Mimo, że zimno to auto myć trzeba – jak myć samochód w zimie?

Samochód trzeba myć także w trakcie sezonu zimowego. Dlaczego warto myć auto w trakcie zimy? Jakie są bezpieczne metody mycia samochodu w trakcie zimy? Czy myjnia bezdotykowa w zimie to dobry pomysł?

Regularne mycie samochodu to podstawowa czynność eksploatacyjna, która pozwala utrzymać pojazd w odpowiednim stanie technicznym. Regularne mycie chroni auto przed korozją i przed uszkodzeniami lakieru, jakie mogą być efektem działania ptasich odchodów, owadów, kwaśnych deszczy i wielu innych czynników.
Wielu kierowców rezygnuje z mycia samochodu w trakcie zimy. Nie powinno się tego robić.

Czy zimą myć samochód? Tak! Dlaczego warto to robić?

W trakcie zimy samochód narażony jest na szereg czynników, które mogą być powodem uszkodzeń lakieru i korozji. To między innymi:

  •  Sól drogowa, która bezpośrednio wywołuje korozję;
  • Błoto, błoto pośniegowe, kurz i brud, które osadzają się na karoserii i podwoziu, tworząc warunki do rozwoju korozji;
  • Uszkodzenia lakieru, spowodowane przez ptasie odchody;
  • Uszkodzenia lakieru, spowodowane przez lód i szadź, usuwaną w niewłaściwy sposób;
  • Uszkodzenia mechaniczne, powodowane przez uderzenia kamieni i piasku.

Mycie auta w trakcie zimy pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzeń lakieru.

Jak umyć auto w zimę? Jak myć samochód w zimie?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie myć auta w trakcie mrozu, albo bardzo niskich temperatur, w granicach zera. Można doprowadzić do zamarznięta wody na aucie i do uszkodzeń.
Nie wolno też stosować gorącej wody. Nie możemy wywoływać szoku termicznego, który może być szkodliwy dla zewnętrznej warstwy lakieru bezbarwnego (w przyszłości może dochodzić do jego łuszczenia się) i dla elementów dekoracyjnych.

Samodzielne mycie auta można przeprowadzić, kiedy temperatura zewnętrzna jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza. W trakcie polskich zim jest wiele takich dni. Auto należy umyć letnią wodą, zaczynając od mycia wstępnego, a potem właściwego, z szamponem.
W trakcie zimy szczególnie ważne jest stosowanie metody na dwa wiadra. Dlaczego? Na karoserii będzie bardzo dużo piasku, który powoduje powstawanie rys i hologramów.
Jak stosować metodę na dwa wiadra? W jednym wiadrze znajduje się czysta woda, a w drugim woda z szamponem. Pierwsze wiadro służy do częstego płukania gąbki, aby zlatywał z niej piasek.
O czym jeszcze warto pamiętać? Samochodu nie należy myć szczotką – to niemal zawsze powoduje rysy i hologramy. Do mycia auta najlepsza jest miękka gąbka.

Myjnia w zimie – czy myjnia automatyczna w zimie to dobry pomysł?

Tak, ale zależy jaka. Standardowa myjnia zimą (myjnia szczotkowa) to zły pomysł. Zresztą, to niezbyt dobry pomysł także w trakcie innych pór roku. Dlaczego? Zawsze istnieje zagrożenie porysowania auta przez szczotki i piasek.

Dobry pomysł to myjnia bezdotykowa zimą. Warto pamiętać o tym, o czym pisaliśmy wcześniej. Zaczynamy od mycia wstępnego, a potem od właściwego. Myjemy auto w temperaturze powyżej 7 st. Celsjusza. Jeśli korzystamy z myjki wysokociśnieniowej, nie przybliżamy jej mocno do karoserii, bo silne ciśnienie może niszczyć lakier.
Zwłaszcza w nowych autach, gdzie lakier jest bardzo delikatny.
I co ważne – nigdy nie myjemy silnika za pomocą myjki wysokociśnieniowej.

Najlepsza myjnia bezdotykowa w zimie to myjnia parowa. Z usług myjni parowej można skorzystać w wybranych warsztatach albo salonach detailingu. W tego typu firmach do mycia auta stosuje się suchą parę, generowaną ze specjalnej myjki. Takie urządzenie jest bardzo skuteczne i świetnie usuwa wszelakiego typu zanieczyszczenia, bez konieczności stosowania środków chemicznych oraz silnego strumienia wody. W zasadzie wody używa się w ilościach wręcz mikroskopijnych.
Warto korzystać z firm, które mają dobrą renomę. Albowiem myjka parowa wymaga odpowiednio przeszkolonego pracownika.

Najlepsza myjnia samochodowa w zimie – myjnia parowa Irmar w Krakowie

Jeśli chcesz dokładnie i w delikatny sposób wyczyścić swoje auto w trakcie zimy, zapraszamy do warsztatu Irmar w Krakowie. To najlepsza myjnia w zimie, w Krakowie.
Sprawdź, jak w praktyce działa nasza myjnia parowa – kliknij na link i poznaj zalety myjni parowej w Krakowie.
Pamiętaj też, że najlepiej zapobiegać niż leczyć. Profesjonalna konserwacja podwozia w Krakowie zabezpieczy Twoje auto przed zimowymi atakami korozji.

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...