnętrzu samochodu są mokre – dzieje się tak, kiedy kierowca i pasażerowie wnoszą do wnętrza pojazdu dużo wody i śniegu.
 • Parkujesz w miejscu, gdzie temperatura powietrza we wnętrzu auta spada poniżej zera. Zamarzanie szyb nie zdarza się, jeśli parkujesz w ogrzewanym garażu. Czasami wystarcza zastosowanie trzy warstwowego pokrowca na samochód, który zabezpiecza szyby przed zamarzaniem od zewnątrz, a równocześnie chroni wnętrze samochodu przed bardzo silnym wychłodzeniem.
 • Szyby od środka są brudne.

Dlaczego szyby w aucie zamarzają od środka? Wilgoć unosi się w powietrzu i osiada na szybach. Kiedy temperatura we wnętrzu kabiny auta spada poniżej zera, wilgoć zamarza.

Przeczytaj również: Jak kierowca powinien przygotować się do zimy?

Co zrobić żeby szyby w aucie nie zamarzały od środka?

Skoro już wiesz, dlaczego w aucie zamarzają szyby od środka, czas sprawdzić najlepsze sposoby na walkę z tym problemem.

 • W trakcie jazdy włącz klimatyzację, która osuszy wnętrze auta (uruchom ją wraz z ogrzewaniem).
 • Sprawdź filtr kabinowy we wnętrzu pojazdu – może być niedrożny. Wymiana filtra kabinowego na nowy bardzo często pomaga.
 • Wymień dywaniki materiałowe na gumowe.
 • Sprawdź, czy do wnętrza samochodu nie dostaje się woda.
 • Przed wyłączeniem silnika opuść o kilka centymetrów jedną z szyb i uruchom wentylację kabiny na pełną moc. Powinno to pomóc usunąć większą część wilgoci z auta.
 • Stosuj pokrowiec na auto.
 • Przed wejściem do wnętrza samochodu oczyść ubranie i obuwie ze śniegu.
 • Umieść we wnętrzu samochodu pochłaniacz wilgoci – są różne rodzaje.

Przeczytaj również: Zima kontra silnik diesla

Jak oczyścić zamarznięte szyby w samochodzie od środka?

Jeśli szyba w samochodzie zamarza od środka, możesz użyć do jej oczyszczenia zwykłej skrobaczki. Tylko na desce rozdzielczej ułóż ściereczkę albo ręcznik.
W ten sam sposób możesz usunąć szron za pomocą płynu – odmrażacza do szyb.

Jeśli żaden sposób na zamarznięte szyby od środka nie działa – odwiedź Irmar

Nasi specjaliści sprawdzą, czy zamarznięte szyby w aucie od wewnątrz to nie wina uszkodzonych uszczelek albo innego uszkodzenia, które powoduje, że do wnętrza auta dostaje się woda.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...