Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Wymiana oleju silnikowego to najważniejsza czynność serwisowa, obok wymiany rozrządu.
Terminowa wymiana oleju w samochodzie i wymiana filtra oleju silnikowego chroni silnik oraz jego osprzęt przed uszkodzeniami i poważnymi awariami. W niniejszym poradniku odpowiemy na szereg pytań. W tym na najważniejsze: co ile kilometrów wymiana oleju w silniku, a także ile trwa wymiana oleju i ile (mniej więcej) to kosztuje.

Dlaczego wymiana oleju w aucie jest konieczna?

Wymiana oleju i filtra jest konieczna, albowiem w trakcie eksploatacji samochodu olej się zużywa, a filtr się zapycha. Dlaczego tak się dzieje?

Olej silnikowy krąży po całym silniku i zbiera z niego zanieczyszczenia. To uboczne produkty spalania paliwa, a także szlam, woda, oraz zanieczyszczenia nisko i wysokotemperaturowe. Olej silnikowy zawiera w swoim składzie dodatki, które mają na celu rozpuszczanie tychże zanieczyszczeń.
Na skutek tychże zanieczyszczeń, a także wysokiej temperatury, reakcji chemicznych (powodujących między innymi zakwaszanie) i rozrzedzania paliwem, olej silnikowy traci swoje właściwości smarne i ochronne.
Wraz z upływem czasu przestają działać także dodatki antykorozyjne, wchodzące w skład oleju silnikowego. To właśnie dlatego wymiana oleju w silniku jest konieczna.

Wymiana filtra oleju

Wymiana filtra oleju to konieczność. Przy każdej wymianie oleju silnikowego bezwzględnie należy wymienić filtr (albo wkład filtra, jeśli tak przewidział producent auta).

Dlaczego trzeba wymieniać także filtr? Olej silnikowy pozostawia na filtrze wszelakiego typu zanieczyszczenia. I filtr oleju się po prostu zapycha a potem przestaje odbierać zanieczyszczenia z oleju silnikowego. A to z kolei przyspiesza degradację oleju silnikowego. I w ten sposób koło się zamyka.
Przyjmuje się, że standardowy filtr oleju ma wytrzymałość ok. 17 tys. kilometrów przebiegu.

Dlatego regularna wymiana oleju i filtrów jest konieczna.

Przeczytaj również: Dławienie i nierówna praca silnika – co może być przyczyną?

Jaką rolę pełni olej silnikowy?

Olej silnikowy pełni szereg funkcji w jednostce napędowej. Postaramy się wymienić najważniejsze. Oto one:

 • Smarowanie pracujących części mechanicznych;
 • Pozostawianie na ruchomych i nieruchomych częściach ochronnej warstwy, tak zwanego filmu, zapobiegającego tarciu;
 • Chłodzenie silnika, między innymi na skutek zapobiegania tarciu;
 • Ochrona antykorozyjna silnika;
 • Zbieranie i odprowadzanie zanieczyszczeń;
 • Smarowanie osprzętu silnika, np. turbosprężarki;
 • Sterowanie pracą układu zmiennych faz rozrządu;
 • Wyciszenie pracy jednostki napędowej;
 • Zapewnianie właściwego ciśnienia oleju dla napinacza hydraulicznego, dbającego o właściwe napięcie łańcucha rozrządu.

Jak często wymieniać olej? Złota zasada która utrzyma auto w dobrym stanie technicznym

Przechodzimy do najważniejszej części naszego artykułu. Wymiana oleju silnikowego oraz filtra oleju powinna odbywać się zgodnie z tak zwaną złotą zasadą. Oto ona:

 • Olej silnikowy oraz filtr oleju należy wymieniać co 15 tys. km przebiegu.
 • W samochodach, które mają na wyposażeniu instalację LPG (ryzyko wcześniejszego zakwaszenia oleju silnikowego) lub jeżdżą często po mieście, na krótkich trasach – olej należy wymieniać wraz z filtrem oleju co 10 tys. km przebiegu.
 • W samochodach, które są używane sporadycznie, albo wcale, olej należy wymienić co rok.

Co ile wymiana oleju w dieslu? Co ile wymiana oleju w benzynie? Rodzaj paliwa nie ma znaczenia. Należy stosować się do powyższej zasady bez względu na to, jakim paliwem silnik jest zasilany (za wyjątkiem LPG, o czy napisaliśmy wyżej).

Co ile wymiana oleju w hybrydzie? W samochodach z napędem hybrydowym stosuje się najczęściej silniki benzynowe. Je również należy serwisować zgodnie z tak zwaną złotą zasadą.

Jak powinna przebiegać wymiana oleju w nowym samochodzie – czy w nowych autach także trzeba wymieniać olej silnikowy wraz z filtrem, co 15 tys. km przebiegu? Tak, powinno się tak robić. Nawet wtedy, gdy producent pojazdu zaleca tak zwany serwis long life (wymiana co 30, 45 albo nawet co 60 tys. km przebiegu).

Co jest potrzebne do wymiany oleju silnikowego?

Kierowca musi przygotować:

 • Olej silnikowy o specyfikacji ustalonej przez producenta danego samochodu. Np. 5W30 albo 0W20.
 • Do wymiany w średniej wielkości silniku potrzeba od 3,5 do 4,5 l oleju silnikowego.
 • Filtr oleju, dopasowany do danego modelu silnika. Albo wymienny wkład filtra, jeśli takie rozwiązanie zostało zastosowane przez producenta pojazdu. Nie jest możliwa wymiana oleju bez filtra.
 • Nowy korek oleju i nową podkładkę pod korek oleju.
 • Płukankę do silnika, jeśli kierowca sobie tego życzy i chce usunąć z jednostki napędowej zanieczyszczenia nisko i wysokotemperaturowe.

Ile trwa i ile kosztuje wymiana oleju silnikowego?

Ile trwa wymiana oleju i filtrów (w trakcie serwisu olejowego zaleca się także wymianę filtra powietrza)? Zazwyczaj ok. 30 minut.

Jak wymienić olej w samochodzie? Najlepiej zlecić to odpowiedniemu warsztatowi samochodowemu. Wymiana oleju zostanie przeprowadzona w szybki i profesjonalny sposób. Mechanicy mają dostęp do podnośników (możliwa jest wymiana oleju bez kanału) i specjalnych narzędzi, dzięki którym są w stanie łatwo odkręcić i dokręcić korek oleju.

Profesjonalny serwis olejowy w IRMAR w Krakowie!

Jeśli szukasz profesjonalnego warsztatu, który doskonale wie, jak wymienić olej w aucie – odwiedź IRMAR. Nasi specjaliści wymienią olej oraz filtr w silniku Twojego auta we właściwy sposób. Jeśli zechcesz, nasi mechanicy wymienią także inne płyny i filtry, a także przeprowadzą diagnostykę Twojego pojazdu.

Profesjonalny serwis olejowy – tylko w IRMAR!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...