Diagnostyka komputerowa – na czym polega?

Praktycznie każdy liczący się warsztat samochodowy posiada w ofercie możliwość diagnostyki komputerowej samochodu. Dzięki „podłączeniu pod komputer” jesteśmy w stanie szybciej zlokalizować usterkę w samochodzie i ją usunąć.

Większość samochodów poruszających się po polskich drogach jest wyposażonych w komputery. Oczywiście nie są to urządzenia jak typowe PC-ty czy laptopy. Jest to urządzenie, które po prostu sprawuje kontrolę nad całym pojazdem i informuje nas o tym co się dzieje w samochodzie. To właśnie komputer sprawia, że na naszej desce rozdzielczej pojawiają się kontrolki informujące kierowcę o konieczności wymiany oleju, spalonej żarówce, czy nie zamkniętych drzwiach. Proces informowania też możemy przyspieszyć i sami wywołać otrzymanie zwrotnych informacji z systemu korzystając z diagnostyki komputerowej.

Diagnostyka komputerowa przydaje nam się zarówno podczas codziennego użytkowania auta, jak i przed jego zakupem. Gdy chcemy skorzystać z usługi udajemy się z doradcą samochodowym bądź rzeczoznawcą do warsztatu. Pracownik warsztatu samochodowego podłącza komputer samochodowy np. do podręcznego laptopa, gdzie zainstalowany ma odpowiedni program, służący do komputerowej diagnostyki. Wtedy poza wykryciem usterek otrzymamy też ogólną informację o stanie pojazdu.

Największą zaletą komputerowej diagnostyki samochodu jest możliwość zbadania stanu technicznego samochodu bez konieczności rozkręcania pojazdy czy demontażu niektórych elementów. Po prostu bardzo dużo zyskujemy na czasie. Diagnostyka pozwala na rozpoznanie parametrów samochodu podczas jazdy (np. silnika, wtrysków, wskaźników czy temperatur).

Cały proces jest możliwy dzięki temu, że współczesne samochody są zaopatrzone w układy diagnostyczne. Są one zaprojektowane przez producenta tak, że odpowiadają za prawidłowy zakres pracy poszczególnych czujników oraz podzespołów. Jeżeli parametry zostaną przekroczone to komputer zapisuje w swojej pamięci odpowiedni kod konkretnego błędu. I to jest weryfikowane następnie przez pracownika warsztatu.

Diagnostyka oczywiście posiada też pewne wady. Może nas czasami poinformować nas o błędach, których nie ma. Czasami zdarzyć się może też, że nie odpalimy silnika przez rzekomą usterkę, a po udaniu się do warsztatu samochodowego okaże się, że jedyną rzeczą, którą zrobił mechanik było… skasowanie błędu komputera. Jedna zalet diagnostyki komputerowej jest dużo więcej i na chwilę obecną jest to główny sposób sprawdzania stanu pojazdu.

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...