Kiedy łańcuchy na koła

Kiedy łańcuchy na koła

Łańcuch na koła to ratunek dla kierowcy w sytuacji, w której na drogach jest bardzo dużo śniegu, albo śniegu z lodem. Łańcuchy na koła (znane też jako łańcuchy śniegowe) to rozwiązanie, które idealnie sprawdza się w rejonach górskich i podgórskich. W niektórych miejscach łańcuchy na opony zimowe są obowiązkowe, a ich stosowanie wymuszają odpowiednie znaki.

Łańcuchy samochodowe to splot łańcuchów metalowych, które montuje się na kołach auta w celu zwiększenia przyczepności na drogach pokrytych śniegiem i lodem. Gruba warstwa śniegu albo śniegu z lodem może sprawić, że nawet najlepsze opony zimowe nie pozwolą na kierowanie autem i pokonanie niebezpiecznej trasy.

Łańcuchy zimowe, założone na koła, wbijają się w warstwę śniegu i lodu, pozwalając na poruszanie się i kierowanie autem. Oczywiście, z niedużą prędkością – max. do 40 km/h, jeśli sytuacja na to pozwala. Lepiej wolniej.

Łańcuchy na opony zimowe są przede wszystkim doceniane przez mieszkańców terenów, na których występują obfite opady śniegu i ciężkie zimy. To przede wszystkim tereny górskie i podgórskie. Ale nie tylko. Łańcuchy zimowe na koła mogą być potrzebne także w rejonach nizinnych, jak np. Polska północno – wschodnia, gdzie jest polski biegun zimna.
W razie bardzo obfitych opadów śniegu, łańcuchy do samochodu mogą przydać się nawet w centrum kraju. Zwłaszcza na drogach gorszej jakości, szutrowych czy piaszczystych, gdzie nie ma szans na odśnieżanie.

Przeczytaj również: ABS, ASR i ESP – chronią przed poślizgiem także w trakcie zimy.

Czy można dostać mandat za łańcuchy śniegowe na koła?

Tak. Łańcuchy na koła samochodowe można stosować tylko tam, gdzie drogi są pokryte śniegiem i lodem. Jeśli kierowca wjedzie na asfalt (albo inny rodzaj nawierzchni, który nie jest pokryty grubą warstwą śniegu i lodu, np. kostkę brukową), musi zdjąć łańcuchy z kół. W przeciwnym razie można dostać mandat.
Poza tym opony z założonymi łańcuchami, jadące po nawierzchni bez śniegu, nie zapewniają właściwej przyczepności do drogi. Zatem – łańcuchy śniegowe trzeba zdemontować dla własnego bezpieczeństwa. Można też doprowadzić do uszkodzenia nawierzchni drogi, a także samych opon.

Łańcuchy na koła – gdzie obowiązkowe w Polsce?

W naszym kraju łańcuchy na koła są obowiązkowe tylko w jednej sytuacji. W trakcie zimy, wszędzie tam, gdzie znajduje się znak drogowy C18 (opona z łańcuchami na tle niebieskiego okręgu). Znak drogowy C18 oznacza nakaz jazdy na łańcuchach (jeśli droga jest pokryta śniegiem lub lodem). Znak ten jest montowany przede wszystkim na górskich drogach.

Kierowcy muszą stosować się także do znaku C19 (przekreślona na czerwono opona z łańcuchami, na tle niebieskiego okręgu). Znak ten oznacza: koniec nakazu jazdy na łańcuchach przeciwśniegowych.

Kiedy stosować łańcuchy na koła i gdzie je ze sobą zabrać?

Łańcuchy przeciwśniegowe warto zabierać w rejony górskiej i podgórskie, w trakcie wyjazdów po kraju i za granicę.
Łańcuchy są pakowane w specjalne etui z tworzywa, albo z mocnej folii, zapobiegające ich plątaniu. Nie zabierają dużo miejsca w bagażniku.
Łańcuchy na koła przydadzą się też tym osobom, które dużo jeżdżą poza miastem i po drogach gorszej jakości (gminnych, szutrowych itd.), w trakcie śnieżnych zim.

Jak dobrać łańcuchy na koła?

Łańcuchy na koła dobiera się do konkretnego rozmiaru ogumienia, stosowanego w samochodzie. Producent samochodu powinien umieścić informacje o rozmiarze łańcucha, jaki należy zastosować do konkretnego modelu opon i felg, w danym modelu auta.

W sieci można znaleźć specjalne konfiguratory, w których można znaleźć odpowiednie rozmiary łańcuchów śniegowych, po wprowadzeniu podstawowych danych, dotyczących samochodu.
Przykład: do popularnego modelu opon, o rozmiarze 205/55 R16 pasują łańcuchy śniegowe rozmiar 90. Do innych rozmiarów kół stosuje się inne rozmiary łańcuchów śniegowych.

Przeczytaj również: Samochód po zimie – co w nim sprawdzić?

Łańcuchy na koła – na którą oś je zakładać?

Łańcuchy śniegowe montuje się na oś napędową.
W starszych modelach aut z napędem 4×4, należy je zamontować na obie osie.
Przede wszystkim należy zajrzeć do instrukcji auta.

Jakie łańcuchy śniegowe wybrać?

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni rozmiar.
Następnie można zwrócić uwagę na jakość. W sklepach można znaleźć wiele modeli łańcuchów, w tym wiele dobrych, produkowanych w Polsce.

Czym różnią się od siebie poszczególne łańcuchy? Jakością wykonania, technologią, stosowaniem napinaczy, ułatwiających montaż łańcucha, certyfikatami (warto wybierać tylko te certyfikowane), sposobem montażu (niektóre nie wymagają najeżdżania), rodzajami opakowań, długością gwarancji itd.
Gdzie kupić łańcuchy na koła? Można je kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych, specjalizujących się w sprzedaży artykułów motoryzacyjnych.
Jakie łańcuchy na koła warto wybrać? Dobrej jakości, z certyfikatami.

Jak założyć łańcuch na koła?

Zakładanie łańcuchów na koła w samochodzie nie jest łatwe.
Łańcuchy do samochodów osobowych należy montować zgodnie z zaleceniami producenta łańcucha. Każdy producent dołącza instrukcję montażu. Poza tym w sieci można znaleźć cały szereg filmów, które pokazują krok po kroku, jak montować łańcuchy na kołach.

Zakładanie łańcuchów na koła można podzielić na etapy:

  • Wyjęcie z opakowania i rozplątanie, poprzez załapanie za linkę tylnego pierścienia i potrzaśnięcie;
  • Ułożenie pod samochodem, tak, żeby środek łańcucha był przy wewnętrznej części koła;
  • Naciągnięcie łańcucha na oponę;
  • Złączenie zewnętrznej części łańcucha.

Przygotuj samochód do zimy z IRMAR

Jeśli mieszkasz w okolicach Krakowa, odwiedź nasz warsztat. Serwisujemy i naprawiamy, w profesjonalny sposób, samochody wszystkich marek. Montujemy i serwisujemy ogumienie samochodowe. Z nami przygotujesz pojazd do zimy, zdiagnozujesz wszystkie problemy, przeprowadzisz serwis i naprawy.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...