Klimatyzacja do kontroli

Koniec maja i pierwsze upały to sygnał, że najwyższa pora skontrolować klimatyzację w samochodzie. Wadliwa klima nie dość, że nie spełnia funkcji unormowania i dostosowania temperatury do naszych potrzeb, to jeszcze może być szkodliwa dla zdrowia (grzyby i bakterie) oraz obniża komfort przebywania w samochodzie (zapach).

Klimatyzacja samochodowa to  krewna kuchennej lodówki. Ktoś zapyta: moja lodówka działa od lat bez żadnej kontroli, dlaczego inaczej ma być z klimatyzacją w samochodzie? Choćby dlatego, że lodówka zlokalizowana jest w jednym miejscu, natomiast układ klimatyzacji jest w ciągłym ruchu, poddawany jest wstrząsom i ciągłym zmianom warunków. A to znacznie zwiększa ryzyko uszkodzeń i ubytków czynnika chłodzącego. Rozwialiśmy wątpliwości? Zatem zapraszamy na przegląd układu klimatyzacji!

W kontroli klimy kluczową czynnością jest skontrolowanie filtra kabinowego. nawet, jeżeli wymieniany jest regularnie należy go wyjąć i dokładnie oczyścić. Można w tym celu użyć sprężonego powietrza. niestety, długa jesień i zima dostarcza do niego często wiele zanieczyszczeń, takich jak liście czy błoto.

Kolejnym etapem kontroli jest sprawdzenie, czy w układzie jest prawidłowa ilość czynnika chłodzącego. Zapytajmy w naszym warsztacie samochodowym, czy wyposażony jest w tester pozwalający na takie badanie.

Podczas testu należy sprawdzić także temperaturę, z jaką powietrze wydostaje się przez kanały wentylacyjne. Gdy układ klimatyzacji ma maksymalną wydajność to temperatura waha się w przedziale 2-10 stopni Celsjusza. Uzależnione jest to od temperatury na zewnątrz pojazdu oraz wentylatora i jego ustawień. Uwagę  kontrolującego zwrócić powinna nie tylko zbyt wysoka temperatura, ale także zbyt niska. Niektóre awarie polegają na zmrożeniu wymiennika ciepła. Grozi to dostania się do wnętrza auta temperatury ujemnej.

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza samochodu warto zlecić ozonowanie. Ten zabieg pozwala na zwalczenie zalegających w układzie grzybów.

 

 

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...