Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

co-to-jest-sworzen-wahacza-i-gdzie-sie-znajduje-w-samochodzie

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń wahacza może być przyczyną problemów z prowadzeniem samochodu i niestety, może doprowadzić do wypadku. Z naszego tekstu dowiesz się, co to jest sworzeń wahacza, jak jest zbudowany i gdzie jest zamontowany.

Sworzeń wahacza – co to jest?

Sworzeń wahacza to część wahacza zawieszenia. Czym jest wahacz? To podstawowa część zawieszenia każdego samochodu osobowego. Zadaniem wahacza jest prowadzenie koła. Wahacze to elementy z wytrzymałych stopów metali, mające kształt litery A, V albo I.
Wahacze są przymocowane do podwozia samochodu za pomocą tulei metalowo gumowych. Wahacze na przedniej osi są przymocowane do zwrotnic przednich kół. Połączenie pomiędzy wahaczem a zwrotnicą musi być z jednej strony bardzo mocne (wahacz prowadzi koło), a z drugiej umożliwiające na ruch zwrotnicy (koło musi skręcać, a do tego poruszać się dzięki pracy sprężystych części zawieszenia). Sworzeń wahacza to część, która mocuje wahacz do zwrotnicy koła, zapewniając mu mocne i równocześnie, elastyczne połączenie.

Sworzeń wahacza – gdzie jest?

Sworzeń wahacza jest na przedniej osi, łączy on wahacz ze zwrotnicą koła.
W przypadku prostego zawieszenia (najpopularniejszego), jakim jest kolumna MacPhersona, stosuje się jeden wahacz dolny. Wówczas w zawieszeniu jest jeden sworzeń wahacza, prowadzący jedno koło. Łatwo go zauważyć, to gumowy przegub pomiędzy dolną częścią zwrotnicy a wahaczem.

Przeczytaj również: Gdy szwankuje zawieszenie – co robić?

Sworzeń wahacza – budowa

Sworzeń wahacza składa się z następujących części:

  • Przegubu kulowego, pracującego w smarze, w osłonie z poliamidu;
  • Grubej, gumowej osłony;
  • Metalowych elementów mocujących sworzeń, z jednej strony do zwrotnicy koła, z drugiej strony do wahacza.

W przypadku sworznia wymienialnego jest on montowany do wahacza za pomocą śrub i nakrętek. W przypadku sworznia niewymienialnego (zintegrowanego) jest on montowany do wahacza za pomocą nitów.

Przeczytaj również: Jak obniżyć samochód?

Sworzeń wahacza to bardzo ważna część – nie lekceważ jego awarii

Stukanie, skrzypienie, gorsze prowadzenie samochodu – to typowe oznaki awarii zawieszenia w samochodzie. W tym uszkodzonego sworznia wahacza. Pamiętaj, że (zwłaszcza w aucie z zawieszeniem przednim z kolumną MacPhersona) uszkodzony sworzeń wahacza może doprowadzić do wykrzywienia a nawet oderwania koła w trakcie jazdy. Dlatego, jeśli pojawią się objawy awarii sworznia wahacza albo innych elementów zawieszenia, nie zwlekaj, jak najszybciej odwiedź warsztat samochodowy albo Stację Kontroli Pojazdów.

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...