Czyszczenie klimatyzacji – zadbaj o swój komfort i zdrowie w upalne dni

Czyszczenie klimatyzacji – zadbaj o swój komfort i zdrowie w upalne dni

Serwis klimatyzacji samochodowej, obejmujący profesjonalne czyszczenie klimatyzacji samochodowej, przeprowadza się raz na rok. To w zupełności wystarczy, aby klimatyzacja w samochodzie mogła pracować z pełną wydajnością i aby była w pełni bezpieczna dla kierowcy i pasażerów. Serwis klimatyzacji samochodowej należy także przeprowadzić zaraz po zakupie samochodu używanego. Oczywiście, należy pamiętać, aby sprawdzić stan układu klimatyzacji przed zakupem auta.

Przejdźmy do serwisowania.

Są kierowcy, którzy uważają, że serwis klimatyzacji samochodowej i czyszczenie klimatyzacji samochodowej to niepotrzebne czynności, które mają jedynie na celu zwiększenie kosztów eksploatacji auta. To bzdura.

Każdy układ klimatyzacji wymaga regularnego serwisowania. Nie ma znaczenia, czy jest to klimatyzacja w samochodzie, klimatyzacja w domu, czy klimatyzacja w biurze.
Dlaczego klimatyzacja wymaga czyszczenia?

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – jak przebiega?

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej to podstawa czynność, wykonywana w trakcie serwisu klimatyzacji. Na początek wyjaśnijmy, dlaczego odgrzybianie klimatyzacji samochodowej jest konieczne? Ważną częścią każdego układu klimatyzacji są parownik (albo parowniki, przy rozbudowanym układzie), kanały wentylacyjne (dolotowe) oraz filtr powietrza (w przypadku samochodu jest to filtr kabinowy).

Parownik to element, w którym powietrze jest schładzane. W parowniku czynnik chłodniczy (mieszanina gazów) odbiera ciepło z powietrza, wdmuchiwanego do wnętrza pojazdu albo budynku. Na skutek nagłego schładzania powietrza, na parowniku zawsze gromadzi się wilgoć. Teoretycznie, powinna być ona odprowadzana za pomocą specjalnej rurki (w samochodzie jej odpływ jest w okolicach komory silnika). Jednak to nie jest do końca skuteczne. Parownik przypomina wyglądem chłodnicę samochodową. Jest tam zawsze miejsce, gdzie wilgoć może się zgromadzić. Parownik jest zawsze zamontowany wewnątrz układu. W klimatyzacji domowej wewnątrz obudowy, w klimatyzacji samochodowej pod deską rozdzielczą. W samochodowych klimatyzacjach strefowych stosuje się np. dwa parowniki, zamontowane po stronie kierowcy i pasażera, pod deską rozdzielczą.  Po wyłączeniu samochodu (albo układu klimatyzacji w domu) parownik się nagrzewa (np. od silnika, który jeszcze jest ciepły). Wilgoć, ciepło i brak promieni słonecznych tworzą doskonałe warunki do rozwoju szkodliwych pleśni, grzybów i bakterii.

Jeśli klimatyzacja samochodowa (albo domowa) nie jest regularnie czyszczona, to zarazki, wirusy i grzyby przedostają się do wnętrza kabiny (albo domu). Są one powodem alergii (objawy podobne do przeziębienia: katar, kaszel), zaplenia spojówek, a także o wiele bardziej groźnych chorób. Pierwszym objawem problemów jest woń stęchlizny, dochodząca z wylotów powietrza układu klimatyzacji (albo wylotów powietrza w samochodzie).

I właśnie dlatego każda klimatyzacja musi być czyszczona raz w roku.

Dlaczego podczas serwisu klimatyzacji należy wymienić filtr kabinowy? Filtr ten zatrzymuje wszelakiej maści zanieczyszczenia i pyłki, a także miniaturowe owady, które mogłyby być powodem powstania kolejnych zagrożeń dla zdrowia na parowniku i w kanałach wentylacyjnych.

