Nie zapominajmy o płynie hamulcowym

O ile wielu kierowców ma w nawyku regularna kontrolę oleju silnikowego, spora część dogląda w jakim stanie jest płyn w chłodnicy, o tyle niestety wielu z nas często dość po macoszemu traktuje płyn hamulcowy. To błąd. Takie zaniedbanie może doprowadzić do awarii w najmniej spodziewanym momencie, o bezpieczeństwie naszej jazdy nie wspominając.

Co ciekawe nie tak dawno kontrola płynu hamulcowego była tematem… obrad sejmu. Padła wówczas propozycja dołączenia kontroli stanu płynu hamulcowego do obowiązkowego badania diagnostycznego, które wykonujemy co roku. Pomysł nie spotkał się z aprobatą i ostatecznie nie przeszedł procedury legislacyjnej, jednak trzeba zaznaczyć, że propozycja nie była całkowicie bezzasadna. Według niektórych badań nawet w co drugim samochodzie płyn hamulcowy nadaje się do wymiany.

Podczas pracy układu hamulcowego płyn poddany jest mocnemu nagrzewaniu. Poza tym wchłania wilgoć, przejmując ją z gumowych elementów układu. Wraz eksploatacją płynu obniża się jego temperatura wrzenia. Wymieniony powinien być, gdy spadnie poniżej 180 stopni. W innym wypadku  spada moc układu hamulcowego. Znaczenie ma także lepkość płynu. Współcześnie produkowane samochody mogą nieprawidłowo rozdzielać siłę hamowania i przestać być skuteczne, gdy współpracują z nieodpowiednim płynem.

Zdaniem fachowców płyn wymieniany być powinien średnio co dwa lata. Zadanie to warto powierzyć fachowcom z serwisu bądź sprawdzonego warsztatu samochodowego. Zwłaszcza jeżeli poruszamy się nowszymi modelami samochodów, które wyposażone są w takie systemy, jak ABS czy ESP. Niestety, w takich przypadkach wymiana wymaga korzystania ze specjalistycznego sprzętu, który otworzy zawory układu hydraulicznego i pozwoli na zarówno pełną wymianę płynu, jak i odpowiednie odpowietrzenie układu.

Wymiana płynu zalecana jest zwłaszcza, jeżeli planujemy wyjazd w dalszą trasę. Częste hamowanie przy dużych prędkościach, czy kontrola prędkości podczas zjazdów za pomocą hamulca, to warunki, które powodują znaczne podwyższenie temperatury płynu.

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...