Zadbaj o klimatyzację w swoim samochodzie

Zadbaj o klimatyzację w swoim samochodzie

Obsługa klimatyzacji samochodowej ma ogromny wpływ na trwałość układu klimatyzacji. Wiele awarii jest powodowanych przez bezczynność urządzenia, albo rezygnację z serwisowania. Jak używać klimatyzacji w samochodzie, żeby nie powodować awarii? Jak korzystać z klimatyzacji samochodowej zimą?

Klimatyzacja samochodowa to bardzo przydatny układ, który każdy kierowca doceni o każdej porze roku. Wiosną i latem klimatyzacja samochodowa skutecznie schładza powietrze we wnętrzu samochodu. Jesienią i zimą pozwala na usunięcie z wnętrza samochodu wilgoci. A dzięki temu – zapobiega parowaniu szyb.

Jak wspomnieliśmy na początku naszego artykułu, większość awarii klimatyzacji spowodowana jest niewłaściwą obsługą, a także rezygnacją z serwisowania układu. Regularna konserwacja klimatyzacji w samochodzie jest konieczna, aby sprawdzić szczelność układu, a w razie nieszczelności, usunąć je.

Regularny przegląd klimatyzacji w samochodzie pozwala także usunąć niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia wirusy, grzyby i bakterie, gromadzące się na parowniku układu klimatyzacji. Zaniedbana klimatyzacja samochodowa może być źródłem alergii i poważnych chorób. Dotyczy to nie tylko klimatyzacji samochodowej. Jest to związane z każdym rodzajem klimatyzacji domowej, biurowej itd.

Przeczytaj również: Skraplacz klimatyzacji samochodowej – co to jest i jak działa?

Budowa i zasada działania klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa działa na tej samej zasadzie, co klimatyzacja domowa, biurowa, albo stosowana w zakładach pracy.
Jest to zamknięty układ, w którym krąży czynnik chłodniczy, będący mieszaniną gazów.
Kompresor klimatyzacji spręża czynnik i zapewnia mu ruch w zamkniętym układzie. W chłodnicy klimatyzacji (skraplaczu) czynnik chłodniczy ulega schłodzeniu (dzięki działaniu pędu powietrza, albo wentylatora) i skropleniu. Czyli przechodzi ze stanu gazowego w płynny. Dalej jest rozprężany w zaworze rozprężnym, który steruje ilością gazu. Czynnik chłodnicy w formie gazowej trafia do parownika. W nim odbiera ciepło z powietrza, pompowanego do wnętrza auta przez wentylator. Dalej czynnik znów trafia do sprężarki – i obieg trwa od nowa.
Dodatkowym elementem w układzie jest filtr osuszacz, który odbiera z czynnika chłodniczego ewentualną wilgoć.

W domowej instalacji klimatyzacji, sprężarka klimatyzacji napędzana jest przez silnik elektryczny. Jak to wygląda w samochodach?

W samochodach z silnikami spalinowymi kompresor klimatyzacji jest napędzany przez pasek wieloklinowy, przekazujący moc z koła pasowego na wale korbowym. Kiedy kierowca uruchomi klimatyzację, specjalne sprzęgło załącza napęd na sprężarkę. W standardowym samochodzie klimatyzacja nie działa bez włączonego silnika.

Ale są wyjątki. Klimatyzacja bez włączonego silnika może działać w pojazdach z systemami start – stop, w których silnik wyłącza się po zatrzymaniu przed światłami. Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy pozwala na to ilość energii zgromadzonej w akumulatorze. Jeśli energii jest za mało, silnik nie wyłączy się.

W samochodach z napędem hybrydowym i elektrycznym, sprężarka klimatyzacji jest napędzana przez silnik elektryczny. Ten czerpie energię z baterii litowo – jonowej, albo innego źródła energii, zamontowanego w pojeździe (baterii trakcyjnych itd.).
W tym przypadku klimatyzacja bez włączonego silnika także może działać, np. na postoju. Ale też tylko wtedy, gdy wystarczy na to energii w akumulatorze.

W niektórych samochodach elektrycznych stosuje się pompy ciepła. To urządzenia, które działają tak samo, jak klimatyzatory typu split w domach. Można odwracać kierunek przepływu gazu. Dzięki temu samochodowa pompa ciepła może schładzać wnętrze auta (oddając ciepło na zewnątrz), albo ogrzewać wnętrze.

Konserwacja klimatyzacji samochodowej – jak powinna przebiegać?

