Kiedy łańcuchy na koła

Kiedy łańcuchy na koła

Łańcuchy śniegowe kojarzą nam się z wyjazdem w wysokie góry. Tymczasem są sytuacje, w których wystarczy niewielkie nachylenie terenu, ośnieżone wzniesienie, by nawet najlepsze zimowe opony poległy w nierównej walce. Gdzie i kiedy zatem każdy kierowca powinien zaprzyjaźnić się z łańcuchami na koła?

Łańcuchy zawsze przy sobie

W Polsce użycie łańcuchów śniegowych jest obowiązkowe tylko na odpowiednio oznakowanych odcinkach dróg. Informuje nas o tym znak C-18 „nakaz używania łańcuchów przeciwślizgowych”, umieszczony przed wjazdem na konkretny odcinek. Jednak może się zdarzyć, że śnieg obficie zasypie lub lód pokryje nawierzchnię drogi, na której łańcuchy nie są wcale wymagane i – mimo iż obowiązku zakładania łańcuchów na niej nie ma – jazda będzie niemożliwa. Warto zatem zawsze zaopatrywać się w łańcuchy, jeśli wybieramy się w góry, nawet te niewysokie, w sezonie, w którym możemy w nich zastać śnieg. Przy czym podobna historia może nas spotkać nawet na terenach niegórzystych, np. na bocznych wiejskich drogach o lekkim nachyleniu – droga główna może być czarna, a boczna nieprzejezdna.

Mandat za używanie łańcuchów

Należy przy tym pamiętać, że jazda z łańcuchami na kołach jest zabroniona, jeśli warunki tego nie wymagają. Art. 60. Ust. 2 pkt. 5. Prawa o ruchu drogowym stanowi, że „Zabrania się używania opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi”. Można więc złapać mandat np. jeśli przed wjazdem na drogę zobaczymy znak C-18, będzie ona „sucha”, a my nadgorliwie i tak założymy łańcuchy. Albo za niezdjęcie ich w porę po zjechaniu z drogi z nakazem ich zakładania. O tym, że nie mamy już obowiązku jeździć na łańcuchach informuje z kolei znak C-19, który odwołuje C-18. Łańcuchy z oczywistych względów nie obowiązują zatem w lecie – chyba, że wystąpią akurat anomalie pogodowe.

A co poza Polską?

Warto każdorazowo sprawdzić przepisy obowiązujące w kraju, do którego zamierzamy jechać samochodem. Nie ma ogólnych reguł dla np. całej Europy. Co kraj to obyczaj. W Niemczech, Liechtensteinie czy Szwajcarii obowiązują podobne przepisy do tych w Polsce, ale już np. Francja wymaga jazdy na łańcuchach od 1 listopada do 31 marca na drogach 48 górskich departamentów, ale tylko jeśli samochód jeździ na letnich oponach (nie dotyczy ciężarówek – te niezależnie od rodzaju opon muszą mieć łańcuchy). W Holandii z kolei jazda na łańcuchach po drogach publicznych jest zabroniona. W niektórych państwach wymagane jest wożenie łańcuchów w samochodzie jak apteczki samochodowej czy gaśnicy przez cały rok, nawet latem.

Poza zaznajomieniem się z przepisami dotyczącymi tego gdzie i kiedy zakładać łańcuchy, warto dowiedzieć się także jak to robić. Ale to już temat na osobny wpis.

 

Najnowsze wpisy

Kiedy łańcuchy na koła

Kiedy łańcuchy na koła

Łańcuchy śniegowe kojarzą nam się z wyjazdem w wysokie góry. Tymczasem są sytuacje, w których wystarczy niewielkie nachylenie ...
Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w naszym samochodzie jest olej silnikowy, który odpowiada za prawidłową pracę jednostki napędowej. ...
Za co można dostać mandat zimą

Za co można dostać mandat zimą

Wraz z rozpoczęciem 2022 roku uwagę kierowców zaprząta nowy taryfikator mandatów, karnych, jakie można dostać na drodze. Przy ...