Pora na majówkę!

Przełom kwietnia i maja oznacza wzmożony ruch na drogach. Większa część Polaków korzysta z kilku dni wolnego i wyrusza poza miast, jeżeli nie na cały długi weekend, to przynajmniej na jeden dzień. Często dla naszego auta jest to premierowa dalsza wyprawa po zimie. Tym bardziej zanim gdziekolwiek ruszymy powinniśmy zrobić szybki, ale dokładny przegląd stanu samochodu.

Pierwsza sprawa: opony. Maj to już okres, gdy na zimówkach się już po prostu nie jeździ. Choć poranki bywają chłodne i temperatura nas nie rozpieszcza, o tyle w dzień już bywa naprawdę gorąco. Kilkanaście stopni Celsjusza to standard, a w słońcu bywa już ponad dwadzieścia. Jazda na zimówkach je niszczy i bywa niebezpieczna. Poza tym kosztuje nas dużo więcej – auto spala większą ilość paliwa. Średnia dobowa temperatura 7 stopni już dawno za nami, zatem bez wymiany ani rusz.

Kolejnym ważnym aspektem jest układ hamulcowy, zwłaszcza takie podstawy jak tarcze oraz klocki. Zima mocno daje im się we znaki: szczególnie rozsypywana na drodze sól powoduje szybką korozję tych elementów. Układ może się przegrzać, samochód więcej pali zaś same hamulce mogą zastrajkować w najmniej odpowiednim momencie.

W maju dni są już całkiem długie, nie oznacza to jedna, że w trakcie majowego wypadu nie będziemy potrzebować świateł. Sprawnych świateł potrzebujemy cały dzień, a szczególnie gdy powrót czy wyjazd zaplanowaliśmy na godziny wieczorne. Sprawdźmy jakość naszych świateł i zaopatrzmy się w zapasowe żarówki. W innym wypadku mandat to może być dla nas najniższy wymiar kary.

W weekendy na drogi wyruszają nie tylko doświadczeni kierowcy, radzący sobie w każdych warunkach, ale także ci, którzy za kółkiem siadają od święta. Ruch jest wzmożony, presja, by dotrzeć na miejsce szybko spora. A to powoduje większą ilość wypadków. Pamiętajmy, że bez ubezpieczenia OC nasza jazda nie powinna mieć miejsca. Warto zadbać też o dodatkowe polisy, np. Assistance, który w przypadku niespodziewanego wydarzenia na drodze może być dla nas zbawienny.

Maj to szansa na pierwsze w tym roku upały, a to ciągnie za sobą konieczność sprawdzenia klimatyzacji. Warto ją przeczyścić, odgrzybić, zwłaszcza, gdy nie była długo używana.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...