Eksploatacja klimatyzacji samochodowej wiąże się z koniecznością jej serwisowania. Jak dbać o klimatyzację w aucie?
• Raz w roku należy przeprowadzić przegląd klimatyzacji. Polega on na tym, że w warsztacie układ klimatyzacji jest podłączany do specjalnej maszyny. Z układ odsysa się gaz (czynnik chłodniczy). Następnie, za pomocą wybranej przez warsztat metody, sprawdza się szczelność klimatyzacji. Jeśli jest szczelna, wprowadza się do niej czynnik z olejem mineralnym, przeznaczonym do smarowania sprężarki. Olej krąży w czynnikiem chłodniczym w układzie.
• Raz w roku należy zdezynfekować klimatyzację samochodową. W tym celu stosuje się specjalne pianki (ze środkami bakteriobójczymi), ozon, albo ultradźwięki, niosące ze sobą środki bakteriobójcze. Tylko zastosowanie ozonu, albo środków bakteriobójczych sprawia, że klimatyzacja zostanie prawidłowo oczyszczona. Stosowanie środków do dezynfekcji klimatyzacji (także samodzielnej) bez dodatku środków bakteriobójczych nie pozwala na skuteczną dezynfekcję klimatyzacji.
• Raz na dwa lata trzeba wymienić filtr osuszacz.
• Raz na rok trzeba wymienić filtr kabinowy (albo częściej).
W przypadku awarii klimatyzacji samochodowej, należy jak najszybciej odwiedzić warsztat.

Podsumowując: jak dbać o klimatyzację w samochodzie? Trzeba ją serwisować i często używać. Jak powinno wyglądać prawidłowe używanie klimatyzacji w samochodzie? Odpowiemy w następnym akapicie.

Właściwa obsługa klimatyzacji samochodowej

Jak korzystać z klimatyzacji w samochodzie, żeby unikać awarii?Są odpowiednie zasady używania klimatyzacji w samochodzie. Oto one.
• Klimatyzacja samochodowa musi pracować minimum raz w tygodniu. Minimalny czas pracy to ok. 15 – 20 minut. Dlaczego układ trzeba włączać? Regularna praca pozwala na smarowanie sprężarki i zapobiega korozji i zapchaniu przewodów przez olej mineralny.
• Klimatyzacja samochodowa musi także pracować zimą.
• W razie uszkodzeń powypadkowych, mechanicznych albo zauważenia problemów z właściwym działaniem układu, należy sprawdzić jego szczelność i poprawność pracy poszczególnych podzespołów.
• Należy unikać samodzielnych napraw układu. Do nich niezbędny jest specjalistyczny sprzęt (stacja obsługi klimatyzacji).

Przeczytaj również: Klimatyzacja samochodowa – nie tylko na lato

Jak używać klimatyzacji w samochodzie latem?

Jak prawidłowo używać klimatyzacji w samochodzie, w trakcie gorącego dnia? Należy otworzyć wszystkie drzwi w aucie i odczekać kilka minut. Temperatura wewnątrz auta wyrówna się z temperaturą na zewnątrz. Dopiero wtedy można włączyć silnik i klimatyzację.
Należy pamiętać o tym, aby nie ustawiać temperatury wewnątrz auta na niższą, niż 7 st. od temperatury na zewnątrz. W przeciwnym razie można doprowadzić do szoku termicznego i do przeziębienia.

Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą?

Wielu kierowców puka się w głowy, słysząc o używaniu klimatyzacji zimą w samochodzie. Co mamy chłodzić, kiedy na dworze jest mróz?
Używanie klimatyzacji w zimie nie ma na celu schładzania powietrza. Pozwala jedynie na pracę układu i wysuszenie jego wnętrza, poprzez eliminację wilgoci.
Jak to zrobić? Należy ustawić obieg powietrza na wewnętrzny i nacisnąć ikonę śnieżynki.
Usuwanie wilgoci pozwoli na skuteczną walkę z zaparowanymi szybami.

Sprawna klimatyzacja samochodowa – przegląd w IRMAR!

Jeśli masz auto z układem klimatyzacji i chcesz zadbać o jego sprawność – zapraszamy do IRMAR. Nasi specjaliści dysponują profesjonalnym sprzętem do dezynfekcji, kontroli szczelności, serwisowania i napraw układów klimatyzacji samochodowej.
Zajmujemy się serwisem i naprawami układów klimatyzacji, w każdym samochodzie.
Zapraszamy!

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...