Kiedy łańcuchy na koła

Łańcuchy śniegowe kojarzą nam się z wyjazdem w wysokie góry. Tymczasem są sytuacje, w których wystarczy niewielkie nachylenie terenu, ośnieżone wzniesienie, by nawet najlepsze zimowe opony poległy w nierównej walce. Gdzie i kiedy zatem każdy kierowca powinien zaprzyjaźnić się z łańcuchami na koła?
Łańcuchy zawsze przy sobie
W Polsce użycie łańcuchów śniegowych jest obowiązkowe tylko na odpowiednio oznakowanych odcinkach dróg. Informuje nas o tym znak C-18 „nakaz używania łańcuchów przeciwślizgowych”, umieszczony przed wjazdem na konkretny odcinek. Jednak może się zdarzyć, że śnieg obficie zasypie lub lód pokryje nawierzchnię drogi, na której łańcuchy nie są wcale wymagane i – mimo iż obowiązku zakładania łańcuchów na niej nie ma – jazda będzie niemożliwa. Warto zatem zawsze zaopatrywać się w łańcuchy, jeśli wybieramy się w góry, nawet te niewysokie, w sezonie, w którym możemy w nich zastać śnieg. Przy czym podobna historia może nas spotkać nawet na terenach niegórzystych, np. na bocznych wiejskich drogach o lekkim nachyleniu – droga główna może być czarna, a boczna nieprzejezdna.
Mandat za używanie łańcuchów
Należy przy tym pamiętać, że jazda z łańcuchami na kołach jest zabroniona, jeśli warunki tego nie wymagają. Art. 60. Ust. 2 pkt. 5. Prawa o ruchu drogowym stanowi, że „Zabrania się używania opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi”. Można więc złapać mandat np. jeśli przed wjazdem na drogę zobaczymy znak C-18, będzie ona „sucha”, a my nadgorliwie i tak założymy łańcuchy. Albo za niezdjęcie ich w porę po zjechaniu z drogi z nakazem ich zakładania. O tym, że nie mamy już obowiązku jeździć na łańcuchach informuje z kolei znak C-19, który odwołuje C-18. Łańcuchy z oczywistych względów nie obowiązują zatem w lecie – chyba, że wystąpią akurat anomalie pogodowe.
A co poza Polską?
Warto każdorazowo sprawdzić przepisy obowiązujące w kraju, do którego zamierzamy jechać samochodem. Nie ma ogólnych reguł dla np. całej Europy. Co kraj to obyczaj. W Niemczech, Liechtensteinie czy Szwajcarii obowiązują podobne przepisy do tych w Polsce, ale już np. Francja wymaga jazdy na łańcuchach od 1 listopada do 31 marca na drogach 48 górskich departamentów, ale tylko jeśli samochód jeździ na letnich oponach (nie dotyczy ciężarówek – te niezależnie od rodzaju opon muszą mieć łańcuchy). W Holandii z kolei jazda na łańcuchach po drogach publicznych jest zabroniona. W niektórych państwach wymagane jest wożenie łańcuchów w samochodzie jak apteczki samochodowej czy gaśnicy przez cały rok, nawet latem.
Poza zaznajomieniem się z przepisami dotyczącymi tego gdzie i kiedy zakładać łańcuchy, warto dowiedzieć się także jak to robić. Ale to już temat na osobny wpis.