Kontrola hamulców – nie zwlekaj!

Bez sprawnych hamulców nie możemy sobie wyobrazić poruszania się naszym samochodem. Hamulce to  absolutnie podstawowa część naszego auta, głównie pod względem bezpieczeństwa. Brak sprawnych hamulców ogranicza komfort jazdy, jest niebezpieczny dla prowadzących samochód, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego trzeba ten element sprawdzać regularnie, nie tylko podczas obowiązkowych badań technicznych.

Co należy sprawdzać? Podstawowym elementem układu są klocki hamulcowe. Regularnie kontrolować należy grubość okładziny znajdującej się na klockach. Ten element jesteśmy w stanie sprawdzić sami. Należy zdjąć koła i zbadać otwory kontrolne zlokalizowane w zaciskach hamulcowych. Znajduje się tam rowek służący właśnie do określenia stopnia zużycia klocków hamulcowych. Oznaką do wymiany klocków jest zanikanie rowka. Klocki hamulcowe nie są specjalnie drogim elementem, to też nie warte na nich jeszcze bardziej oszczędzać. Tańsze zamienniki markowych firm mogą nie spełniać niektórych parametrów, oznaczać się mniejszą odpornością, zdarza się, że są niedopasowane do zacisków hamulcowych. Podczas wymiany klocków warto przy okazji dokładnie wyczyścić oraz nasmarować prowadnice od zacisków hamulcowych oraz oczywiście sprawdzić skuteczność układu hamulcowego.

Ważnym elementem podczas wymiany klocków jest także kontrola jakości tarcz. Wymienić należy te, które mają wiele głębokich rowków, liczne przebarwienia oraz przypalenia oraz ich grubość jest mniejsza niż ta, którą wskazuje producent.

Pamiętajmy też aby nie bagatelizować hamulca ręcznego. Skontrolować należy stan linki, która podczas eksploatacji jest narażona na przetarcie.

Choć tak jak wspomnieliśmy na początku, niektóre kontrole jesteśmy w stanie przeprowadzić sami, to jednak kompleksową kontrolę warto zlecić profesjonalnemu zakładowi mechaniki pojazdowej. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasze hamulce spełniają chociaż te podstawowe normy i będziemy mogli komfortowo wyruszyć w trasę.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...