Widoczność to podstawa!

Widoczność w czasie jazdy to sprawa absolutnie kluczowa. O wadze dobrego stanu szyb w samochodzie nikogo więc przekonywać nie trzeba. Dobrze więc wiedzieć, jak wymyć szybę, tak aby pozbyć się zacieków, czy wady kosmetyczne szyby jesteśmy w stanie usunąć i kiedy szyba nadaje się do wymiany? Na co jeszcze zwrócić uwagę, żeby zapewnić sobie dobrą widoczność w samochodzie i bezpieczeństwo i komfort jazdy?

Wbrew pozorom mycie szyb w samochodzie to nie jest prosta sprawa. Niestety, preparaty, które są dostępne na rynku mają dość ograniczoną skuteczność. Polerowanie też nie daje pewności na usunięcie wszelkich zabrudzeń i wad. Usuwamy wtedy jedynie powierzchowne rysy. Głębsze, pozostawione np. przez wycieraczkę, pozostaną prawie nienaruszone.

Ważne, żeby szyb  w pojeździe nie myć na sucho! Istotny jest dobór odpowiedniego preparatu. Środków na rynku jest bardzo dużo i jest w czym wybierać. Jak zwykle jednak sprawdza się zasada „co tanie, to drogie” i nie warto ograniczać się do tych najtańszych…

Problem pojawia się gdy mamy problem z widocznością przez szybę od wnętrza samochodu. Szczególnie uciążliwe jest to podczas jazdy nocą lub pod słońce. Poza szorowaniem szyby warto zwrócić uwagę także na filtry kabinowe, stan klimatyzacja (może być potrzebna dezynfekcja albo odgrzybianie).

Czym szorować szybę? Unikajmy raczej szmatki zrobionej ze starej koszulki bawełnianej. Mycie nią jest po prostu nie skuteczne. Do mycia warto użyć ściereczek z mikrofazy, ewentualnie papieru, chociaż i w tym wypadku jest ryzyko, że jego cząstki pozostaną na szybie.

Kluczową kwestią w widoczności podczas jazdy jest stan wycieraczek. Pióra co jakiś czas należy wyczyścić papierem albo szmatką, można do tego celu także użyć płynu do szyb.

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...