Wiosenne porządki. Mycie kokpitu w samochodzie. Czyszczenie miejsca pracy kierowcy
Mycie kokpitu we współczesnym aucie to pewne wyzwanie. Nowoczesny kokpit składa się z wielu elementów, w tym bardzo delikatnych. Jak wyczyścić kokpit w samochodzie domowym sposobem, który nie będzie gorszy od czyszczenia auta w salonie detailingu?
Kokpit auta to inaczej miejsce pracy kierowcy. W starszych samochodach składał się z kierownicy, przełączników przy kierownicy, przycisków na desce i zegarów, ukrytych za przezroczystą pleksi.
W nowszych samochodach i autach klas wyższych kokpit jest wyposażony w nowoczesne wyświetlacze a także materiały wysokiej klasy, w tym skórę (naturalną lub sztuczną), miękkie plastiki, elementy dekoracyjne z drewna, tworzywa imitującego drewno, aluminium i szczotkowanej stali. O wszystko trzeba odpowiednio zadbać.
Przeczytaj również: Pranie tapicerki samochodowej – jakie metody są najlepsze?
Czyszczenie kokpitu samochodu – obowiązek i przyjemność
Czyszczenie kokpitu auta to przede wszystkim obowiązek.
- Każdego dnia dotykasz przełączników i przycisków na desce rozdzielczej. Przez to zostają na nich bakterie, tłuste plamy (z jedzenia, ze środków chemicznych, z paliwa, oleju, wszystkiego czego wcześniej dotykałaś/eś).
- Na wszystkich elementach kokpitu osiada kurz. W końcu pewnego dnia przestaniesz widzieć, co pokazują przyrządy analogowe lub elektroniczne wyświetlacze.
Czyszczenie kokpitu w samochodzie to także przyjemność. Dlaczego?
- Bo zapewnia satysfakcję.
- Kiedy usiądziesz za kierownicą wyczyszczonego i pachnącego auta, poczujesz się jak w eleganckim salonie. To sama przyjemność.
- To większe bezpieczeństwo, bo wyraźnie widzisz wskazania przyrządów.
- To także większe bezpieczeństwo, bo na elementach kokpitu nie ma bakterii.
Czym myć kokpit w samochodzie?
Są różne środki do czyszczenia kokpitu samochodu. Możesz wybrać uniwersalny preparat do czyszczenia kokpitu samochodu w sprayu lub w formie płynu. To najprostszy i najszybszy sposób na mycie kokpitu w samochodzie.
Jeśli jednak chcesz wyczyścić kokpit w samochodzie jak specjalista z salonu detailingu, musisz zrobić to w następujący sposób:
- Zetrzyj kurz ze wszystkich elementów za pomocą delikatnej i czystej ściereczki;
- Użyj pędzelka detailingowego do usunięcia kurzu z zakamarków. Możesz również użyć patyczków kosmetycznych.
- Za pomocą wilgotnej ściereczki, umoczonej w wodzie z odrobiną mydła w płynie wyczyść dokładnie wszystkie powierzchnie i poczekaj aż wyschną.
- Zastosuj mleczko do czyszczenia kokpitu samochodu. Nałóż je na tworzywa, odczekać kilkadziesiąt sekund i wypoleruj. Możesz również zastosować mleczko do elementów ze stali i aluminium. Mleczko jest lepsze niż spray do czyszczenia kokpitu samochodu, albowiem spray rozpyla produkt na inne powierzchnie wokół, np. na szybę i na ekran. Delikatnie wyczyść nim również dźwignie i przyciski.
- Zastosuj specjalny środek do czyszczenia kokpitu w samochodzie, przeznaczony do czyszczenia ekranów. Przetrzyj, odczekaj, wypoleruj. Możesz również, w razie potrzeby użyć środka do ekranów komputerowych, a nawet delikatnego środka do mycia szyb (o słabym stężeniu).
- Mycie kokpitu w samochodzie zakończ, nakładając mleczko do pielęgnacji skóry. Bez względu na to, czy jest to skóra naturalna czy ekologiczna. Zastosuj je na mieszek dźwigni zmiany biegów, mieszek dźwigni hamulca ręcznego i skórzaną kierownicę. Pokryj delikatną warstwą i odczekać, aż wsiąknie. Możesz powtórzyć zabieg. To bardzo ważne, dzięki temu skóra jest miękka, ma piękny kolor i nie wysycha.
Mycie kokpitu w samochodzie to bardzo przyjemne zajęcie, które na pewno docenisz, korzystając z czystego i pachnącego wnętrza auta. Regularne mycie kokpitu w aucie pozwala też zachować wszystkie elementy w idealnym stanie wizualnym. Chroni je przed blaknięciem.
Przeczytaj również: Jak woskować samochód?