Sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa

Sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa (1)

Dziś auto posiada praktycznie każda rodzina. Czasem nawet więcej niż jedno. Samochód daje ogromny komfort przy przemieszczaniu się, jednak generuje także spore koszty. Dlatego nabywając pojazd, zwraca się dużą uwagę na jego ogólne spalanie. Warto zatem wybierać te, które mogą pochwalić się naprawdę niskim spalaniem, jednak my sami także mamy na nie spory wpływ. Jest bowiem wiele sposobów na to, by skutecznie obniżyć zużycie paliwa.

Ciśnienia w oponach a zużycie paliwa

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na zużycie paliwa ma wpływ ciśnienie w oponach. Jeśli w naszych oponach ciśnienie jest niższe o 0,2 bara, powoduje to wzrost zużycia paliwa nawet o 2%. Dlatego zawsze powinno być ono na odpowiednim poziomie, a nawet wyższe niż w zaleceniach producenta. Możemy sobie pozwolić nawet na 0,5 bara powyżej zaleceń. Wówczas spalanie się zmniejsza, a działanie takie nie szkodzi w żaden sposób oponom.

Warto również zainwestować w montaż opon o zmniejszonych oporach toczenia. W trakcie jazdy opona ugina się, ponieważ ma spory kontakt z nawierzchnią. Co chwilę jednak wraca do swojego kształtu, do czego wykorzystywana jest oczywiście energia. Im opona ma mniejszy opór toczenia, tym mniej energii wykorzystywanej do takiego procesu. Szacuje się, że dzięki takim działaniom można zmniejszyć zużycie paliwa o 0,25 l na 100 km.

Dbanie o stan pojazdu

Jeśli chcemy by zużycie paliwa w naszym samochodzie było mniejsze, nie możemy zapominać także o regularnym dbaniu o nie. Warto regularnie wymieniać olej. Jeśli tego nie robimy, wówczas może zwiększać się opór podczas pracy jednostki napędowej.

Należy również dbać o świece zapłonowe. Jeśli ich regularnie nie wymieniamy, wówczas dają one słabą, bądź też nieregularną iskrę. W efekcie spalanie w komorze nie jest pełne, a paliwo leje się prosto do silnika, nie produkując energii napędowej.

Nawyki kierowcy kontra spalanie

Warto pozbyć się także zbędnego obciążenia auta. Pomocne może być tutaj opróżnienie bagażnika z niepotrzebnych rzeczy, czy też zdjęcie elementów z dachu samochodu. Takie działanie może sprawić, że spalimy nawet o 2 l mniej na 100 km.

Podobnie jest z działaniem klimatyzacji. Najpierw warto porządnie przewietrzyć samochód, odpalić klimatyzację i gdy we wnętrzu będzie panowała już odpowiednia temperatura, wyłączyć ją. Wówczas spalanie będzie dużo mniejsze.

Bardzo ważne, a może nawet i najważniejsze, są również same nawyki kierowcy. Jazda na niskich obrotach, równa się niskiemu spalaniu. Warto jeździć spokojnie, nie nadużywając energicznie pedału gazu oraz hamulca.

Należy także zmieniać stosunkowo szybko bieg na wyższy, hamować silnikiem. Nie oznacza to jazdy wolnej. Kierowca może jeździć dynamicznie, ale powinien bacznie obserwować sytuację na drodze.

Najnowsze wpisy

Drugie życie Twojego samochodu

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy dąży do tego, aby posiadać swój samochód. Oprócz właściwości technicznych cenimy sobie także ...

Jak przebiega serwis automatycznej skrzyni biegów?

Każdy, kto kiedyś prowadził pojazd wyposażony w automatyczną skrzynię, docenia komfort i wygodę takiego rozwiązania. Samochód sam dostosowuje ...

Najczęstsze zimowe usterki samochodowe

Nie od dziś wiadomo, że zima należy z pewnością do najmniej lubianych przez kierowców pór roku. Jest wiele ...