Przeczytaj również: Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji w samochodzie

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie?

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej ma różne, popularne nazwy. Najpopularniejsze z nich to odgrzybianie klimatyzacji samochodowej albo dezynfekcja klimatyzacji samochodowej.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej to element kompleksowego serwisu klimatyzacji. Jak przebiega czyszczenie układu?
• Profesjonalne czyszczenie klimatyzacji samochodowej należy przeprowadzić w dobrym warsztacie, który posiada odpowiedni sprzęt do obsługi klimatyzacji (stację obsługi klimatyzacji samochodowej) oraz do sprawdzenia szczelności i do dezynfekcji.
• Wiele warsztatów wykorzystuje specjalny biobójczy środek do odgrzybiania klimatyzacji samochodowej w formie pianki, albo płynu. Jest on wprowadzany do układu za pomocą wężyków (pianka) albo mgiełki (płyn), dzięki czemu dociera do najdalszych zakamarków układu klimatyzacji samochodowej. Tylko środek biobójczy jest w stanie skutecznie usunąć wszystkie zarazki, grzyby, pleśnie i bakterie, znajdujące się na parowniku, a także w kanałach wentylacyjnych.
• Są też warsztaty, w których czyszczenie klimatyzacji samochodowej przeprowadzane jest bez użycia środka chemicznego, ale za pomocą ozonu. Ozonowanie klimatyzacji samochodowej ma wielu zwolenników, głównie dzięki temu, że do usunięcia wirusów, grzybów i zarazków stosowany jest sam ozon, wygenerowany przez urządzenie wymagające jedynie zasilania energią elektryczną. Ozonator uruchamia się przy włączonej klimatyzacji na obiegu wewnętrznym. Można też wprowadzać ozon za pomocą specjalnych wężyków, bezpośrednio do parownika i do układów wentylacji.

Co ile odgrzybiać klimatyzację w samochodzie? Wystarczy raz na rok.

Przeczytaj również: Samochód kontra upał. Jak wysokie temperatury wpływają na nasze auto?

Jak przebiega kompleksowy serwis klimatyzacji w profesjonalnym warsztacie?

Opiszemy w kilku zdaniach jak przebiega serwis klimatyzacji. Taki kompleksowy serwis powinno się przeprowadzać raz na dwa lata.
• Sprawdzana jest poprawność pracy sprężarki i panelu sterowania, a także stan przewodów i skraplacza.
• Układ klimatyzacji jest podłączany do urządzenia do obsługi klimatyzacji. Podłączenia dokonuje się za pomocą specjalistycznych przewodów ciśnieniowych maszyny, do przyłączy serwisowych pod maską.
• Z układu klimatyzacji odsysany jest czynnik chłodniczy razem z olejem do smarowania sprężarki.
• Wymieniany jest filtr osuszacz układu klimatyzacji.
• Do układu wprowadzany jest gaz obojętny z niewielką ilością wodoru (do 5 %).
• Za pomocą czujnika elektronicznego (wykrywającego wodór) sprawdza się szczelność układu. Jeśli układ jest szczelny, można prowadzić serwis dalej. Jeśli nie, należy go naprawić.
• Do układu wprowadza się czynnik chłodniczy i olej, uzupełniając ich stan w razie niedoborów.
• Układ zostaje poddany dezynfekcji, za pomocą środka do czyszczenia klimatyzacji albo ozonu.
• Wymieniany jest filtr kabinowy.
• Sprawdzana jest poprawność pracy układu klimatyzacji.

Serwisowanie klimatyzacji samochodowej w IRMAR

Jeśli mieszkasz w Krakowie lub okolicach i masz samochód z klimatyzacją samochodową – umów się na czyszczenie klimatyzacji albo na serwis klimatyzacji samochodowej. Nasi fachowcy przeprowadzą profesjonalną diagnostykę

Jeśli Twoja klimatyzacja samochodowa ma awarię albo nie pracuje we właściwy sposób – umów się na wizytę w Irmar.

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...