Czyszczenie klimatyzacji – zadbaj o swój komfort i zdrowie w upalne dni

Czyszczenie klimatyzacji – zadbaj o swój komfort i zdrowie w upalne dni

Nadchodzące wielkimi krokami lato przyniesie ze sobą coraz więcej upalnych dni. O ile w parku czy na plaży pełne słońce to sama przyjemność, dla zamkniętych w samochodzie i stojących w korku potrafi ono być prawdziwą zmorą. Na ratunek przychodzi wówczas klimatyzacja. Jeśli jednak odpowiednio o nią nie zadbamy, korzystanie z niej będzie nie tylko nieprzyjemne, ale także niebezpieczne dla zdrowia. Sprawdź jak zadbać o swój komfort i zdrowie za kółkiem w upalne dni.

Czyszczenie klimatyzacji – dlaczego to tak ważne?

Zimne powietrze płynące z wentylatorów to zbawienie, kiedy za oknem temperatura przekracza dwadzieścia kilka stopni. Jednakże fizyka jest nieubłagana – strumień zimnego powietrza w połączeniu z wysoką temperaturą otoczenia musi powodować skraplanie. Woda odkłada się w układzie klimatyzacji, a zanim wyschnie, jest w połączeniu z brudem idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów, bakterii i drobnoustrojów.

Z pewnością zdarzyło ci się pewnego dnia włączyć klimatyzację i poczuć nieprzyjemną woń. To właśnie wspomniane grzyby i bakterie, które znalazły sobie pożywkę na wilgoci zebranej wewnątrz układu. Jeśli nie uporasz się z nimi, problem będzie narastał, a każdorazowe skorzystanie z klimatyzacji spowoduje, że zamienisz wnętrze kabiny samochodowej w klatkę wypełnioną szkodliwymi dla ciebie drobnoustrojami. Po jednej jeździe raczej nic się nie stanie, ale długotrwałe korzystanie z zabrudzonej klimatyzacji może wywołać bardzo poważne, negatywne konsekwencje dla twojego zdrowia. Nie lekceważ tego.

Jak najskuteczniej wyczyścić klimatyzację?

Warsztaty stosują różne metody czyszczenia klimatyzacji, w tym ultradźwięki, ozonowanie czy czyszczenie za pomocą specjalnych środków chemicznych. Jednak jedną z najskuteczniejszych metod jest metoda TUNAP, która swoją nazwę wzięła od nazwy firmy, która ją wymyśliła.

Metoda ta polega na wykorzystaniu specjalnych środków chemicznych połączonych z czyszczeniem za pomocą wysokiego ciśnienia. Po wyjęciu filtra kabinowego, za pomocą sondy wprowadza się do układu dyszę specjalnego pistoletu. Oddaje on pod ciśnieniem płyn, który bezpośrednio czyści i dezynfekuje płytki parownika. Dzięki temu układ jest zdezynfekowany, a czyszczenie ciśnieniowe sprawia, że usuwany jest brud i wilgoć, które stanowią pożywkę dla drobnoustrojów. Daje to gwarancję bardziej długotrwałego efektu. W trakcie całego procesu czyszczone są także kanały wentylacyjne, do których stosuje się osobny specyfik chemiczny pod ciśnieniem. Po całym procesie montuje się z powrotem filtr kabinowy i kierowca może cieszyć się optymalną temperaturą w pojeździe, nie martwiąc się o swoje zdrowie.

Najnowsze wpisy

Stabilizacja toru jazdy – wszystko, co musisz widzieć o systemie Electronic Stability Program

Stabilizacja toru jazdy – wszystko, co musisz widzieć o systemie Electronic Stability Program

Electronic Stability Program, czyli ESP, to zaawansowany system wspomagania jazdy, który pomaga kierowcy w momencie, kiedy cały pojazd ...
ABS, ESP, ASR – co to znaczy i dlaczego jest ważne?

ABS, ESP, ASR – co to znaczy i dlaczego jest ważne?

Elektronika w motoryzacji to dzisiaj chleb powszedni. Nowe samochody naszpikowane są systemami wspomagającymi kierowcę w trakcie jazdy, a ...
Ubezpieczenie pomostowe przy kredycie hipotecznym – kiedy na nie uważać?

Ubezpieczenie pomostowe przy kredycie hipotecznym – kiedy na nie uważać?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, często nawet na aż 3 dekady! Wysokość takiego kredytu zazwyczaj liczona ...