Otrzymałeś komunikat o konieczności zmiany oleju? Przeczytaj, dlaczego nie można z tym zwlekać!

żółta kontrolka płynu chłodniczego

Komunikaty pojawiające się na desce rozdzielczej dzielą się na kilka rodzajów. Niektóre pełnią tylko funkcję informacyjną, inne natomiast ostrzegają o poważnych problemach. Powiadomienie o konieczności wymiany oleju należy do tej drugiej kategorii i nie należy go ignorować. Dlaczego powinniśmy natychmiast na nie zareagować?

Do czego służy olej silnikowy?

Pełni nie jedną, a kilka ważnych funkcji. Pierwszą i najważniejszą jest smarowanie ruchomych części silnika. Gdyby nie były one pokryte warstwą smaru, niemożliwe byłoby ich prawidłowe działanie. Z tego też powodu w sytuacji, gdy go zabraknie, a samochód dalej będzie pracował, może doprowadzić to do jego uszkodzenia lub nawet zatarcia. Jest to jedna z najpoważniejszych awarii, jakie mogą wystąpić w aucie, a jej usunięcie jest bardzo kosztowne.

Drugą istotną czynnością jest chłodzenie silnika. Obecność oleju na poszczególnych elementach nie tylko zapobiega tarciu, ale również pomaga odprowadzać z nich ciepło. Wiele z tych części, na przykład tłoki czy wirnik turbosprężarki ,nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Znajdujący się na nich olej obniża ją, zapobiegając w ten sposób przegrzaniu.

Kolejną funkcją jest uszczelnianie. Dotyczy to między innymi takich elementów, jak tłoki, pierścienie i cylindry. Są one zaprojektowane w taki sposób, że szczelność osiągają dopiero po pokryciu olejem. Możliwe jest przez to uzyskanie prawidłowej kompresji, czyli ciśnienia powietrza po sprężeniu w cylindrach. Ewentualne nieszczelności mogą powodować spadek mocy samochodu i jego nieprawidłową pracę.

Ostatnim zadaniem, jakie realizuje smar, jest czyszczenie silnika i zabezpieczenie go przed korozją. Współczesne produkty posiadają bowiem w swoim składzie wiele różnego rodzaju dodatków. Pomagają one między innymi w usuwaniu zanieczyszczeń powstających podczas spalania paliwa. Dzięki temu nie osadzają się one na poszczególnych elementach układu napędowego, tylko rozpuszczają się w smarze, a następnie zostają usunięte wraz z jego wymianą.

Niezbędna szybka wymiana

Wymienione wyżej funkcje w jasny sposób wyjaśniają nam, dlaczego olej silnikowy jest tak istotny. Należy pamiętać przy tym, że zużyty produkt traci swoje pierwotne właściwości. Właśnie dlatego po pojawieniu się na desce rozdzielczej komunikatu o konieczności jego wymiany powinniśmy niezwłocznie udać się do serwisu w celu przeprowadzenia tej czynności. Cały proces jest szybki i tani, a co najważniejsze pozwoli nam uniknąć poważnych awarii silnika.

Najnowsze wpisy

Zadbaj o klimatyzację w swoim samochodzie

Zadbaj o klimatyzację w swoim samochodzie

Ostatnimi czasy klimat panujący w Polsce uległ sporym zmianom. To, co możemy dostrzec, to między innymi znaczny wzrost ...
Ubezpieczenia w dobie epidemii i wypadków na drogach

Ubezpieczenia w dobie epidemii i wypadków na drogach

Obecna epidemia koronowirusa niejako przypomniała nam wszystkim o tym, że zdrowie to rzecz, która nie zawsze będzie nam ...
Kupno samochodu. Jak łatwo można popełnić błąd?

Auto detailing – sposób na to, żeby Twoje auto wyglądało jakby świeżo wyjechało z salonu

Pamiętacie ten moment, kiedy kupujecie swoje nowe auto, zwłaszcza w sytuacji, kiedy pochodzi z salonu? Ten przepiękny zapach ...