Otrzymałeś komunikat o konieczności zmiany oleju? Przeczytaj, dlaczego nie można z tym zwlekać!

comment_Oz4L3ngzjoCqkLaxG50nQsoPW94wS19M

Komunikaty pojawiające się na desce rozdzielczej dzielą się na kilka rodzajów. Niektóre pełnią tylko funkcję informacyjną, inne natomiast ostrzegają o poważnych problemach. Powiadomienie o konieczności wymiany oleju należy do tej drugiej kategorii i nie należy go ignorować. Dlaczego powinniśmy natychmiast na nie zareagować?

Do czego służy olej silnikowy?

Pełni nie jedną, a kilka ważnych funkcji. Pierwszą i najważniejszą jest smarowanie ruchomych części silnika. Gdyby nie były one pokryte warstwą smaru, niemożliwe byłoby ich prawidłowe działanie. Z tego też powodu w sytuacji, gdy go zabraknie, a samochód dalej będzie pracował, może doprowadzić to do jego uszkodzenia lub nawet zatarcia. Jest to jedna z najpoważniejszych awarii, jakie mogą wystąpić w aucie, a jej usunięcie jest bardzo kosztowne.

Drugą istotną czynnością jest chłodzenie silnika. Obecność oleju na poszczególnych elementach nie tylko zapobiega tarciu, ale również pomaga odprowadzać z nich ciepło. Wiele z tych części, na przykład tłoki czy wirnik turbosprężarki ,nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Znajdujący się na nich olej obniża ją, zapobiegając w ten sposób przegrzaniu.

Kolejną funkcją jest uszczelnianie. Dotyczy to między innymi takich elementów, jak tłoki, pierścienie i cylindry. Są one zaprojektowane w taki sposób, że szczelność osiągają dopiero po pokryciu olejem. Możliwe jest przez to uzyskanie prawidłowej kompresji, czyli ciśnienia powietrza po sprężeniu w cylindrach. Ewentualne nieszczelności mogą powodować spadek mocy samochodu i jego nieprawidłową pracę.

Ostatnim zadaniem, jakie realizuje smar, jest czyszczenie silnika i zabezpieczenie go przed korozją. Współczesne produkty posiadają bowiem w swoim składzie wiele różnego rodzaju dodatków. Pomagają one między innymi w usuwaniu zanieczyszczeń powstających podczas spalania paliwa. Dzięki temu nie osadzają się one na poszczególnych elementach układu napędowego, tylko rozpuszczają się w smarze, a następnie zostają usunięte wraz z jego wymianą.

Niezbędna szybka wymiana

Wymienione wyżej funkcje w jasny sposób wyjaśniają nam, dlaczego olej silnikowy jest tak istotny. Należy pamiętać przy tym, że zużyty produkt traci swoje pierwotne właściwości. Właśnie dlatego po pojawieniu się na desce rozdzielczej komunikatu o konieczności jego wymiany powinniśmy niezwłocznie udać się do serwisu w celu przeprowadzenia tej czynności. Cały proces jest szybki i tani, a co najważniejsze pozwoli nam uniknąć poważnych awarii silnika.

Najnowsze wpisy

Polerowanie reflektorów w naszym serwisie!

Wszystkie elementy naszego auta zużywają się w różnym tempie. Czasami coś trzeba wymienić na nowe, a niekiedy wystarczy ...

Geometria kół, czyli konieczność szczególnie w zimie

Źle ustawiona geometria kół jest bardzo niebezpieczna podczas jazdy, a niekorzystne warunki, takie jak mokra nawierzchnia, jeszcze bardziej ...

Jak przechowywać opony, których akurat nie używamy?

Większość z nas używa dwóch kompletów ogumienia do auta. Po sezonie zimowym zmieniamy opony na letnie, a po ...