Klimatyzacja samochodowa – nie tylko na lato

Co zrobić, żeby klimatyzacja działała bez zarzutu

Chociaż jeszcze niedawno klimatyzacja w samochodzie postrzegana była jako luksus, dzisiaj jest już standardowym wyposażeniem każdego pojazdu.  Upalne lata sprawiają, że dla zdrowia kierowców podróżujących zwłaszcza w miastach, posiadanie jej jest koniecznością, ale nie oznacza to, że nie skorzystamy z klimatyzacji samochodowej również zimą. Jednakże zaniedbana klima może wyrządzić więcej szkód niż pożytku! Co robić, aby klimatyzacja samochodowa działała bez zarzutu?

Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Zasada działania klimatyzacji samochodowej jest bardzo prosta. Klimatyzacja samochodowa działa bowiem na zasadzie bardzo zbliżonej do działania lodówki. Na elementy klimatyzacji samochodowej składają się: kompresor, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężający oraz parownik wraz z wiatrakiem wentylatora. Układ ten można podzielić na dwie części: wysokociśnieniową i niskociśnieniową. W układzie krąży czynnik chłodniczy, za sprawą którego powietrze dostające się do kabiny przez układ wentylacji jest przyjemnie chłodne. Budowa klimatyzacji w samochodzie, jak widać, mimo prostoty działania, nie należy do najprostszych. Czy klimatyzacja samochodowa przydaje się zimą? Jak najbardziej! Chłodne powietrze można zastąpić ciepłym, w dodatku unikamy parowania szyb od środka.

Jakie są oznaki niesprawnej klimatyzacji?

Pierwsza odpowiedź nasuwa się sama: klimatyzacja w aucie nie chłodzi powietrza. Jest to objaw ewidentnej awarii. Problemy z klimatyzacją samochodową mogą mieć również inną naturę: szyby samochodowe nadmiernie parują, a z wentylatorów wydobywa się mało przyjemny zapach, który można porównać do nieumytej lodówki. Czasem można również zwrócić uwagę na podwyższone spalanie lub głośniejszą niż zazwyczaj pracę, jednak może to być trudne do wychwycenia w nowszych, dobrze wyciszonych autach.

Dlaczego klimatyzacja w aucie nie chłodzi? Jeśli mamy do czynienia z mało wydajnym chłodzeniem bądź jego zupełnym brakiem, przyczyną może być brak czynnika chłodniczego lub jego niedobór. W takim wypadku zaleca się jego uzupełnienie, czyli potocznie mówiąc „nabicie”. Parowanie szyb to najczęściej efekt zapchanego filtra kabinowego, a brzydki zapach to konsekwencja zabrudzenia układu wentylacji (choć może za tym stać również brudny filtr kabinowy). Trzeba także mieć na uwadze, że parownik klimatyzacji to wręcz wymarzone środowiska dla niezliczonych kolonii grzybów, które mogą potem trafić do płuc kierowcy!

Jak zadbać o klimatyzację samochodową?

Po pierwsze klimatyzację samochodową należy regularnie serwisować. Czynnik chłodniczy powinien być często uzupełniany, gdyż jego ubytki są spowodowane również normalną eksploatacją. Przynajmniej raz w roku należy wyczyścić układ wentylacji, pozbywając się przy tym ewentualnego zagrzybienia. Konieczna jest również regularna kontrola i wymiana filtra kabinowego. Usługa serwisowania klimatyzacji samochodowej to wydatek rzędu 150-450 zł w zależności od modelu pojazdu. Aby samodzielnie wpłynąć na przedłużenie czystości klimatyzacji w samochodzie, przed zakończeniem jazdy należy włączyć na chwilę ogrzewanie na obiegu zamkniętym i wyłączyć klimatyzacje. Taki zabieg pozwoli osuszyć parownik i tym samym ograniczyć namnażanie się grzybów.

Zobacz także: Samochód a upał. Jak wysokie temperatury wpływają na nasz pojazd?

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...