Sprzedaż auta – podstawowe formalności

Udało się. Oczarowany słowami „nie bój się pan nie stracisz” kupiec nie miał wyjścia: takiej okazji przegapić nie można. Nasza jakże szczera opowieść o zaletach sprzedawanego pojazdu trafiła po wielu próbach na podatny grunt. W końcu. Zainkasowaliśmy nieco okrojoną od wyjściowej sumkę i możemy śmiało przekazać, temu, który z kolei nam przestawił ofertę kupna samochodu nie do odrzucenia… Niestety, otarcie łez po pozbyciu się poprzedniego auta to nie ostatnia czynność, jaką powinniśmy wykonać.

 

Przede wszystkim zanim jeszcze oddaliśmy kluczyki musimy dokładnie sprawdzić, czy umowa jest prawidłowo sporządzona. I czy są w niej zawarte najważniejsze informacje. Chodzi tu np. o informacje o wadach auta albo zapisy informujące o tym, po czyjej stronie leży zapłata podatku oraz dokładne parametry samochodu, np. numer nadwozia.

 

Po sprzedaniu samochodu czeka nas coś na kształt obiegówki. Najpierw zajrzymy do przypisanego dla nas wydziału komunikacji. Zgodnie z informacjami umieszczonymi na witrynach internetowych wydziałów komunikacji właściciel zarejestrowanego samochodu jest zobowiązany do poinformowania urzędu o zbyciu auta (czyli np. sprzedaży czy darowiźnie) w terminie 30 dni.

Jeżeli nie zgłosimy tego faktu teoretycznie urząd ścigał nas nie będzie. W taryfikatorze nie ma ustalonej kary za nie zgłoszenie faktu zbycia pojazdu. Jednak warto to zrobić, aby uniknąć problemów. Bo jeżeli nowy właściciel nie zgłosił także w swoim wydziale nabycia auta to wszelkie wykroczenia przypisane do pojazdu będą przypisane nadal nam. Pewnie wiele spraw da się „odkręcić”, ale warto uniknąć tych stresów kosztem krótkiej i nieskomplikowanej wizyty w urzędzie. Zgłosić fakt sprzedaży może właściciel, współwłaściciel oraz osoba przez nich upoważniona.

Kolejnym etapem jest wizyta w urzędzie skarbowym w celu uiszczenia opłaty podatku od transakcji sprzedaży (wyjątek stanowią auta nabyte za kwotę poniżej 1000 zł oraz auta nabyte w komisie lub od firmy). Przyjęło się, że podatek płaci kupujący, ale należy pamiętać, że musi to wynikać z zapisów w umowie. Nie ma przeszkód, żeby podatek obciążył sprzedającego lub był dzielony.

Zbycie samochodu powinno być także zgłoszone w firmie ubezpieczeniowej. Należy to zrobić w ciągu czternastu dni. Nie odwlekamy tego jednak, zwłaszcza, jeżeli kończy się nam polisa. Jeżeli nie zgłosimy faktu sprzedaży auta polisa może zostać przedłużona na kolejny okres.

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...