Nadjeżdża wiosna!

Zima powoli usuwa się w cień. A każda zmiana pory roku sprawia, że warto ponownie dokładnie zainteresować się naszym samochodem. Przygotowanie i przegląd auta przed wiosną jest równie istotny jak przed zimową porą. Pogoda lubi płatać figle i nie możemy wykluczyć jeszcze niespodzianki w postaci opadów śniegu dlatego początek marca to nie jest jeszcze moment, aby wymienić opony na letnie. Jednak możemy już poczynić pewne starania, żeby auto wiosną sprawowało nam się jak najlepiej.

 

Przede wszystkim umyjmy samochód. Zadbajmy zarówno o nadwozie jak i podwozie samochodu. Pamiętajmy, że masowo używana sól do posypywania dróg może prowadzić do korozji podwozia.

Jeżeli nie decydujemy się jeszcze na wymianę opon warto je mimo wszystko je dokładnie sprawdzić, oczyścić i ewentualnie dopompować.

Po zimie dokładnie sprawdźmy także oleje. Jeżeli zachodzi konieczność – udajmy się do mechanika samochodowego w celu wymiany lub dolania oleju silnikowego, hamulcowego bądź układu wspomagania.

Zimą częściej niż kiedy indziej mocno eksploatowane są nasze hamulce. Zima daje wycisk np. systemowi ABS poza tym ujemne temperatury źle wpływają na poszczególne elementy służące do hamowania. Warto wsłuchać się dokładnie we wszelkie piski, stukania czy tarcia.

Niskie temperatury to także spore wyzwania dla elementów gumowych samochodu. Niestety, wiele przewodów, pasków i uszczelek przegrywa tą nierówną walkę. Wiosna to dobry moment na ich wymianę. Do narażonych należą też wycieraczki i sprawdźmy czy nie pora na wymianę piór, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka tego nie widać.

Oczywiście zachęcamy do regularnego sprawdzania kondycji naszego  auta. Ale przełomy pór roku to powinien być okres na gruntowniejszy przegląd. Nie wszystkie elementy jesteśmy w stanie sprawdzić samodzielnie, co do wielu mamy wątpliwości – warto wtedy na kontrolę udać się do sprawdzonego warsztatu samochodowego.

Najnowsze wpisy

Jak działa układ chłodzenia w samochodzie?

Czy wiesz, jak działa układ chłodzenia silnika Twojego auta? Czy wiesz, jakie elementy układu chłodzenia są stosowane przez ...

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...