Jak nie myć samochodu?

m68861

„Częste mycie skraca życie” –  jak ta kontrowersyjna zasada ma się do samochodów? Częste może nie tyle, co… niepoprawne. Niestety, zbytni pośpiech, nie właściwe akcesoria i kosmetyki, wybór nie właściwego rodzaju myjni to błędy, które popełniamy najczęściej. A skutki dla karoserii są niestety opłakane.

Pierwszym poważnym błędem jest pośpiech i skupianie się na tymczasowym efekcie. Niestety, myjnia automatyczna to nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie. Mimo, że z pozoru auto po wyjechaniu z ostrego szczotkowania może wydawać się czyste. niestety, myjnie tego typu są szkodliwe dla lakieru i dość niedokładne. bardziej polecamy mycie ręczne lub mycie w myjni parowej. Niestety, brud na szczotkach w myjni automatycznej pozostaje i osadza się na szczotkach, co następnie rujnuje powłokę lakierniczą samochodu. Poza tym na myjni automatycznej ciężko umyć zakamarki samochodu. brud zostaje w klapie bagażnika, w okolicach anteny, w szczelinach wokół drzwi. Generalnie wszędzie tam, gdzie średnio delikatna i dokładna szczotka nie dotrze. Najdroższe programy w myjni automatycznej oferują aplikowanie powłoki lakierniczej, jednak trzyma się ona ledwie kilka dni. inna wada myjni automatycznych jest chemia w nich stosowana. Specyfiki należą do tych najagresywniejszych.

Jeśli nie automatyczna myjnia to co? Gąbka? Czemu nie. Ale tutaj także trzeba być uważnym, ostrożnym i bardzo delikatnym. Bo narobimy sobie szkód w lakierze, których później się łatwo nie pozbędziemy. Przede wszystkim szkodliwe są gąbki, które gromadzą ziarenka piasku. ich efektem są typowe koliste zarysowania na karoserii pojazdu. W celu obniżenia tarć można skorzystać ze ściereczki zrobionej z mikrofibry. Bardzo pomocna jest ona także po umyciu auta w myjni parowej. Poważnym błędem podczas mycia auta jest używanie tylko jednego wiadra. Specyfik niepotrzebnie miesza się z brudem (jeśli płuczemy tam brudną ścierkę) i efekt mycia jest znikomy.

Błędy zdarzają się także podczas woskowania pojazdu. Wielu kierowców zapomina, że to tylko uzupełnienie mycia, niż jeden z początkowych etapów. Bez odpowiedniego przygotowania lakieru woskowanie na wiele się zda.

 

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...