Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w naszym samochodzie jest olej silnikowy, który odpowiada za prawidłową pracę jednostki napędowej. Od jego jakości oraz częstotliwości wymiany zależy żywotność naszego samochodu. W imię zasady „jeżeli nie posmarujesz, nie pojedziesz” warto zadbać o wymianę oleju zawczasu.

Jak często powinno się wymieniać olej silnikowy?

Częstotliwość wymiany oleju ustala producent samochodu, a informację na ten temat możemy znaleźć w książce serwisowej. Jeszcze kilkanaście lat temu standardowo olej wymieniało się co 10-15 tys. km. Obecnie, w najnowszych modelach samochodów, producenci zaczęli stosować tzw. wydłużone okresy międzyprzeglądowe (long life), które zalecają wymianę oleju co 30 tys. km. Oczywiście są to przebiegi orientacyjne, ponieważ to od sposobu eksploatacji samochodu zależy, jak często olej powinien zostać wymieniony.

Jak wygląda typowa eksploatacja samochodu?

Należy pamiętać, że eksploatacja samochodu zależy od bardzo wielu czynników. Są to np. styl jazdy czy cel wykorzystywania samochodu. Innymi słowy, czy korzystamy z auta w celach prywatnych, czy zarobkowych. W tym drugim przypadku samochód ma zdecydowanie mniej korzystne warunki pracy.

Jeżeli użytkujemy samochód głównie w mieście, czas spędzamy w korkach, a dłuższe i dynamiczniejsze trasy zdarzają się rzadko, olej powinno wymieniać się mniej więcej co 8-10 tys. km. Trasa praca-dom jest szczególnie dotkliwa dla silnika, ponieważ na krótkich odcinkach olej nie ma możliwości osiągnięcia temperatury roboczej i szybciej zaczyna tracić swoje właściwości smarne.

Jeżeli jednak częściej pokonujemy długie i obciążające trasy lub układ smarowania ma dużą pojemność częstotliwość wymiany oleju może wynosić ok. 15 tys. km.

W przypadku użytkowania samochodu w celach prywatnych powinno się więc wymieniać olej wraz z filtrami przynajmniej raz w roku.

Konsekwencje niewymieniania oleju

Zbyt rzadka częstotliwość wymiany oleju sprawia, że traci on swoje właściwości smarne i lepkość. Co więcej, maleje jego ilość dodatków uszlachetniających, spada liczba zasadowa i gromadzi się w nim sadza.

Konsekwencją tego może być uszkodzenie rozrządu. Potem może dojść do awarii łożyskowania turbosprężarki, a na końcu do zatarcia wału korbowego lub tłoków. Naprawy tych uszkodzeń mogą kosztować tysiące złotych. Nie dochodzi do nich tak szybko, jeżeli kierowca dba o odpowiednie serwisowanie pojazdu i częste wymiany oleju.

Wymiana oleju – mity

Nie ma znaczenia czy z samochodu korzystamy często, czy okazjonalnie, olej trzeba wymieniać i nie ma co do tego wątpliwości. Oprócz zużycia podczas pracy olej traci swoje właściwości również poprzez starzenie. Jeżeli więc chcemy cieszyć się sprawnym samochodem przez długie lata, warto raz w roku wydać kilkadziesiąt złotych na wymianę oleju niż kilka tysięcy na naprawę silnika.

Najnowsze wpisy

Kiedy łańcuchy na koła

Kiedy łańcuchy na koła

Łańcuchy śniegowe kojarzą nam się z wyjazdem w wysokie góry. Tymczasem są sytuacje, w których wystarczy niewielkie nachylenie ...
Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w naszym samochodzie jest olej silnikowy, który odpowiada za prawidłową pracę jednostki napędowej. ...
Za co można dostać mandat zimą

Za co można dostać mandat zimą

Wraz z rozpoczęciem 2022 roku uwagę kierowców zaprząta nowy taryfikator mandatów, karnych, jakie można dostać na drodze. Przy ...