Woskowanie samochodu – wykonywać samodzielnie czy w profesjonalnej firmie? Różnice

Woskowanie samochodu - wykonywać samodzielnie czy na profesjonalnej myjni? Różnice.

Nadwozie samochodu trzeba zabezpieczać przed atakami korozji. Najpopularniejszymi środkami do ochrony karoserii przed korozją są woski do samochodu, produkowane w kilku rodzajach. Woskowanie samochodu można wykonać samodzielnie. Można też zlecić je profesjonalistom. Jest też szybka metoda, jak woskowanie auta na myjni. Czym się od siebie różnią i co daje woskowanie auta? Odpowiedzi w naszym tekście.

Woskowanie auta – co daje? Czy warto? Woskowanie auta to nie tylko metoda ochrony pojazdu przed korozją. Odpowiednio nałożona i wypolerowana warstwa wosku (za wyjątkiem wosku na mokro, którego polerować nie trzeba) zapewnia piękny połysk nadwozia. Najlepsze woski dają dodatkowo głębię koloru. W przypadku mniejszych i większych rys można zastosować woski kolorowe, które maskują ryski.

Przeczytaj również: Czy woskować samochód na zimę

Rodzaje woskowania

Jak woskować samochód? Można to robić na trzy sposoby.

 • Wosk na samochód możemy położyć samodzielnie. Nie jest to żadna sztuka. Wymagane jest odpowiednie miejsce, trochę czasu (1 – 1,5 godziny) i odpowiednie przygotowanie auta do woskowania (co zajmie ok. pół godziny). Wosk na lakier samochodowy nakłada się łatwo, mozolne jest polerowanie. Można sobie jednak pomóc, stosując polerkę elektryczną z miękkim padem polerskim z mikrofibry albo bawełny. Poza tym, trzeba znaleźć spokojne miejsce, w cieniu, ale w ciepły dzień (powyżej 15 stopni Celsjusza).
 • Woskowanie auta na myjni bezdotykowej – w tym przypadku najczęściej stosuje się wosk na mokro. Czy wosk na myjni się spłukuje? Nie. Jak woskować auto na myjni? Trzeba najpierw samochód umyć za pomocą piany, która zmiękcza zanieczyszczenia. Następnie myje się auto drugi raz, a w kolejnym kroku na auto nakładany jest wosk do lakieru samochodowego. To tak zwany wosk na mokro. Z jednej strony nabłyszcza karoserię, a z drugiej przyspiesza proces osuszania. Czy po woskowaniu się spłukuje? Nie, trzeba odczekać kilka chwil, aż woda z nadwozia spłynie. To najprostsza metoda woskowania, ale równocześnie – najmniej trwała.
  W przypadku samodzielnego woskowania samochodu także można zastosować wosk na mokro, w sprayu. Jedno opakowanie zazwyczaj wystarcza na dwa użycia. Jednak nie jest to tak trwałe, jak położenie standardowego wosku, który chroni auto nawet do trzech miesięcy.
 • Ostatnia metoda to zlecenie woskowania w salonie auto detailingu. To metoda najdroższa ze wszystkich pozostałych. Specjaliści od detalingu wiedzą, jaki wosk do samochodu zastosować, jak go idealnie polerować i jak perfekcyjnie przygotować auto do woskowania.

W sklepach znaleźć można także wosk do polerowania samochodu. To nie tyle wosk, co lekkościerna pasta z dodatkiem wosku. Taki produkt jest przeznaczony do starszych samochodów, w których lakier już nieco zmatowiał. Taką pastę nakłada się na lakier i poleruje. Zewnętrzna część powłoki lakieru bezbarwnego ściera się, lakier odzyskuje blask, a woskowanie po polerce chroni lakier i nadaje mu dodatkowej poświaty.

Woskowanie auta krok po kroku

Jak samodzielnie nawoskować auto? Nie jest to trudne. Woskowanie samochodu krok po kroku powinno wyglądać następująco:

 • Mycie auta przed woskowaniem – zawsze zaczyna się od mycia wstępnego. Można użyć piany, można użyć tylko wody.
 • Mycie zasadnicze. Tutaj stosuje się szampon i metodę na dwa wiadra. W jednym z wiader jest czysta woda, w której płucze się gąbkę, usuwając dzięki temu piasek.
 • Trzeba poczekać, aż karoseria wyschnie. Albo pomóc jej, stosując chłonne ręczniki.
 • W kolejnym etapie czyści się felgi, usuwa smołę. Można też użyć odtłuszczacza do nadwozia, a także przeprowadzić glinkowanie, aby usunąć te zanieczyszczenia, które wniknęły w strukturę lakieru.
 • Ostatni etap to woskowanie. Woski do lakieru samochodowego można kupić w każdym sklepie motoryzacyjnym i na stoiskach motoryzacyjnych w marketach. Profesjonalne woski do samochodu są sprzedawane w różnych cenach. Można kupić profesjonalny wosk do samochodu w cenie ponad 100 złotych za opakowanie, ale można też znaleźć dobry wosk za ok. 30 złotych opakowanie. Najtańsze są woski syntetyczne. Można zastosować także wosk bez polerowania, wosk na mokro, na mokre nadwozie. Jednak jak wspomnieliśmy wcześniej, efekt jest słaby i krótkotrwały.
 • Wosk do lakieru samochodu należy nakładać na małe fragmenty nadwozia, np. o wymiarach 40×40 centymetrów. Nakłada się cieniutką warstwę, aby pokryła cały wybrany element nadwozia. Trzeba odczekać kilka minut, a następnie wypolerować fragment za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry albo bawełny. Można sobie ułatwić pracę, stosując woskowanie auta polerką. Na polerkę (albo pad do wkrętarki) trzeba nałożyć mięciutki pad z mikrofibry albo z bardzo miękkiej gąbki, tzw. wykończeniowy. Ułatwia to pracę i znacznie ją przyspiesza.
  Jak nakładać twardy wosk na samochód? Trzeba go delikatnie podgrzać w promieniach słońca, a następnie rozprowadzić, tak samo jak wosk miękki.

Czy woskowanie auta jest dobre? To jedna z najlepszych metod ochrony lakieru. A do tego, to świetna metoda podkreślenia urody samochodu.

Profesjonalne i ekologiczne przygotowanie auta do woskowania

Można sobie ułatwić pracę, korzystając z profesjonalnego czyszczenia lakieru za pomocą myjki parowej. Takie mycie oferuje nasz warsztat – IRMAR z Krakowa.
Mycie za pomocą gorącej pary skutecznie usuwa wszelakiego typu zanieczyszczenia z lakieru – w tym także smoły i owady. W dodatku można także szybko i skutecznie oczyścić wnętrze, w tym tapicerki materiałowe.

Po profesjonalnym myciu auta, za pomocą myjki parowej, można je już nawoskować w wybrany sposób. Dzięki temu uda się uzyskać długotrwały efekt.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...