Samochód a upał. Jak wysokie temperatury wpływają na nasz pojazd?

Samochód a upał. Jak wysokie temperatury wpływają na nasz pojazd?

Silny upał bardzo negatywnie wpływa na samochód. Nie tylko na karoserię, ale również na wnętrze auta oraz niektóre podzespoły. Silny upał może spowodować, że nie będzie można uruchomić samochodu. Problemy związane wysoką temperaturą to nie tylko słabo działająca klimatyzacja w samochodzie. Jest ich o wiele więcej. W niniejszym poradniku wymienimy najważniejsze zagrożenia i postaramy się poradzić, jak ich unikać.

Samochód wystawiony na działanie silnych promieni słonecznych bardzo szybko się nagrzewa. Nagrzewa się jego lakier. Nagrzewa się wnętrze samochodu, w którym temperatura może wzrosnąć nawet do 60 st. Celsjusza. Nagrzewają się także elementy pod maską samochodu. Temperatura pod maską również może wynieść 60 – 70 st. Celsjusza. Tymczasem optymalna temperatura pracy dla akumulatora samochodowego to 20 – 25 st. Celsjusza.

Przeczytaj również: Zadbaj o klimatyzację w swoim samochodzie – sprawną klimatyzacje docenisz zwłaszcza w trakcie upałów!

Samochód kontra upał – problemy z układem chłodzenia

Układ chłodzenia ma za zadanie utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika w trakcie pracy (tzw. temperatury roboczej). Aby mógł to wykonać, to w układzie musi znajdować się płyn chłodniczy o odpowiednich właściwościach; musi być odpowiednia ilość płynu, a sam układ musi być szczelny; termostat musi być sprawny; wentylator chłodnicy i uruchamiający go czujnik muszą być sprawne.  Jeśli w układzie chłodniczym jest woda, albo płyn o nieodpowiednich parametrach, może dojść do przegrzania silnika. Podobnie, jeśli w aucie jest niesprawny wentylator.

Przed rozpoczęciem lata warto: sprawdzić temperaturę, w jakiej płyn chłodniczy może się zagotować, sprawdzić poprawność pracy czujników, sprawdzić poprawność pracy wentylatora, skontrolować układ pod kątem występowania nieszczelności.

Samochód kontra upał – problemy z klimatyzacją

Często kierowcy skarżą się, że w trakcie upału jest słaba klimatyzacja w samochodzie. Dlaczego klimatyzacja w samochodzie słabo chłodzi? Kierowca może używać klimatyzacji w niewłaściwy sposób. Wnętrze samochodu może być nagrzane do temperatury nawet 60 – 70 st. C. Minie bardzo dużo czasu, zanim klimatyzacja schłodzi wnętrze auta. Co należy zrobić? Trzeba otworzyć wszystkie drzwi w samochodzie, aby temperatura we wnętrzu auta wyrównała się z temperaturą na zewnątrz. Czyli np. osiągnęła 30 st. Celsjusza. Można otworzyć wszystkie okna i przejechać samochodem ok. kilometra. To pozwoli jeszcze szybciej przewietrzyć wnętrze auta i obniżyć w nim temperaturę. Dopiero wtedy można włączyć klimatyzację.
Dlaczego klimatyzacja w samochodzie słabo chłodzi, pomimo obniżenia temperatury we wnętrzu kabiny? Powodem może być nieszczelność w układzie klimatyzacji. Im mniej czynnika w układzie, tym coraz gorsza wydajność klimatyzacji samochodowej. Klimatyzacja obciąża silnik i powoduje zwiększone zużycie paliwa, pracują nawiewy, ale do wnętrza kabiny wpada ciepłe powietrze.

Upały a akumulator

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że latem akumulator jest bardziej narażony na rozładowanie, niż zimą. Dlaczego? Im wyższa temperatura zewnętrzna, tym bardziej przyspiesza proces samorozładowania akumulatora. Jeśli temperatura pod maską sięga 60 st. Celsjusza, na skutek wystawienia auta na działanie promieni słonecznych, to proces samorozładowania akumulatora jest bardzo szybki. W efekcie kierowca albo uruchamia auto z trudem, po którymś razie (narażając na zużycie rozrusznik) albo w ogóle nie może uruchomić silnika. Rozładowany akumulator latem może zaskoczyć niejednego kierowcę. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim samochód należy chronić przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych.
Jeśli auto jeździ rzadko, albo na krótkich trasach, akumulator trzeba doładować, za pomocą prostownika albo ładowarki mikroprocesorowej. Takie traktowanie akumulatora sprawia, że znacząco przedłuża się okres jego eksploatacji.
Przed latem warto sprawdzić parametry akumulatora. Rozładowany akumulator latem to częsty problem.

Przeczytaj również: Sprawdź poziom oraz stan płynu chłodzenia – temperaturę zamarzania i temperaturę zagotowania płynu

Uszkodzenia lakieru na skutek upału

Nie jest to do końca udowodnione, ale można przypuszczać, że łuszczenie się lakieru bezbarwnego może być spowodowane wystawieniem auta na bardzo silne działanie promieni słonecznych w trakcie upałów. Poza tym upał uszkadza zewnętrzne elementy dekoracyjne z tworzywa.

Uszkodzenia wnętrza samochodu na skutek upału

Silne promieniowanie ultrafioletowe i wysokie temperatury są przyczyną przyspieszonego zużycia elementów wyposażenia wnętrza samochodu.  Skórzana tapicerka wysycha, przez co traci elastyczność i może zacząć pękać.  Tapicerka welurowa traci intensywny kolor i zaczyna blaknąć.  Elementy z tworzywa sztucznego (np. na desce rozdzielczej) nagrzewają się i również mogą tracić swój intensywny kolor.

Jak je chronić? Trzeba stosować odpowiednie kosmetyki, a także, jeśli to możliwe, nie wystawiać samochodu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Przyspieszone zużycie elementów gumowych na skutek upału

Wysoka temperatura i promieniowanie ultrafioletowe powodują wysychanie i przyspieszone uszkodzenie elementów gumowych. Najbardziej narażone na uszkodzenia są:

  • pióra wycieraczek samochodowych, które wysychają i robią się twarde, przez co mogą zacząć hałasować;
  • uszczelki samochodowe, które wysychają i mogą się kruszyć, powodując przedostawanie się do wnętrza auta hałasu, wilgoci i wody;
  • zewnętrzne elementy z gumy, np. gumowe zderzaki, które na skutek silnego promieniowania słonecznego tracą swój czarny kolor.

Auto warto chronić przed wpływem intensywnych promieni słonecznych. Do tego uszczelki należy konserwować za pomocą smaru silikonowego, nie tylko przed zimą.

Nagrzane wnętrze samochodu na skutek upału

O nagrzanym wnętrzu już wspomnieliśmy przy akapicie, w którym opisywaliśmy problemy z właściwą wydajnością układu klimatyzacji w trakcie upału.  Ale nagrzane wnętrze to także niebezpieczeństwo dla zdrowia. W przypadku niektórych osób może dojść nawet do zasłabnięcia.  Dlatego zawsze, przez rozpoczęciem jazdy warto otworzyć wszystkie drzwi w aucie i obniżyć temperaturę we wnętrzu pojazdu.

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...