Przygotuj auto do jesieni

Zmiany pór roku nie są obojętne zarówno dla ludzi, jak i dla samochodów. Ta z lata na jesień bywa szczególnie okrutna. Zwłaszcza, że w Polsce w ostatnich latach nic nie może przyjść stopniowo. Zmiany są bardzo gwałtowne, praktycznie z dnia na dzień znajdujemy się w innym świecie. Jednak na to trzeba być gotowym i przygotować też na zmiany nasz samochód. Żeby jeździło się bezpiecznie, bez utrudnień i nieprzewidzianych wpadek…

Co niesie ze sobą jesień? Przede wszystkim gorszą widoczność. Jest coraz ciemniej, słońca jest jak na lekarstwo. Często pada, robi się szybko ciemno, często spotykamy się z mgłami i zachmurzeniami. Dlatego bardzo istotnym elementem są światła. Dlatego dokładnie sprawdzić  wszystkie żarówki i reflektory. Warto jest mieć komplet zapasowych. Na widoczność pojazdu duży wpływ mają także wycieraczki, więc przed ciemnościami jesiennymi warto dokładnie sprawdzić stan piór.

Nie pomogą wycieraczki i światła jeśli szyby będą brudne. Zadbajmy jesienią o ten element szczególnie, nie warto oszczędzać na preparatach do mycia szyb, czy wizytach w myjni.

Hamulce to element ważny o każdej porze roku, ale jesienią częściej niż zwykle możemy być zaskoczeni nagle pojawiającym się na drodze pieszym , innym pojazdem czy zwierzęciem. Takie sytuacje wymagają od nas nie tylko refleksu i błyskawicznej reakcji, ale także bardzo sprawnych hamulców. Warto więc skontrolować hamulce, dokładne oględziny tarcz, szczęk i klocków można powierzyć sprawdzonemu mechanikowi samochodowemu.

Przełom września i października to jeszcze nie moment na wymianę opon. Temperatury póki są znacznie powyżej zera, a zimowa opona na ciepłej, ale mokrej powierzchni zareaguje odwrotnie, niż byśmy tego chcieli. Nie zmienia to faktu, że to dobry moment na kontrolę stanu naszych opon. Sprawdźmy stan bieżnika, ilość pęknięć, zarysowań. Będziemy mieli wstępne informacje, czy opony nadadzą się jeszcze na kolejny sezon.

Najnowsze wpisy

Jak działa układ chłodzenia w samochodzie?

Czy wiesz, jak działa układ chłodzenia silnika Twojego auta? Czy wiesz, jakie elementy układu chłodzenia są stosowane przez ...

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...