Mycie auta: robisz to źle

Skrajny pośpiech, przesadna oszczędność, źle dobrane akcesoria i kosmetyki – to najczęściej powtarzane błędy podczas mycia samochodu. Niestety, skutki dla naszego lakieru mogą być opłakane. Nawet jeżeli zaraz po myciu nasze auto sprawia wrażenie dobrze wyszorowanego. Niestety, lakiery, które mają właściwość rozcieńczania się w wodzie nie sprzyjają unikaniu rys na nadwoziu.
A zatem jak stosować Hipokratesową zasadę “po pierwsze nie szkodzić”? Zacznijmy od wyboru myjni. Automatyczna nie jest zawsze najlepszym rozwiązaniem… Są niespecjalnie dokładne i mogą być szkodliwe dla lakieru (np. ze względu na bardzo agresywne chemiczne preparaty stosowane na tego rodzaju przybytkach). Poza tym mycie na automatach jest zwykle płytkie – wiele szpar i zakamarków nie zostaje dostrzeżonych. I wcale nie zaoszczędzimy zbyt wiele czasu w porównaniu do wyjazdu na ręczną myjnię.

Wybór myjni samoobsługowej wydaje się lepszym rozwiązaniem, jednak trzeba pamiętać, że też tutaj możemy narobić wiele szkód. Np. poprzez używanie ciągle tej samej, brudnej, chłonącej ziarenka piasku gąbki. Lepszym rozwiązaniem wydaje się rękawiczka z mikrofibry. Ważne by prać ją regularnie, najlepiej po każdym myciu samochodu. Warto zaopatrzyć się w dwa wiadra – w jednym będziemy płukać rękawicę, w drugim zlokalizujemy detergent.

Elementem, który często szkodzi powłoce lakierowej naszego auta jest wycieranie. Ściągaczka do wody nie zawsze dobrze wpływa na lakier. W tym przypadku także przydatna może być mikrofibra – tym razem z postaci ściereczek. Ważne, żeby absolutnie nie wycierać zakurzonego auta. Spowoduje to tylko rozmazane smugi, co także może spowodować porysowanie lakieru.

Warto pamiętać także o woskowaniu samochodu, chociaż w tym przypadku najistotniejsze jest przygotowanie lakieru do tego zabiegu. Warto też mieć ze sobą, na wszelki wypadek, ściereczkę do usuwania wosku, który przez przypadek dostanie się np. na uszczelki. Pamiętajmy, żeby woskowania nie wykonywać na słońcu.

Nie ma żartów także z insektami, które przyklejają się do naszego auta – pochopne ich ścieranie także nie przyniesie ulgi dla naszego auta – warto je wcześniej namoczyć odpowiednim preparatem.

Najnowsze wpisy

Czy opłaca się inwestować w instalację LPG? Jeśli tak, to którą generację wybrać?

Samochody z instalacją LPG są coraz częściej spotykane w Polsce, ponieważ jest to najpopularniejszy sposób na ograniczenie kosztów ...

Diesel czy benzyna? Najkorzystniejszy wybór dla naszych potrzeb

Wybór odpowiedniego rodzaju silnika w naszym nowym samochodzie jest niezwykle istotny, gdyż jednostka napędowa ma ogromny wpływ na ...

Recykling, czy utylizacja zużytych opon? Gdzie mogą trafić opony, które zostawimy w serwisie

Zakup nowych opon wiąże się z koniecznością pozbycia się dotychczas używanych. Można je zutylizować, pozostawić w serwisie samochodowym ...