Jakie wybrać CB radio?

Wyruszamy w trasę. Auto zatankowane najlepszym paliwem, wszystkie usterki naprawione u mechanika, bagażnik obładowany do oporu. Nowy smartfon mieni się przyczepione do przedniej szyby. Wersja z GPS zastąpiła poprzednika, z którego przemawiał do nas Krzysztof Hołowczyc, wskazując najdłuższą i najszybszą trasę. Czy coś jeszcze moglibyśmy zabrać na pokład? Wielu kierowców, głównie tych regularnie podróżujących po świecie, zaopatruje się także w CB radio, które pozwala na sprawną komunikację z innymi kierowcami. A co za tym idzie np ominięcie korków czy innych utrudnień na trasie.
CB radio nabyć można różnymi kanałami. W internecie, na bazarze, nawet na stacjach benzynowych. Jeżeli jesteśmy laikami w temacie warto po pierwszy taki zakup wybrać się gdzieś gdzie uzyskamy fachowce doradztwo i pomoc.
Na początek, jak przy każdym zakupie, warto ustalić jakim budżetem dysponujemy. Kupno najtańszego sprzętu, jaki tylko jest na rynku oczywiście odradzamy. „Co tanie, to drogie” – CB radiem z tej najniższej półki możemy nie nacieszyć się zbyt długo, a i w czasie używania mocno narzekać na jakość. CB radio to koszt w przedziale ok. 200 zł do ok tysiąca. Popytajmy innych kierowców, którzy korzystali już z takich urządzeń, warto też poczytać opinie w sieci. Nie przesadzajmy z ilością funkcji, bo wtedy te najpotrzebniejsze mogą nie być dla nas zbyt dostępne. W trakcie jazdy nie ma czasu na zabawę, liczy się prostota obsługi.

Kupując sprzęt musimy zwrócić uwagę na długość anteny. Wiadomo: im dłuższa, tym zasięg zwykle lepszy. Jednak długa antena może sprawiać nam pewne trudności – przy dużych prędkościach rośnie opór powietrza, możemy też mieć czasem problemy przy wjeździe na parkingi zlokalizowane pod ziemią. Trzeba też się zastanowić, czy zasięg 100 km jest nam niezbędny? Zwykle najistotniejsze są informacje o tym, co dzieje się w promieniu 20 km.

 

Wybierając radio zwracamy też uwagę na to, czy montujemy urządzenie na stałe. Jeżeli poruszamy się jednym samochodem to lepsze będzie takie rozwiązanie, m.in. poprzez zapewnienie lepszego zasięgu anteny o tej samej długości. Jeżeli chcemy korzystać z CB radia w kilku pojazdach możemy wybrać urządzenie z podstawą magnetyczną.

Udanych zakupów i szerokiej drogi!

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...