Co to jest turbosprężarka i dlaczego jest tak istotna w silniku?

Turbocharged vs Supercharged - czym różni się silnik z turbosprężarką od tego z kompresorem?

Turbosprężarka to narzędzie mechaniczne, odpowiedzialne za zwiększenie siły silnika. W spalinowych napędach działa ona na zasadzie podwyższenia ilości powietrza, a jest zasilana poprzez gazy wylotowe.

Jak zbudowana jest turbosprężarka?

Takie urządzenie możemy podzielić na dwa elementy: sprężarkę i turbinę. Jedna z nich jest odpowiedzialna za gorąco, a druga za zimno. Jest to określenie, które mówi o temperaturze gazów, jakie płyną w określoną stronę. Obie części są wyposażone w wirniki, a ich wspólnym elementem jest wał. Zarówno turbina, jak i sprężarka skonstruowane są w kadłubach mających kształt ślimaka i są połączone trzecim, znajdującym się pośrodku. 

Gorąca część należy do systemu wylotowego sekcji napędowej. Jeśli chodzi o zimną, to jest ona elementem układu dolotowego motoru. Poza nimi, w turbosprężarce możemy spotkać łożyska ślizgowe czy oporowe, kanały olejowe, a także pierścienie odpowiedzialne za uszczelnienie. Pod względem konstrukcyjnym znajdują się jednak one w innych miejscach samochodu.

Jak działa turbosprężarka?

Jest to urządzenie, które swoje działanie opiera na gazach wylotowych przebiegających przez wirnik turbiny oraz usuwanych przez układ wydechowy. Poprzez działanie wała, ruch rotacyjny jest przesyłany na wirnik sprężarki. Ta część całego urządzenia spręża powietrze, które dostaje się przez filtr oraz dolot. Po tym procesie powietrze może zostać skierowane do kolektora dolotowego. Warto jednak zaznaczyć, że w większości modernistycznych konstrukcji wykorzystywany jest intercooler. Jego zadaniem jest schłodzenie rozgrzanego powietrza, zanim z powrotem dostanie się do komory spalania. 

Dlaczego turbosprężarka jest tak istotna?

Cel działania jest bardzo prosty. Jest ona stosowana w celu zwiększenia, poprawienia mocy silnika spalinowego. Opisane wcześniej procesy właśnie po to są przeprowadzane. Paliwo to środek, którego dostarczenie nie jest problemem. Może ono dostawać się w dowolnych ilościach, jednak doprowadzenie odpowiedniej ilości tlenu, aby mógł zajść proces spalania, to już inna kwestia. Aby taka sytuacja mogła mieć miejsce, wymagana jest właśnie turbosprężarka. To ona jest odpowiedzialna za dostarczenie większej ilości tlenu. 

Dodatkowymi zaletami zastosowania w silniku spalinowym turbosprężarki jest mniejsza emisja trujących substancji czy wolniejsze zużycie paliwa. To naprawdę ważne oraz przydatne urządzenie, które wiele wnosi do motoryzacji.

Najnowsze wpisy

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco to produkt ubezpieczeniowy, który pozwala zrekompensować straty wynikające z różnych nieprzyjemnych sytuacji, których może doświadczyć twój ...
Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Jeśli masz dość wosku, który jest rozwiązaniem na krótką metę i co chwilę trzeba go nakładać ponownie, powłoka ...
Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Temperatura silnika jest jednym z najważniejszych parametrów jego pracy. Kiedy dojdzie do uszkodzenia systemu odpowiedzialnego za kontrolowanie temperatury, ...