Pomyśl o najmłodszych pasażerach

Jak wiadomo we trakcie jazdy najważniejsze jest bezpieczeństwo, zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Także tych najmłodszych. Pamiętajmy, że dzieci są dużo bardzie bezbronne niż kierowcy. Dlatego pamiętajmy o zamontowaniu specjalnego siedzenia dla naszych pociech.

Przypomnijmy: według polskiego prawa specjalny fotelik ochronny niezbędny jest dla dzieci, które nie przekroczyły 12 roku życia oraz mają nie więcej niż 150 centymetrów wzrostu. W innym przypadku kierowcy grozi mandat i punkty karne. O niebezpieczeństwie dla dziecka nie wspominając.

 

Fotelik samochodowy dla dziecka nie jest trudnym do nabycia towarem. Większym problemem staje się kupienie czegoś odpowiedniej jakości. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na atest (kluczowy jest europejski atest ECE R44). Warto też poszukać informacji na temat wyniku badań wybranego przez nas fotelika podczas testów zderzeniowych.  Niestety, wiele z obecnych na rynku fotelików nie spełnia choćby podstawowych norm.

 

Gdy wybieramy fotelik powinniśmy kierować się wiekiem i wzrostem naszej pociechy. Foteliki samochodowe dostępne już są są dla tych najmłodszych (kategoria do 13 kilogramów). Są umieszczane w aucie tyłem do kierunku jazdy. Warto pamiętać, żeby noworodek nie podróżował samochodem zbyt długo – najlepiej nie dłużej niż 2 godziny dziennie w foteliku.

 

Pozostałe foteliki montowane są przodem do kierunku jazdy. Wyróżniamy tu kategorie do 18 i do 35 kilogramów. Fotelik montowany powinien być po lewej, bądź prawej stronie tylnej kanapy, lub z przodu. Unikajmy montowania fotelika na środku kanapy. Pamiętajmy też, że niezbędne jest dopasowanie fotelika do konstrukcji naszego samochodu.

Oprócz montażu kluczowe jest odpowiednie zapięcie pasów – tylko ono zapewni szansę na ochronę w momencie wypadku. Pamiętajmy, żeby unikać kupowania używanych fotelików – nie mamy pewno, jak były eksploatowane. Udział w wypadku wyklucza całkowicie dalsze korzystanie z fotelika. Bezpieczeństwo, zwłaszcza naszych pociech, to coś, na czym nie powinniśmy oszczędzać!

 

 

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...