Zapach spalin w samochodzie – dlaczego czuć spaliny w aucie?

zapach-spalin-w-samochodzie-dlaczego-czuc-spaliny-w-aucie

Jeśli wyczuwasz zapach spalin w samochodzie (diesel lub benzyna) czas na szybką wizytę u mechanika. Zapach spalin w aucie może być szybko zdiagnozowany i usunięty przez specjalistów. Musisz pamiętać o tym, że wdychanie spalin to nie tylko utrata komfortu. To także zagrożenie dla zdrowia.

W trakcie pracy silnika spalinowego, zasilanego benzyną, olejem napędowym, albo gazem LPG/CNG powstają gazy spalinowe. Czyli popularnie – spaliny. Są one efektem spalania mieszaniny paliwa oraz powietrza, dobranych w odpowiednich proporcjach. Produktem ubocznym procesów spalania mieszanki paliwowo – powietrznej są szkodliwe substancje chemiczne (tlenki azotu, węglowodory, czad) i stałe, jak sadza. Dlatego układy wydechowe we współczesnych autach wyposażone są w szereg nowoczesnych podzespołów, mających na celu sprawne usuwanie szkodliwych składników spalin. Katalizatory trójdrożne, filtry cząstek stałych, układy SCR (w mniejszym stopniu zawory EGR), a także jak najbardziej precyzyjne spalanie są w stanie wyeliminować do 90 procent szkodliwych substancji ze spalin.

Podstawowym zadaniem układu wydechowego jest odprowadzanie spalin z silnika do wydechu, zamontowanego pod tylnym zderzakiem (wyjątkiem mogą być zmodyfikowane auta terenowe, w których wylot spalin umieszczony jest wysoko, za kabiną, aby nie zalała go woda podczas brodzenia).
W trakcie pracy jednostki napędowej, mieszanka paliwowo powietrzna jest spalana w cylindrach. Następnie gazy spalinowe są usuwane do kolektora wydechowego. Stamtąd, za pomocą rury wydechowej, poprowadzonej pod autem, są kierowane do wydechu.
Po drodze spaliny przechodzą przez wymienione wcześniej podzespoły układu wydechowego, odpowiedzialne za oczyszczanie spalin. A także przez tłumiki, które dzięki specjalnej budowie i odpowiednio wyprofilowanym komorom, wyciszają głośność gazów wydechowych. O tym jak głośny potrafi być silnik najlepiej świadczą motocykle albo stuningowane auta sportowe.

Przeczytaj również: Dlaczego trzeba wymieniać pasek rozrządu?

Śmierdzi spalinami w aucie – najczęściej przyczyną jest uszkodzony układ wydechowy

Zapach spalin w kabinie po odpaleniu, podczas jazdy, albo zapach spalin w samochodzie podczas postoju są najczęściej powodowane przez nieszczelny układ wydechowy.
Tak, układ powinien być szczelny i powinien zachować tą szczelność przez cały okres eksploatacji pojazdu.
Dlaczego robi się nieszczelny? Bo jest narażony na korozję, od zewnątrz (na skutek działania czynników atmosferycznych, wody, soli drogowej, uderzeń kamieniami) i od wewnątrz (para wodna i inne czynniki w spalinach). Korozja powoduje powstawanie dziur.
Nieszczelności w układzie wydechowym mogą być też spowodowane przez uszkodzenia mechaniczne, np. powstające pomiędzy połączeniami elementów układu wydechowego. Co jest ich powodem? Oczywiście, drgania, na jakie auto jest narażone w trakcie jazdy.

Czuć spaliny w aucie – diesel i benzyna. Może to problem z uszczelnieniem silnika?

Nie zawsze układ wydechowy jest odpowiedzialny za to, że w aucie czuć spalinami. Za to, że
w samochodzie śmierdzi spalinami, może być odpowiedzialny silnik. A dokładnie – uszkodzone uszczelnienia jednostki napędowej. Zapach spalin po odpaleniu jest właśnie często powodowany przez ten problem.
Co może być powodem?

  • Uszkodzona uszczelka pod głowicą. Może być powodem przedmuchów spalin na zewnątrz silnika, a potem sytuacja będzie analogiczna jak w przypadku uszczelki pod pokrywą zaworów. Mogą być też powodem tego, że śmierdzi spalinami z nawiewu albowiem w trakcie postoju pęd powietrza nie będzie kierować spalin pod auto. Gazy spalinowe będą się unosić i kierować w stronę podszybia. Stamtąd mogą być zassane do wnętrza samochodu.

Dlaczego śmierdzi spalinami w samochodzie?

Każdy samochód wymaga odpowiedniej (dość prostej) diagnostyki, wykonanej przez specjalistę. Pozwoli ona na precyzyjne ustalenie miejsca wycieku spalin i jego uszczelnienie. Najczęściej wstawia się nowe elementy rur, albo naprawia się tłumiki.
Czasami można stosować tymczasowe rozwiązania naprawcze, jak np. specjalne taśmy do uszczelniania rur i tłumików.

Dlaczego śmierdzi spalinami w samochodzie? Powodem może być skorodowany kolektor wydechowy, uszkodzona uszczelka kolektora wydechowego, albo miejsce montażu rury wydechowej do kolektora wydechowego. W aucie śmierdzi spalinami także na skutek uszkodzonej rury wydechowej prowadzącej od kolektora do katalizatora. Uszkodzona może być również plecionka z metalu. Czasami korozja i drgania atakują spawy, łączące poszczególne elementy układu wydechowego. Powodem awarii może być również uszkodzony jeden z tłumików (nieszczelny), a także zapchany zawór recyrkulacji spalin EGR.
Na koniec prozaiczna sprawa. Dlaczego śmierdzi spalinami na postoju, gdy pracuje silnik? W aucie mogą być uszkodzone (zużyte, popękane) uszczelki drzwi. Przez to pojazd traci szczelność i spaliny dostają się do wnętrza auta.

W aucie czuć spaliny? Śmierdzi spalinami po odpaleniu albo na postoju? Odwiedź warsztat Irmar w Krakowie!

Zastanawiasz się, dlaczego w aucie śmierdzi spalinami? Nasi specjaliści przeprowadzą profesjonalną diagnostykę i znajdą przyczynę problemu. Bardzo szybko naprawimy uszkodzenie i przywrócimy pełną sprawność i bezpieczeństwo Twojego samochodu.

Profesjonalna naprawa układów wydechowych w Krakowie – zapraszamy do Irmar!

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...