Co zrobić, żeby klimatyzacja działała bez zarzutu?

Co zrobić, żeby klimatyzacja działała bez zarzutu

Jeszcze nie tak dawno temu, klimatyzacja w samochodzie postrzegana była jako luksus. Dzisiaj stała się już standardem, a coraz bardziej upalne lata sprawiają, że dla zdrowia kierowców, podróżujących zwłaszcza w miastach, staje się koniecznością. Jednakże zaniedbana klimatyzacja może wyrządzić więcej szkód niż pożytku! Co robić, aby klima działała bez zarzutu? 

Zasada działania klimatyzacji 

Klimatyzacja samochodowa działa na zasadzie bardzo zbliżonej do działania lodówki. Urządzenie to jest układem zamkniętym, który składa się z kilku elementów: kompresora, skraplacza, osuszacza, zaworu rozprężającego oraz parownika wraz z wiatrakiem wentylatora. Układ ten można podzielić na dwie części: wysokociśnieniową i niskociśnieniową. W układzie krąży czynnik chłodniczy, za sprawą którego powietrze dostające się do kabiny przez układ wentylacji jest przyjemnie chłodne. 

Po czym poznać, że klimatyzacja nie działa poprawnie? 

Pierwsza odpowiedź nasuwa się sama: powietrze, które powinno być chłodne, wcale takie nie jest. Jest to jednak objaw ewidentnej awarii. Problemy z klimatyzacją mogą mieć inną naturę: szyby samochodowe nadmiernie parują, a z wentylatorów wydobywa się mało przyjemny zapach, który można porównać do nieumytej lodówki. Czasem można również zwrócić uwagę na głośniejszą niż zazwyczaj pracę bądź podwyższone spalanie, jednak może to być trudne do wychwycenia w nowszych, dobrze wyciszonych autach. 

Jeśli mamy do czynienia z mało wydajnym chłodzeniem, bądź jego zupełnym brakiem, przyczyną może być brak czynnika chłodniczego lub jego niedobór. Parowanie szyb to najczęściej efekt zapchanego filtra kabinowego, a brzydki zapach to konsekwencja zabrudzenia układu wentylacji (choć może za tym stać również brudny filtr kabinowy). Trzeba także mieć na uwadze, że parownik klimatyzacji to wręcz wymarzone środowisko dla niezliczonych kolonii grzybów, które mogą potem trafić do płuc kierowcy! 

Jak zadbać o klimatyzację? 

Po pierwsze, należy ją regularnie serwisować. Czynnik chłodniczy powinien być regularnie uzupełniany, gdyż jego ubytki są spowodowane również normalną eksploatacją. Przynajmniej raz w roku należy wyczyścić układ wentylacji, pozbywając się przy tym ewentualnego zagrzybienia. Konieczna jest również regularna kontrola i wymiana filtra kabinowego. Usługa serwisowania klimatyzacji to wydatek rzędu 150-450 zł w zależności od modelu pojazdu. Aby samodzielnie wpłynąć na przedłużenie czystości klimatyzacji, przed zakończeniem jazdy należy włączyć na chwilę ogrzewanie na obiegu zamkniętym i wyłączyć klimatyzacje. Taki zabieg pozwoli osuszyć parownik i tym samym ograniczyć namnażanie się grzybów.

Najnowsze wpisy

Stabilizacja toru jazdy – wszystko, co musisz widzieć o systemie Electronic Stability Program

Stabilizacja toru jazdy – wszystko, co musisz widzieć o systemie Electronic Stability Program

Electronic Stability Program, czyli ESP, to zaawansowany system wspomagania jazdy, który pomaga kierowcy w momencie, kiedy cały pojazd ...
ABS, ESP, ASR – co to znaczy i dlaczego jest ważne?

ABS, ESP, ASR – co to znaczy i dlaczego jest ważne?

Elektronika w motoryzacji to dzisiaj chleb powszedni. Nowe samochody naszpikowane są systemami wspomagającymi kierowcę w trakcie jazdy, a ...
Ubezpieczenie pomostowe przy kredycie hipotecznym – kiedy na nie uważać?

Ubezpieczenie pomostowe przy kredycie hipotecznym – kiedy na nie uważać?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, często nawet na aż 3 dekady! Wysokość takiego kredytu zazwyczaj liczona ...