Przejdź do zawartości

Jesienny przegląd samochodu

O płynnym przejściu pomiędzy porami roku możemy zapomnieć. Jesień bez pardonu wdarła się do naszej okolicy. Diametralna zmiana aury, gwałtowny spadek temperatury, przyrost zachmurzenia i spadek widoczności  to znak, że warto bardziej kompleksowo przyjrzeć się w jakim stanie jest nasz pojazd.
Warto skontrolować choćby układ elektryczny naszego samochodu. Wraz ze spadkiem temperatury więcej energii potrzeba, żeby nasz samochód odpalił. Niestety, przy przymrozkach akumulatory wyraźnie tracą swoją zdolność rozruchową. Warto sprawdzić stan styków, wyczyścić klemy, podładować nieco akumulator za pomocą rozrusznika.
Wraz z nastaniem jesieni dzień jest coraz krótszy. Już niebawem zmiana czasu, a to oznacza dla wielu osób spędzanie większości czasu za kółkiem w mroku. To oznacza bezwzględną konieczność kontroli stanu oświetlenia w samochodzie. Dobrze oświetlona droga i pobocze zwiększa komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Dlatego dokładnie sprawdźmy jak działają nam światła mijania, drogowe, postojowe, kierunkowskazy czy przeciwmgielne. Przed wymianą warto dokładnie sprawdzić, jaki model pasuje do naszego auta, warto zaopatrzyć się w komplet zapasowych żarówek i mieć je ze sobą.
Jesień to okres gdy wilgoć atakuje nas pod różną postacią. Mamy mgły, mżawki, szron, lewy i pierwsze opady śniegu. Z takim „bombardowaniem” nie poradzimy sobie bez sprawnych wycieraczek. Tylko one zapewnią nam chociaż minimum widoczności. Sprawdźmy więc stan piór: czy guma nie jest zbyt wyschnięta lub wyszczerbiona. Należy także uzupełnić płyn do spryskiwaczy. Warto pomyśleć już o wersji zimowej. Zostawienie płynu letniego może skutkować zamarznięciem i uszkodzeniem pompy.

Istotnym elementem każdej kontroli jest także olej silnikowy. Sprawdźmy dokładnie jego ilość i jakość. Jeżeli po kilku dolaniach oleju nadal go gwałtownie ubywa warto odwiedzić sprawdzony warsztat samochodowy.

I na koniec to, o czym pisaliśmy wielokrotnie – zmiana opon. Poranna temperatura wokół zera to znak, że najwyższa pora odwiedzić sklep bądź punkt sprzedaży opon, wulkanizatora oraz zastanowić się, gdzie bezpiecznie przechowamy nasze opony letnie podczas zimy.

 

 

 

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...