Jak prawidłowo wyrejestrować samochód?
Służył nam przez wiele lat. Prawie nigdy nas nie zawiódł. Byliśmy do niego bardzo przywiązani. Niestety przyszedł ten moment – pora rozstać się z naszym samochodem. Jego stan nie pozwala na to, żeby wystawić go z powodzeniem na sprzedaż. Jeżeli byliśmy ostatnim posiadaczem pojazdu musimy pamiętać o wyrejestrowaniu.
Formalności związane z wyrejestrowaniem są konieczne gdy przekazaliśmy auto na stację demontażu, tudzież punkt zbierania pojazdów. Podobny obowiązek mamy, gdy nam samochód ukradziono. W tym przypadku niezbędne jest złożenie stosownego oświadczenia dotyczącego kradzieży. Wyrejestrowanie jest niezbędne także w przypadku sprzedaży auta za granicę.
Aby dokonać wyrejestrowania należy udać się Wydziału Komunikacji (albo innego urzędu, który w danym mieście prowadzi sprawy komunikacyjne. Należy mieć ze sobą wniosek o wyrejestrowanie auta, dokument tożsamości (dla osoby fizycznej) bądź odpis z KRS oraz zaświadczenie o nadaniu REGON-u (w przypadku innych podmiotów). Niezbędny jest też dowód rejestracyjny i karta pojazdu (o ile była wydana). Nie obędzie się bez opłat i okazania dowodów wpłat za wydanie decyzji i ewentualne pełnomocnictwo.
Inne dokumenty uzależnione są od powodu wyrejestrowania auta. Jeżeli była to utylizacja to powinniśmy mieć ze sobą zaświadczenie o przekazaniu pojazdu, a także tablice rejestracyjne. Jeżeli powód wyrejestrowanie to kradzież konieczne będzie nasze oświadczenie (pod odpowiedzialnością karną) oraz oświadczenie od policji (potwierdzenie zgłoszenia kradzieży lub decyzja o umorzeniu śledztwa w sprawie kradzieży). Jeżeli auto zbyliśmy za granicę także w takim przypadku niezbędne będzie stosowne oświadczenie