Co zrobić z uszkodzonym rozrusznikiem i alternatorem?

tim-mossholder-OwBRQ0bykX8-unsplash

Uszkodzony rozrusznik lub alternator utrudniają, a nawet uniemożliwiają uruchomienie i funkcjonowanie silnika. Narażone na nieustanną eksploatację, po pewnym czasie mogą ulec awarii. Jeśli odmówiły współpracy, możemy zdecydować się na ich regenerację lub zakup nowego egzemplarza – oryginalnego albo zamiennika.

Awarie i naprawa alternatora

Najczęściej psującym się elementem jest tutaj regulator napięcia, powodując przepalanie się bezpieczników, zwarcie i uszkodzenie elektryki. Nierzadko występują także jego uszkodzenia mechaniczne. Alternator jest częścią łatwą do wymontowania z silnika, a jego regeneracja w warsztacie trwa raptem kilkadziesiąt minut, pozwalając w krótkim czasie przywrócić naszemu samochodowi pełną sprawność.

Usterki i naprawa rozrusznika

Większe problemy możemy napotkać w tym przypadku, szczególnie, jeśli dotyczy on nowszych modeli samochodów. W tym podzespole najczęściej psują się łożyska, koła zębate, tuleje, zespół sprzęgający czy włącznik elektromagnetyczny. Samo wymontowanie rozrusznika jest procesem żmudnym i długotrwałym, a w konsekwencji – kosztownym. Z tego względu często doradzamy regenerację lub wymianę na nowy egzemplarz, które pozwolą na długą, bezproblemową eksploatację samochodu.

Zakup nowych części

Czasami zdarza się, że nie ma możliwości naprawy lub regeneracji rozrusznika albo alternatora. W takim wypadku niezbędne będzie zamontowanie nowych. Jeżeli nasz samochód jest popularnym modelem, raczej nie powinno być problemu z zakupem oryginalnej. W szerokiej rynkowej ofercie znajdziemy zarówno drogie produkty, jak i tanie, chińskie zamienniki. Sytuacja staje się skomplikowana w momencie, gdy nasze auto nie należy do wersji często spotykanych na drogach. W takim przypadku szybszym i łatwiej dostępnym rozwiązaniem będzie regeneracja elementu.

Części oryginalne czy zamienniki?

Jeżeli stoimy przed koniecznością zakupu nowego rozrusznika lub alternatora, najlepszą opcją jest nabycie oryginalnych. Decydując się na to, otrzymamy najwyższą klasę wykonania oraz doskonałą kulturę pracy. Niestety zalety te wywołują także wysoką cenę. Wielu kierowców decyduje się na zastosowanie tańszych zamienników, które pozwolą na dalszą pracę alternatora i rozrusznika, nie gwarantując jednak odpowiedniej jakości i długotrwałej eksploatacji. Jeśli nie stać nas na oryginalną część, warto wziąć pod uwagę regenerację, która jest znacznie tańsza, a zregenerowany element często nie odbiega sprawnością od fabrycznego eg

Najnowsze wpisy

W naszej ofercie znajdziesz usługę myjni parowej! Dlaczego jest tak gorąco polecana przez specjalistów?

Za sprawą swoich licznych atutów, myjnia parowa zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Jej zalety doceniają zwłaszcza kierowcy, którym ...

Nadchodzą mrozy, uwaga na lakier samochodowy!

Zima zbliża się coraz większymi krokami. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze auto przetrwało ją w dobrym ...

Coś stuka w aucie, ale nie wiadomo co? To czas na komputerową diagnostykę

Z pewnością każdy chociaż raz był w sytuacji, kiedy to samochód zaczął szwankować, lecz przyczyna awarii nie była ...