Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji w samochodzie

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji w samochodzie

Usterki klimatyzacji samochodowej są powodowane przez szereg czynników. W niniejszym artykule postaramy się wymienić najczęstsze awarie klimatyzacji samochodowej i ich przyczyny. Czasami powodem awarii jest sam użytkownik, który nie serwisował klimatyzacji w odpowiedni sposób. Ale są też inne czynniki.

Awaria klimatyzacji w samochodzie może być kosztowna. Wystarczy, że uszkodzeniu ulegnie sprężarka klimatyzacji (kompresor), która jest najdroższą częścią układu. Awarie klimatyzacji samochodowej mogą być też skutkiem wypadku, w jakim pojazd uczestniczył wcześniej. To szczególnie ważne w przypadku zakupu auta używanego.

Przeczytaj również: Klimatyzacja samochodowa – nie tylko na lato

Przyczyny awarii klimatyzacji w samochodzie

 1. Zanieczyszczenia na parowniku klimatyzacji. A dokładnie grzyby, bakterie, zarazki, które osadzają się na parowniku, ze względu na specyficzne warunki tam panujące. Parownik jest ukryty pod deską rozdzielczą (w klimatyzacji dwustrefowej będą to dwa parowniki, po stronie kierowcy i pasażera). W parowniku czynnik chłodniczy odbiera ciepło z powietrza, pompowanego do wnętrza kabiny. Na skutek nagłego ochłodzenia powietrza, skrapla się woda. Na parowniku osadzają się zanieczyszczenia, przepuszczone przez filtr kabinowy.
  Objawy: niemiła woń stęchlizny z nawiewów. Złe samopoczucie u kierowcy i pasażerów po włączeniu klimatyzacji: bóle głowy , złe samopoczucie, zapalenie spojówek, objawy przypominające przeziębienie.
  Sposób naprawy: dezynfekcja układu klimatyzacji, za pomocą metody chemicznej (pianka bakteriobójcza, środek bakteriobójczy wprowadzany za pomocą mgły ultradźwiękowej) albo ozonowanie klimatyzacji.
  Klimatyzację wystarczy dezynfekować raz na rok.
 2. Rezygnacja z serwisu klimatyzacji. Niektórzy kierowcy zadają sobie pytanie: kiedy serwis klimatyzacji samochodowej? Odpowiadamy: raz na rok, wraz z dezynfekowaniem za pomocą ozonu albo metody chemicznej, z wykorzystaniem mgły.
  Objawy: niska wydajność klimatyzacji, zanieczyszczenie parownika (patrz poprzedni akapit), wycieki gazu, zatarcie sprężarki na skutek wycieku gazu wraz z olejem smarującym sprężarkę. Bardzo często to właśnie brak serwisowania powoduje, że pojawia się awaria klimatyzacji w samochodzie. W trakcie serwisu można wykryć najmniejsze nieszczelności i je usunąć. Czynnik chłodniczy to gaz. Jeśli w układzie jest nieszczelność – czynnik wycieka, wraz z olejem mineralnym. Skuteczność klimatyzacji jest coraz niższa.
  Sposób naprawy: serwis, sprawdzenie szczelności, usunięcie nieszczelności, wymiana filtra osuszacza, dezynfekcja, nabicie.
 3. Brak wymiany filtra osuszacza klimatyzacji samochodowej. Objawy: awarie sprężarki klimatyzacji na skutek korozji, korodowanie innych podzespołów układu klimatyzacji.
  Sposób naprawy: sprawdzenie szczelności, wymiana filtra, nabicie klimatyzacji.
 4. Uszkodzenia mechaniczne elementów układu klimatyzacji samochodowej.
  Objawy: Nieszczelności klimatyzacji, niska wydajność klimatyzacji, uszkodzenia skraplacza klimatyzacji (wgniecenia), przemieszczenia elementów klimatyzacji.
  Układ klimatyzacji samochodowej jest bardzo delikatny i w razie wypadku, jego elementu ulegają przemieszczeniu, a układ traci szczelność.
  Awarie klimatyzacji w samochodzie po wypadku mogą być bardzo drogie w usunięciu. Trzeba dokładnie sprawdzić stan elementów i oszacować, które nadają się do wymiany. Poza tym należy koniecznie sprawdzić szczelność – układ na pewno stracił ja po wypadku.
 5. Uszkodzenia korozyjne elementów układu klimatyzacji samochodowej.
  Korozja może atakować elementy takie jak skraplacz, metalowe przewody klimatyzacji i sprężarka klimatyzacji. W przypadku sprężarki powodem korozji może być długotrwałe niewymienianie filtra osuszacza.
 6. Niska wydajność klimatyzacji albo całkowity brak chłodzenia. Najczęstsze usterki klimatyzacji samochodowej to właśnie niska wydajność chłodzenia (pomimo włączenia klimatyzacji na pełną moc, powietrze jest tylko trochę chłodne) albo całkowity brak chłodzenia. Co jest powodem? Te najbardziej typowe usterki klimatyzacji samochodowej są najczęściej spowodowane przez nieszczelności. Im mniej czynnika chłodniczego w układzie, tym mniejsza wydajność układu klimatyzacji.
 7. Klimatyzacja się nie uruchamia. Pomimo tego, że w aucie jest klimatyzacja samochodowa, usterki uniemożliwiają jej uruchomienie. Jakie usterki? Najczęściej to awaria samej sprężarki klimatyzacji, sprzęgła sprężarki klimatyzacji (nie może się załączyć napęd z paska wieloklinowego na sprężarkę), albo panelu sterującego.
 8. Nie działa panel sterowania, przez co w ogóle nie działa klimatyzacja samochodowa. Najczęstsze usterki klimatyzacji w samochodzie dotyczą jej elementów, pracujących „fizycznie” i mających kontakt z czynnikiem chłodniczym. Jednak w niektórych autach zdarzają się także awarie panelu sterowania. W starszych samochodach psują się pokrętła, w nowszych panele dotykowe.

Przeczytaj również: Skraplacz klimatyzacji samochodowej – wszystko co warto wiedzieć.

Klimatyzacja samochodowa jak używać, aby się nie psuła?

Kierowca musi pamiętać o tym, że:

 • Należy delikatnie posługiwać się panelem sterowania, unikając siłowego przełączania przycisków i pokręteł;
 • Klimatyzacja musi być serwisowana i dezynfekowana co rok, należy też pamiętać o wymianie filtra kabinowego;
 • Raz na dwa lata należy wymienić filtr osuszacz klimatyzacji;
 • Co jakiś czas można samodzielnie zastosować środek do odświeżania, który nada ładny zapach klimatyzacji samochodowej;
 • W razie awarii należy jak najszybciej odwiedzić wyspecjalizowany warsztat samochodowy, aby naprawić klimatyzację. Na przykład nieszczelności.

Chcesz profesjonalnie serwisować klimatyzację albo ją naprawić? Zapraszamy do IRMAR

Nasz warsztat ma wyspecjalizowany sprzęt do obsługi klimatyzacji samochodowej (profesjonalne stacje obsługi klimatyzacji) a także świetnie wyszkolonych pracowników.
Jeśli chcesz utrzymać układ klimatyzacji w swoim aucie w bardzo dobrym stanie technicznym – zapraszamy do skorzystania z oferty serwisowania klimatyzacji w Twoim aucie.
Jeśli klimatyzacja w Twoim samochodzie nie działa we właściwy sposób – odwiedź nas. Przeprowadzimy dokładną diagnostykę i znajdziemy źródło problemu, a następnie usuniemy je.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...