Skuteczne zabezpieczenie lakieru na zimę – czy woskować samochód na zimę, czy stosować inne metody ochrony lakieru?

Auto-detailing na sezon jesień/zima. Czy warto?

W trakcie zimy auto jest narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, które między innymi niszczą jego lakier. Jak doskonale wiadomo, powłoka lakiernicza chroni auto przed korozją. Poza tym ma ona ogromny wpływ na wygląd zewnętrzny samochodu – i co oczywiste, na jego atrakcyjność i wartość. Jeśli ktoś pyta: czy warto zrobić zabezpieczenie lakieru na zimę, czy warto wykonać woskowanie lakieru na zimę, albo zastosować inną metodę – odpowiadamy: zdecydowanie tak!

W trakcie zimy lakier jest wystawiony na działanie dużych wahań temperatur. Od kilku stopni powyżej zera do silnych mrozów. Na lakierze osadza się szadź. Współczesne zimy są bardzo mokre. Jest mnóstwo wilgoci. Wilgoć to nie tylko woda. Wilgoć niesie ze sobą szereg zanieczyszczeń, takich jak cząsteczki piasku i inne, które wywołują korozję. Jeśli warstwa lakiernicza jest gdzieś uszkodzona, wilgoć i korozja znajdą dojście… W trakcie mrozu nie można myć auta, bo można uszkodzić jego lakier na skutek szoku termicznego. Ale samochód może zostać „zbombardowany” przez ptaki. A zalegające na lakierze odchody mogą być powodem plam i poważnych uszkodzeń. Lakier może też uszkodzić sam kierowca. Często można zobaczyć kierowców, którzy namiętnie czyszczą auta skrobaczkami, gdy tylko osiądzie na nich szadź. Od razu tego nie widać. Dopiero po pewnym czasie widoczne są ryski różnych rozmiarów, które psują wygląd samochodu.

Przeczytaj również: Kiedy w trakcie zimy założyć łańcuchy na koła, żeby jeździć bezpiecznie?

Zabezpieczenie lakieru na zimę – jakie metody są dostępne i najbardziej skuteczne?

Przede wszystkim lakier trzeba dokładnie oczyścić przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody ochrony. Następnie należy przeprowadzić jego inspekcję. Po co?

 • Trudno zabezpieczać lakier przed korozją, gdy korozja już znajduje się na nadwoziu. Niewielkie naloty korozji mogą oznaczać, że w niewidocznych miejscach korozja poczyniła już bardzo poważne szkody. Takie uszkodzenia należy usunąć i sprawdzić, w jakim stanie jest blacha.
 • Nie można zabezpieczać lakieru, na którym są bąble. Pojawiają się one najczęściej na progach, albo pod listwami ochronnymi. Bąbel rdzy najczęściej oznacza, że pod nim jest dziura na wylot, wyżarta przez korozję.
 • Trudno jest zabezpieczać lakier, na którym są bardzo głębokie rysy, dochodzące do lakieru podkładowego. To powinno zostać naprawione. Jednak ostatecznie można zastosować kolorowy wosk, w celu ukrycia uszkodzenia.

Woskowanie lakieru na zimę

Czy woskować samochód na zimę? Tak, najlepiej zrobić to w trakcie ostatnich ciepłych dni jesiennych. To podstawowa, dość dobra i tania metoda zabezpieczenia samochodu. Woskowanie lakieru na zimę powinno zabezpieczyć lakier na ok. 3 – 4 miesiące.

 • Lakier musi zostać odpowiednio przygotowany do nałożenia wosku, aby zapewnić maksymalną ochronę i długotrwały efekt prac. Trzeba przeprowadzić dekontaminację, następnie zastosować dobry wosk i rozprowadzić go na całym nadwoziu. Wosk musi zostać odpowiednio wypolerowany.
 • Taka powłoka ochronna skutecznie obroni lakier przed atakami korozji. Trzeba jednak uważać na ptasie odchody i usuwać je.
 • W trakcie ciepłych dni (powyżej 10 st. C) w trakcie zimy można zastosować preparat typu quick detailer, aby odświeżyć wygląd auta i nadać mu blask.

Skuteczna ochrona lakieru na zimę dzięki powłoce ceramicznej

Powłoka ceramiczna to najbardziej skuteczna ochrona przed zimowymi warunkami. Powłoka ceramiczna chroni auto nie tylko przed korozją, ale także przed ptasimi odchodami i delikatnymi zarysowaniami.

 • Powłoka ceramiczna zapewnia ochronę nawet do 5 lat. Ale…
 • Musi być położona przez specjalistów.
 • Lakier musi być odpowiednio przygotowany do nałożenia powłoki ceramicznej. Trzeba go dokładnie oczyścić, zastosować glinkowanie, odtłuszczanie, usuwanie pyłów z klocków hamulcowych itd.
 • Powłoka ceramiczna wymaga odświeżania raz na rok za pomocą specjalnego środka.
 • Zapewnia ona nie tylko skuteczną ochronę lakieru, ale także jego piękny połysk.
 • W ten sposób, przy pomocy ceramiki, można zabezpieczyć też szyby, klosze reflektorów oraz elementy dekoracyjne.

Przeczytaj również: Za co można dostać mandat w trakcie zimy?

Ochrona lakieru przed zimą – co jeszcze warto zrobić z karoserią auta?

Zabezpieczenie karoserii przed zimą musi obejmować także zamki (nawet w autach z centralnym zamkiem) i uszczelki auta.

 • Zamki (nawet w autach z centralnym zamkiem jest jeden bębenek w drzwiach kierowcy) trzeba nasmarować specjalnym smarem. Po co? Żeby działały sprawnie. Jeśli dojdzie do rozładowania akumulatora, jedynym sposobem na otwarcie auta będzie użycie standardowego kluczyka.
 • Koniecznie należy przesmarować uszczelki za pomocą smaru silikonowego. Wcześniej trzeba je wyczyścić. Po co? Dzięki temu nie przymarzną i będą elastyczne.

Oczywiście, jeśli ktoś może, to warto trzymać auto w garażu, albo pod pokrowcem. To skutecznie ochroni pojazd przed szadzią i przed zamarzaniem szyb i zamków.

Nasi eksperci doradzą, jak zabezpieczyć lakier samochodu na zimę

Odwiedź Irmar! Nasi mechanicy dokonają inspekcji lakieru w Twoim aucie i doradzą, jaką metodę zabezpieczenia lakieru przed zimą warto zastosować. Nasz warsztat ma nowoczesną myjnię parową. Poza tym nasi specjaliści nakładają woski i powłoki ceramiczne.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...