Stłuczka! I co dalej?!

Wypadki i kolizje na drodze nie są niczym szczególnym. Jednak zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach. I przytrafić się mogą każdemu, w każdym miejscu i o każdej porze roku. Przewidzieć ich niestety nie można, jednak w pewnym sensie można się do nich przygotować. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy i niemało nerwów.

Od czego zaczynamy? Najpierw zabezpieczmy teren zdarzenia. I zadbajmy o to, żeby szkoda nie stała się jeszcze większa. Ustawmy trójkąt ostrzegawczy, włączmy awaryjne światła. Powinniśmy także postarać się usunąć pojazd na pobocze, aby nasza kolizja nie blokowała ruchu dla pozostałych pojazdów. Pamiętajmy jednak, że jeżeli w wypadku są ranni pojazdy powinny pozostać na swoich miejscach i powinniśmy zapewnić poszkodowanym pomoc lekarską. Pamiętajmy o udzieleniu doraźnej pomocy od razu oraz o wezwaniu karetki.

 

Czy konieczne jest wzywanie policji? Nie zawsze. Jeżeli stłuczka jest niewielka oraz jest wiadomo, kto był sprawcą to możemy poprzestać na stworzeniu wspólnego oświadczenia z miejsca kolizji. Policję należy wezwać gdy w wypadku są ranni, mamy do czynienia z przestępstwem (jazda po alkoholu czy brak ważnego ubezpieczenia OC) oraz gdy nie możemy dojść do porozumienia: kto zawinił? Warto wozić ze sobą wzory druków oświadczeń. Tak, żeby nie umknęło nam nic, co powinniśmy w nim zawrzeć. Oświadczenie o zdarzeniu drogowym powinno zawierać m.in.: dane pojazdu i kierującego, numer polisy ubezpieczeniowej oraz nazwę i adres zakładu ubezpieczeń, pełny opis miejsca zdarzenia (adres, czy był to parking bądź skrzyżowanie), opis uszkodzeń, sprawcę, dokładny opis sytuacji. Warto zrobić na miejscu zdarzenia kilka szczegółowych zdjęć miejsca kolizji oraz uszkodzeń samochodu.

 

O zdarzeniu należy jak najszybciej poinformować swojego ubezpieczyciela. Pamiętajmy, żeby w samochodzie nie wykonywać żadnych napraw, chyba, że będą to jakieś podstawowe działania, które pozwolą nam opuścić miejsce kolizji. Gdy nie będzie to możliwe pozostaje nam skorzystać z usług pomocy drogowej. Zanim wezwiemy lawetę warto upewnić się jaki zakres ma nasze ubezpieczenie. W niektórych polisach pomoc drogowa jest bezpłatna w ramach ubezpieczenia.

 

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...